מצרים הוזילה את הגז לתעשייה, העודפים שלה גדלים — אך היא רוצה גז מישראל

מצרים הודיעה בשבוע שעבר כי תוזיל את מחיר הגז לתעשייה ל-6-5.5 דולרים ליחידת חום, על רקע הירידה במחירי הגז בעולם ■ במהלך 2018 נרשמו 18 תגליות גז במצרים ■ במדינה - שנהפכה ליצואנית הגז השלישית באפריקה - יפיקו כ-90 מיליארד מ"ק של גז ב-2020

ערן אזרן
ערן אזרן
שדה זוהר המצרי. פי שלושה יותר גז ביחס לתמר הישראלי
שדה זוהר המצרי. פי שלושה יותר גז ביחס לתמר הישראליצילום: צילום מסך: מתוך ערוץ היוטיוב של enivideochannel
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת דולפינוס המצרית חתמה בשבוע שעבר על שני חוזים מחייבים ליבוא של 85 מיליארד מ"ק (BCM) של גז ממאגרי לווייתן ותמר, למשך כ-14-13 שנה. היבוא מבוסס על צינור הגז של EMG, שמחבר בין אשקלון לאל עריש. את הצינור רוכשות נובל אנרג'י ודלק קידוחים בעלות של כ-520 מיליון דולר - בשיתוף פירמידת חברות, שבשליטת המודיעין המצרי.

1. לקשר את מצרים לשוק הבינלאומי

שבועות אחדים לפני שהגז מישראל יתחיל לזרום - מצרים הודיעה ביום חמישי כי תוזיל את הגז ללקוחות תעשייתיים. לפי דיווח ב"רויטרס", מחיר הגז לתעשיית המלט הוזל ל-6 דולרים ליחידת חום, בהשוואה ל-8 דולרים קודם לכן. מחיר הגז לתעשיית המתכות והקרמיקה הוזל ל-5.5 דולרים ליחידת חום, בהשוואה ל-7 דולרים.

ב"רויטרס" ציינו כי הפחתת המחירים נעשית במטרה לקשר את מחירי האנרגיה במצרים למחירים בשוק הבינלאומי, כחלק מהרפורמות לקיצוץ הסבסוד שהעניקה המדינה לשוק הגז. ההפחתה נעשית ברקע לירידה החדה במחירי הגז בעולם. לפי הודעת ממשלת מצרים, המחירים ייבדקו כל חצי שנה בהתאם לשינויים במחירי הגז בשוק הבינלאומי.

בעבר טענו שותפויות הגז הישראליות כי היצוא אינו נעדר היגיון כלכלי בשל פער המחירים בין לקוחות תעשייתיים במצרים לבין המחיר שבו קונה הממשלה גז, שהוא נמוך משמעותית. לפי הנטען, הפרמיה שמשלמים הלקוחות התעשייתיים הצדיקה את היבוא מישראל, שנעשה במחיר מוערך של 5 דולרים ב"פי הבאר".

2. מי את, דולפינוס?

הרוכשת בעסקה, דולפינוס, היא עדיין בגדר חידה, ולא ברור עדיין מי החברות שאותן היא מייצגת כחלק מ"קונסורציום צרכנים תעשייתיים ומסחריים גדולים", כפי שנמסר בעבר בדו"חות דלק קידוחים. באתר האינטרנט החדש שלה - שחלקו עדיין נמצא בבנייה - ציינה דולפינוס כי החברה הוקמה על ידי שלושה יזמים מצריים - ד"ר עלאא ערפה, חאלד אבו בכר ומוחמד חליפה.

יבוא גז מישראל על ידי שחקן פרטי כמו דולפינוס הוא אופציה חדשה במצרים. עד כה, בשוק המצרי היה משווק יחיד - המדינה. ואולם, החל מ-2017 מיישמת מצרים רפורמה מקיפה בענף הגז, בהובלת שר הנפט טארק אל מולא. הרפורמה כוללת הפרטה של פעילויות הגז במדינה, ובראשונה - היא הפקיעה מהממשלה את המונופול בקביעת מחירי הגז ושיווקו, אם כי לא בצורה מלאה.

חרף הרפורמה, מצרים עדיין רוכשת את הגז במדינה בצורה מרוכזת. מצרים משלמת עבור הגז 4-3 דולרים ליחידת חום, ומקבלת חלק נוסף מהגז ללא תמורה כספית, בהתאם לתנאים הספציפיים בכל מאגר. לפי הערכות, המחיר האפקטיבי של הגז נע סביב 2 דולרים ליחידת חום. את הגז מוכרת הממשלה לחברת החשמל המצרית ב-3 דולרים, וללקוחות תעשייתיים במחירים גבוהים יותר.

בהסכם עם שותפויות הגז הישראליות, נקבע מנגנון רכש מינימלי (Take or Pay) ייחודי - דולפינוס לא התחייבה לשלם אם לא תרכוש גז - אלא נקבע כי במקרה שהיא לא תרכוש את הכמות החוזית שנקבעה על פי כל אחד מההסכמים, כל צד יהיה רשאי להאריך את תקופת האספקה עד שנתיים נוספות. זהו סעיף חמקמק עבור חברה הרשומה באיי הבתולה - במיוחד על רקע העובדה שהרכש בשנים הראשונות אמור להיעשות בכמות קטנה מאוד, ורק בשנים המאוחרות יגדל.

3. 18 תגליות גז ב-2018

בסוף 2018 מצרים נהפכה לעצמאית בתספוקת הגז שלה, ולאחר שנים של קיפאון נהפכה ליצואנית של גז. ב-2018 היו במצרים 18 תגליות, שהפכו אותה ליצואנית הגז השלישית באפריקה - לאחר אלג'יריה וניגריה. במקביל, קצב ההפקה משדה הגז הענקי זוהר, שמכיל כ-850 מיליארד מ"ק (BCM) של גז - כמעט פי שלושה מתמר הישראלי - ממשיך לשבור שיאים, והגיע באחרונה לקצב הפקה של 2.7 BCF (מיליארד רגל מעוקבת) ביום - כ-27 BCM לשנה.

"מצרים נהפכה מיבואנית של אנרגיה ליצואן אנרגיה, כלומר הפסקות חשמל ומשברי אנרגיה יהפכו לנחלת העבר", נכתב בשבוע שעבר ב"אג'יפטיאן סטריטס". "בזכות הכסף הרב שנשפך לקופת המדינה, מצרים תחזיר את חובותיה לחברות נפט בינלאומיות עד ל-2020-2019, מה שיקל על נטל החובות הכולל של מצרים.

"בנוסף להפקת האנרגיה והיציבות הפיננסית, בקהיר מתכוונים גם למנף את תגליות הגז ל'פוליטיקה של כוח'. מצרים פועלת לנצל את המעבר לשימוש בגז טבעי גם ליצוא, שכן למדינה שני מסופי יצוא גז בקנה מידה גדול, שנבנו בתקופת מובארק. מסופי היצוא לא נוצלו מאז 2014 כשמצרים עברה משבר אנרגיה קשה והיתה צריכה לפנות ליבוא", נכתב. במאמר צוין שבקהיר מתכוונים גם להשתמש במסופים ליצוא של גז מישראל לאירופה, "כך שקהיר תמנף גם את תל אביב".

4. להפוך את מצרים למרכז גז עולמי

תגליות הגז החדשות במצרים והתפוקה העולה ממאגר זוהר מקזזות את ההידלדלות במאגרי הגז הוותיקים במצרים. זאת, עוד לפני פיתוח תגלית נור מצפון לסיני, שצפויה להכיל גז בכמויות גדולות. במצרים מעריכים כי קצב הפקת הגז במדינה יגיע ב-2020 ל-90-80 BCM בשנה - הרבה מעל לצרכי השוק המקומי, שמסתכמים בכ-70-65 BCM בשנה. לפי הערכות, עודף הגז יימשך בשנים הקרובות, ובטווח הארוך הוא ייגזר מהתגליות העתידיות ומשיעור הצמיחה בביקושים.

במקביל, מצרים פועלת לגיוון מקורות האנרגיה במדינה באמצעות אנרגיות מתחדשות - מה שצפוי לפנות עוד מקום ליצוא של גז. ייצור החשמל במצרים מאנרגיות מתחדשות מסתכם כעת בכ-6,000 מגה-ואט בשנה. מצרים בונה בימים אלה את הפארק הסולארי הגדול בעולם באסוואן, והיא שואפת לייצר 20% מהספק המתקן על בסיס אנרגיות מתחדשת עד 2022.

בעקבות עודפי הגז, מצרים הגדילה השנה את יצוא הגז לירדן - ל-3.5 BCM בשנה. הגז זורם דרך צינור ההולכה בסיני. כחלק מהרעיון להפוך את מצרים ל"האב" אזורי של גז, מצרים ערכה בתחילת השנה שיחות עם לבנון בדבר אפשרות ליצוא גז, על בסיס חוזה שנחתם ב-2009 (היצוא מתבסס על הצינור הפאן-ערבי, שעובר בסיני, דרך ירדן).

בנוסף, במצרים וגם בישראל עדיין מהרהרים ברעיון לייצא גז בכמויות גדולות ממצרים לשוק האירופי, דרך מתקני ההנזלה או באמצעות צינור עתידי שיונח בעומק הים התיכון. ואולם, ירידת מחירי הגז באירופה - סביב רמה של 3.8 דולרים ליחידת חום - מקשה על יישום הרעיון. מחירי השפל באירופה מיוחסים למלחמת הגז על השוק האירופי, המתנהלת בימים אלה בין רוסיה לארה"ב, לצד עודפי גז גדולים בשוק העולמי בשל יצוא מסיבי של גז נוזלי (LNG) מקטאר ואוסטרליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"