100 אלף שקל לרכישת דירה ראשונה: קרן הלוואות חברתיות תוכל להעניק אשראי

קרן עוגן קיבלה רישיון למתן אשראי מרשות שוק ההון ■ זהו הגוף הראשון שקיבל את הרישיון בהתאם לנוהל הרישוי החדש ■ יותר מ-2,000 בקשות עדיין ממתינות

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונות מצוקה יהוד
הלוואות לתושבים בפריפריהצילום: עופר וקנין
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, חתם היום על רישיון למתן אשראי לעוגן, קרן הלוואות חברתיות. זוהי חברה לתועלת הציבור שנמצאת בבעלות מלאה של עמותה בשם עוגן קרן להלוואות ללא ריבית.

העמותה, שנוסדה לפני כ-30 שנה, העניקה עד היום הלוואות ללא ריבית בסכום של כ-1.2 מיליארד שקל לכ-62,500 משקי בית ועסקים זעירים בישראל. המטרה של העמותה היא העצמה כלכלית והנגשת אשראי לקבוצות אוכלוסיה חלשות, לעסקים זעירים וקטנים ולעמותות. בכוונת עוגן להתחיל בפעילות מתן האשראי בהתאם לרישיון החל מנובמבר.

שגיא בלשהצילום: עוגן

שגיא בלשה, מנכ"ל קבוצת עוגן, סיפר כי "בזכות תורמים נדיבים מהארץ ומהעולם נצברה קרן של 200 מיליון שקל אבל יש בישראל אוכלוסיה שלמה מודרת מאשראי וזה לא מספיק". לכן, לדבריו, היה צורך להרחיב את הפעילות. "גייסנו 137 מיליון שקל ממשקיעי אימפקט בארץ ובעולם, שהפקידו את כספם מתוך מוטיבציה פילנתרופית. במקביל, נרחיב את היצע ההלוואות לארבעה מגזרים: אוכלוסיות מוחלשות, עסקים זעירים וקטנים, השלמת הון עצמי לדירה ראשונה עבור זוגות בפריפריה והלוואות לעמותות. מלכ"רים מהווים 6% מהתל"ג אך אין להם היצע אשראי". לדברי בלשה, "חיכינו כתשעה חודשים לרישיון מרשות שוק ההון ולא יכולנו להפעיל את חברת הבת שהוקמה למטרה זו עד לקבלת הרישיון. זו אבן דרך חשובה שתאפשר לנו לגייס מאות מיליוני שקלים".

ההלוואות של עוגן לעסקים זעירים וקטנים יינתנו בסכומים של עד 200 אלף שקל, בריבית קבועה ולא צמודה של 5%-3% כנגד ערב אחד. עוגן תדרוש מהלווים הצגת תוכנית עסקית מקצועית שהכין יועץ עסקי. למשפחות שרוכשות דירה ראשונה, ההלוואות יינתנו בהיקף של עד 100 אלף שקל ובריבית קבועה של 5%-3%, להשלמת ההון עצמי. ההלוואות יינתנו למשפחות שהשלימו תהליך ליווי וייעוץ ללא עלות. ההלוואות לעמותות וחל"צים שמספקים שירותים למשרדי הממשלה או למיזמים בשיתוף עם משרדי ממשלה הן הלוואות גישור עד לקבלת תשלומים מהמדינה.

ההחזר למשקיעי האימפקט יהיה של 1% והיתר ישמש לעלויות התפעול וחדלות הפרעון. "אנחנו ארגון ללא מטרת רווח כך שהכל חוזר לארגון ולפעילות שלנו", הדגיש בלשה וציין כי המטרה היא לגבות ריבית שתהיה דומה לריבית שמשלמות האוכלוסיות החזקות לבנקים. לדבריו, בהלוואות שניתנו עד כה, הדיפולט היה בממוצע כ-0.7% במשך השנים, למרות העובדה שמדובר באוכלוסיות מוחלשות יחסית. "פיתחנו שיטה ייחודית ומעמיקה של עבודה עם האוכלוסיה. אנחנו משתמשים בערבים ברוב המקרים והעובדה שאנחנו המוצא האחרון של הרבה אנשים והוצאנו אנשים ממצוקות, גורמת לכך שככל הנראה יחזירו לנו לפני שיחזירו לבנק".

עוגן נמצאת גם בתהליכים לקבלת רישיון מבנק ישראל ולאחריו תהפוך גם לבנק חברתי, מה שיאפשר לה להציע שירותים נוספים לציבור.

אופיר עוזרי, יו"ר קבוצת עוגן אמר כי "המוטו שמנחה את פעילות עוגן בתחום האשראי הוא מתן 'הלוואות משנות חיים' והוא מבטא את מחויבותנו לחולל שינוי חיובי בחיי אנשים ובחברה הישראלית בכללה. אנחנו פועלים מתוך אכפתיות והרווח היחיד שלנו הוא הרווח האנושי וחברתי".

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת אמר: "בחודשים האחרונים אנו מקדמים באופן אינטנסיבי את נושא השירותים הפיננסיים המוסדרים, ועלינו מדרגה בטיפול בנושא בצורה יעילה המקדמת בסדרי העדיפות מחוללי תחרות במערכת הפיננסית לרבות גופי פינטק. בימים הקרובים אנו צפויים להפיץ נוסח מוצע של טיוטת מתווה פיקוח על נותני שירותי תשלום, לאחר התייעצות עם בנק ישראל וגורמים נוספים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב