פסק דין תקדימי: עורך דין חיצוני נושא באחריות על דיווח מטעה לבורסה

השופט חאלד כבוב דחה ערעור של עורך דין חיצוני לחברה, שנקנס ב-60 אלף שקל: "כעורך דין שמתמחה בשוק ההון ובדיני ניירות ערך, היה על העותר לדעת ששידור הדיווח המיידי כפי שנוסח על ידו - יש בו כדי להוציא מידע חסר ומטעה למשקיע"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
השופט חאלד כבוב
השופט חאלד כבובצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

פסק דין שניתן בשבוע שעבר על ידי השופט הכלכלי חאלד כבוב קבע אחריות במישור המינהלי לעורך דין חיצוני של חברה לפרטים מטעים בדו"ח. לפסק הדין התקדימי יכולות להיות השלכות רוחביות על התנהלות של עורכי דין חיצוניים שיידרשו להיות זהירים יותר בעבודתם.

המקרה עסק בעורך הדין, גל חת, ששימש כיועץ משפטי חיצוני לענייני שוק ההון - של חברת תראפיקס שעוסקת במחקר ובפיתוח של תרופות. חת היה אחראי, בין היתר, על ניסוח דוחות ומכתבים של החברה לרשות ניירות ערך, ואף שימש מורשה חתימה אלקטרונית שלה.

פרטים רלבנטיים נשמטו

בסוף 2017, ועדת האכיפה המנהלית (מנגנון מרוכך יותר מהליך פלילי שנועד לטפל בהפרות של חוקי ניירות ערך אשר היסוד הנפשי הנדרש בהן הוא רשלנות) הכריעה כי חת ביצע הפרה מנהלית של הכללת פרטים מטעים ברשלנות - בדיווח מיידי של חברת תראפיקס. הדיווח, אותו ניסח גל ונושאי המשרה אישרו, עסק בסיום שיתוף פעולה של החברה עם חברת רמות, אך נשמטו ממנו פרטים רלוונטיים.

הוועדה קבעה כי יש לראות בחת כ"מי שכלל בדוח מיידי פרט מטעה", (כפי שנדרש לצורך הוכחת ההפרה) עם אחריות שווה לנושאי המשרה בחברה. היא הטילה עליו קנס של 60 אלף שקל. זאת הייתה הפעם הראשונה שהוטל על ידי הוועדה קנס על יועץ משפטי חיצוני של חברה.

"לא היה מעורב מהותית בניסוח הדו"ח"

אולם בית המשפט המחוזי בתל אביב, 2015צילום: אילן אסייג

חת עירער למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא טען שצריך לפרש את הפרת הדיווח בצורה צרה, כך שתחול על גורמים בחברה ולא על עורכי דין חיצוניים. הוועדה דחתה גישה זו וייחסה לחת מעמד של שומר סף – כמו רואה חשבון, מבקר ומי שתפקידו גם כולל אחריות כלפי ציבור המשקיעים.

לשכת עורכי הדין הצטרפה לעתירה והתנגדה לקביעה של הוועדה לפיה יש לראות בעורך דין חיצוני שמעניק לחברה שירותים בתחום דיני ניירות ערך שומר סף בשוק ההון. השופט כבוב קבע כי כפי שעולה מפסיקות קודמות, לא היתה כוונה להדיר מההפרה המנהלית גורמים שמצויים במעגל החיצוני לחברה המדווחת ובפרט עורכי דין חיצוניים. הוא הוסיף כי המטרה במונח "כלל" במסגרת "מי שכלל בדוח מיידי פרט מטעה" היתה שלא תהיה אחריות למי שהמעורבות שלו עקיפה, למשל מי שסיפק נתונים אבל לא היה מעורב מהותית בניסוח הדו"ח.

"שיקול הדעת היה בידיו"

"תפקידו של עורך דין חת, אף שאינו נושא משרה בחברה היה מהותי ומרכזי ושירותיו נשכרו כמי שאחראי על דיווחי החברה. לפיכך, ניסוח הדו"חות המידיים של החברה ושליחתם במערכות הרשות היו במסגרת תפקידו ואחריותו, ואין נפקות לכך שלא היה נושא משרה בחברה. עורך דין חת היה מי שניסח את הדו"ח, הוא קיבל את מלוא הנתונים הרלוונטיים לידיו ובחר להשמיט פרטים על דעתו (אף אם קיבל את אישור החברה לכך) הרי שהוא בחר לנסח את הדיווח בצורה בה פורסם בנוסחה הסופי ושיקול הדעת היה בידיו", כתב כבוב.

השופט דחה את עמדת חת, שלפיה פתיחה בהליך מנהלי עקב רשלנות של עורך הדין תהיה מדרון חלקלק שעלול לפגוע בטיב הייעוץ המשפטי שניתן, ותיצור "עריכת דין מתגוננת".

מנהלת מחלקת האכיפה, אילנה ליפסקר-מודעיצילום: דודו בכר

"בניגוד לסטנדרט המקובל בחברות המדווחות"

לאור מסקנתו כי יש לפרש את ההפרה המנהלית כך שתחול על מי שכלל ובפועל היה מעורב ישירות בהכללת פרט מטעה בדיווח, השופט כבוב לא דן בטענות סביב מעמד עורך דין - כשומר סף בשוק ההון.

"כעורך דין שמתמחה בשוק ההון ובדיני ניירות ערך, היה על העותר לדעת ששידור הדיווח המיידי כפי שנוסח על ידו, יש בו כדי להוציא מידע חסר ומטעה למשקיע הסביר וזאת בניגוד לסטנדרט המקובל בחברות המדווחות". כתב כבוב, אשר דחה בנוסף את הטענה כי לאור התקדימיות של ההליך, הקנס הנו בלתי סביר.

רשות ניירות ערך וועדת האכיפה המנהלית יוצגו על ידי עו"ד ליאב וינבאום משנה לפרקליט מחוז ת"א (אזרחי) וד"ר אילנה ליפסקר מודעי, מנהלת האכיפה המנהלית ברשות ניירות ערך.

מהרשות נמסר כי פסק הדין עולה בקנה אחד עם קווי המדיניות שפרסמה ביולי השנה, ובו מנתה את היועצים המשפטיים החיצוניים בצוותא עם נושאי המשרה בחברה, כמי שעלולים להיות אחראים להפרות דיווח מטעה של תאגיד מדווח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"