הותר לפרסום: יו"ר סודהסטרים דניאל בירנבאום חשוד במסירת מידע פנים

רשות ניירות ערך: בירנבאום מסר לעובדת לשעבר בסודהסטרים, שעמה היה לו קשר אישי, את המידע על עסקת הענק עם פפסיקו ■ החשודה מיהרה לרכוש מניות - וגרפה רווחים אסורים ב-156 אלף שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים
דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטריםצילום: áìåîáøâ
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ב–20 באוגוסט 2018 בישרו שורה של עיתונים כלכליים בעולם על עסקת ענק, שבה פפסיקו העולמית רוכשת את סודהסטרים הישראלית תמורת 3.2 מיליארד דולר. פפסיקו רכשה את כל הון המניות של סודהסטרים במחיר של 144 דולר למניה במזומן. המחיר ייצג פרמיה של 32% על המחיר הממוצע של מניית סודהסטרים ב–30 הימים שלפני ההודעה.

השבוע חזרה סודהסטרים לחדשות, והפעם כחברה פרטית של פפסיקו ועם חדשות פחות מלהיבות. אתמול נודע כי רשות ניירות ערך פתחה בחקירה בחשד שמידע פנים על עסקת הענק זלג החוצה היישר מחדרי ההנהלה של סודהסטרים. החשדות החמורים, ובהם עבירות של שימוש במידע פנים, מרמה והפרת אמונים, הופנו כלפי דניאל בירינבאום — שכיום הוא יו"ר סודהסטרים ובעת הדיווח על העסקה הוא היה מנכ"ל החברה.

מכתבי הטענות בבית המשפט עולה שבניגוד לחוק מסר בירנבאום לעובדת לשעבר בחברה — שעמה היה לו קשר אישי, ושמה נאסר לפרסום עד לאחר ראש השנה — את המידע על עסקת הענק. החשודה מיהרה לרכוש מניות, ועל בסיס אותו מידע, חושדת הרשות, היא גרפה לעצמה רווחים אסורים בסכום של 156 אלף שקל.

מכתבי הטענות עולה כי בירנבאום — שהוביל את סודהסטרים משווי זניח של 6 מיליון דולר לשווי של 3.2 מיליארד דולר — חשוד שמסר לחשודה גם את התוצאות הכספיות החיוביות של החברה ברבעון השני של 2018 עוד לפני שפורסמו.

20 יום לפני העסקה הגדולה הציגה סודהסטרים תוצאות שיא, שהזניקו את המניה ב-23%. החברה דיווחה על צמיחה של יותר מ-30% בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל ל–171.5 מיליון דולר; על זינוק של 8% ברווח התפעולי ל–31.8 מיליון דולר; וקפיצה של 82% ברווח הנקי ל–26.1 מיליון דולר.

לפי החשד, העובדת קיבלה מבירנבאום את הנתונים עוד לפני הדיווח לציבור. מכתבי הטענות עוד כי היא סחרה על בסיס מידע פנים בנוגע לדו"ח הכספי של החברה ל–2016 וגרפה לעצמה רווח של 28 אלף שקל. את המידע, לפי החשד, היא קיבלה ב–15 בפברואר 2017.

אם יוכחו בבית המשפט החשדות נגד בירנבאום, הוא עלול להיאסר לתקופה ממושכת של עד חמש שנות מאסר. בירנבאום שילם ערבות של 1.2 מיליון שקל כדי להשתחרר לביתו, הוא הסכים לכך שייאסר עליו לצאת מישראל ל-180 יום, הסכים שלא ליצור קשר עם המעורבים בפרשה ל-90 יום — והתחייב גם להגיע לחדרי החקירה של הרשות בכל עת שיידרש. כנראה משום שהחקירה התפוצצה בסמוך ליום פתיחתה הגלויה, בית המשפט נעתר לבקשתו של בירנבאום לא לפרסם את שמו עד היום אחרי הצהריים.

החקירה העשירית בשנה האחרונה בעבירות של מידע פנים

זו החקירה העשירית שרשות ניירות ערך פותחת בשנה האחרונה בעבירה של מסירת מידע פנים. מדובר בעבירה שקשה מאוד להוכחה. רשות ניירות ערך מסתייעת בעבירות מסוג זה במערכת BI (בינה עסקית), שמאפשרת לה לאסוף ראיות בנוגע לחשד של שימו במידע פנים. בעקבות מידע ממערכת BI הובל פיני גינזבורג, מבעלי השליטה באל על, לחדרי החקירות של הרשות, ובעקבות החקירה הועברו הממצאים לפרקליטות עם המלצה להגיש כתב אישום נגדו בעבירות של שימוש במידע פנים הנעה ותרמית בניירות ערך.

לפי החשד, גינזבורג מכר חבילה של מניות אל על לגופים המוסדיים כשבידיו מידע על תוצאות הרבעון השני של החברה 2017. המהלך איפשר לו להימנע מהפסד של 7 מיליון שקל.

פרשה נוספת של שימוש במידע הפנים היתה באירונאוטיקס, שהתפוצצה ביולי 2018. לפי החשד, בכירי החברה — ששמותיהם נאסרו לפרסום — מכרו מניות שבועות ספורים לפני הדיווח על ההחלטה של האגף לפיקוח על היצוא הביטחוני להתלות את רישיון השיווק של המל"ט של החברה ללקוח מהותי של החברה — ובכך נמנעו מהפסד ניכר.

לאחר פרשת אירונאוטיקס, נפתחה חקירה נגד איש שוק ההון מנחם ווינברג. לפי החשד, זוהר לוי, בעל השליטה בסאמיט; יוסי בן יוסף מקדימסטם; אסף אלפרוביץ מאליום; וגיא לרנר, מנכ"ל מיקרומדיק; מסרו מידע פנים מהותי לווינברג בניגוד לחוק.

לקראת סוף 2018 נחשד עו"ד רענן בר זוהר, היועץ המשפטי של ארית תעשיות, כי גרף לכיסו רווח של 120 אלף שקל כתוצאה ממסחר המבוסס על מידע פנים.

במאי השנה נעצר לחקירה בחשד לשימוש במידע פנים איל יעקב, מייסד סומוטו, ששימש סמנכ"ל טכנולוגיות בחברה. הוא נחשד שמכר מניות ב–4.3 מיליון שקל טרם פירסמה החברה תחזית שלילית — ובכך מנע מעצמו הפסד של 762 אלף שקל.

בסוף מאי השנה נחשד עמי גולדין, מנכ"ל חברת נטו ודירקטור חיצוני באחים נאוי, שמסר מידע פנים לאילן שבע, בעל השליטה בביכורי שדה. המידע נגע לכך שהקבוצה מתכוונת למסור דיווח שלילי ועוצרת את חלוקת הדיווידנד. על בסיס אותו מידע, שבע מכר את המניות שהחזיק, ומנע מעצמו הפסד של מיליוני שקלים.

בכירים לשעבר ברשות ניירות ערך ציינו כי שכלל החקירות ברשות נעשות כמעט ללא מגע אדם, ומבוססות על מידע מנותח של מערכת BI. המערכת מנטרת שורה של פרמטרים הרלוונטיים למסחר, בהם את מחזורי המסחר. כאשר יש תנודה חריגה במניה מסוימת, למשל, המערכת מתריעה.

המערכת מצליבה את המידע עם מידע המפורסם באינטרנט, למשל, טוקבקים, פוסטים, וכן מידע המפורסם במגנא, באתר הבורסה ובאתרי החדשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"