ברקת משיב לביקורת: "אני פועל רק לטובת המבוטחים"

יו"ר רשות שוק ההון משיב לביקורת שהוטחה בו בעקבות הצהרתו שביטוחי הבריאות צפויים להתייקר ■ הדברים של ברקת באו בעקבות מכתב ששלח לו ח"כ מיקי לוי בנושא

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ברקת
משה ברקת. עימות עם אליהוצילום: אוליבייה פיטוסי
אסא ששון
אסא ששון

בעקבות המהלך של הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, לשינוי ביטוחי הבריאות - שלח אליו היום (א') ח"כ מיקי לוי (כחול לבן) מכתב, ובו העלה תמיהות לגבי המהלך.

"הוראות אלה, שלדעת גורמי מקצוע במשרדי האוצר והבריאות נחשבות בעיקר מוצלחות במבחן הזמן, מהוות הגנות שונות על הציבור, שבוחר לשלם על רובד ביטוחי - שמתווסף למה שמכוסה לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי או הביטוחים המשלימים", כתב לוי.

עוד מציין לוי, כי "ההוראות שניתנו בידי הממונה הקודמת, דורית סלינגר, נועדו להגן על המבוטחים, בין היתר, מפני תופעת כפל ביטוחי, התרחבות הרפואה הפרטית והעלייה בהוצאה הציבורית והפרטית על בריאות, החזרים נמוכים בביטוחים הפרטיים, או יחסי הכוחות הלא שוויוניים בין מטופל לבין רופאו. זאת כשהמטופל מצוי בעמדת חולשה לנוכח תלותו הרפואית. לשם כך, למשל, קבעה סלינגר הוראות אחידות לפוליסות, שיאפשרו למבוטח להשוות בין חברות הביטוח - הן ביחס לכיסוי הן ביחס לפרמיה. כן נקבעו הוראות לעניין עדכון או שינוי מחירי הפרמיה והזכויות בפוליסה, כך שהדבר יתאפשר מדי כמה שנים, כפי שקורה בביטוחים קבוצתיים ובביטוחים המשלימים של קופות החולים".

לוי מתייחס גם למהלך נוסף שהוביל ברקת בנוגע לבדיקת התלות של מבוטחים סיעודיים: "הוראות אלה (של סלינגר, א"ש) היוו שיפור והגנו על ציבור מבוטחים חלש ועל בני משפחותיהם, שנאלצים להתמודד עם מצב רפואי מורכב של בני משפחתם (לרוב מדובר בהוריהם המבוגרים)".

מיקי לויצילום: מוטי מילרוד

לבסוף מבקש לוי: "כמי שאמון בין יתר תפקידיו על שמירת עניינם של המבוטחים, אודה לך אם במסגרת צוות החשיבה שדווח שבכוונתך להקים יהיו שותפים גם נציגי האוצר ומשרד הבריאות. זאת, בין היתר, לאור הרלוונטיות שלהם לנושא ולנוכח ההשלכות הכספיות שיכולות להיות על הביטוחים המשלימים. אודה לך אם תעדכן אותי בדבר החלטותיך בטרם ייכנסו לתוקף. בכוונתי להמשיך את המעקב אחר עניינים אלה במסגרת דיוניה של ועדת הכספים, ופניתי כבר בנושא לח"כ משה גפני בבקשה לקיים דיון בוועדת הכספים הזמנית".

בתגובה למכתבו של לוי השיב ברקת במכתב מנומק. "כפי שעשינו לאחרונה בנושא ביטוחי החיים (הוזלת תעריפים מעל 40%, תוך שמירת הנחות לטווח ארוך), ביטוחי המנהלים, ושורה ארוכה של נושאים, גם בתחום ביטוחי הבריאות הכוונה היא להמשיך ולשפר את הרפורמה שנעשתה, לטובת הציבור. כאשר בשלב זה לא דובר על שינויים אלא על בחינה מקצועית של הדברים", כתב ברקת במכתב בתשובה.

"בכוונתי להקים צוות חשיבה רחב ומגוון לבחינת סוגיות שונות בתחום ביטוחי הבריאות, לאור הרפורמה והשלכותיה. צוות רחב כזה יכלול באופן טבעי את שותפינו ממשרד האוצר והבריאות, איתם אנחנו פועלים באופן תדיר ומוצלח בכל הנושאים הדומים, והכל על מנת להגיע לתוצאה המיטבית עבור ציבור המבוטחים בישראל", הוסיף ברקת.

ברקת התייחס לשינוי בתחום הסיעוד וכתב :"אני פועל על מנת להבטיח את טובת המבוטחים, אזכיר כי לאחר שנתיים שטיוטת חוזר סיעוד שכבה על שולחן הרשות כאבן שאין לה הופכין, פעלתי, בסמוך לתחילת כהונתי, יחד עם משרד האוצר כדי לרענן את החוזר ולהחיל אותו כחוזר סופי. במסגרת זו גם הפסקנו לאלתר את החקירות האקטיביות נגד מבוטחים סיעודיים - צעד שאני מתכוון להחיל בקרוב גם בתחום ביטוח אובדן כושר עבודה. סוגיות מסדר משני עדיין נבחנות בנושא זה ברשות, אך צר לי שהוטעית לחשוב כי שיניתי הוראה של קודמתי, כאשר אני הוא שהחיל את ההוראה על מנת שתיכנס לתוקף ותסייע לציבור המבוטחים".

בסוף כתב ברקת: "אני שמח על התמיכה שגילית בעבר ברגולטור ופעולותיו להגנת הציבור. אני מקווה שתמיכה זו תימשך ביתר שאת. עצמאותו וחוזקו של הרגולטור מול מפוקחיו הם תנאי מרכזי לשמירה על כספי הציבור וענייניו. תמיכה מנבחרי הציבור כמוך בעניין זה היא חשובה ויקרה".

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי