קצא"א ו-EMG חתמו על הסכם לשימוש במתקן ליצוא הגז למצרים

ההסכם יאפשר לחברת EMG להפעיל את מסוף הגז הטבעי שבתחומי קצא"א ולהזרים גז טבעי ממערכת ההולכה הישראלית למערכת המצרית באזור אל-עריש

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר
ערן אזרן
ערן אזרן

קצא"א, חברת אחסון והולכת הדלקים, ו-EMG, חתמו על הסכם לשימוש בתשתית בתחומי קצא"א לצורך יצוא גז טבעי ישראלי למצרים. ההסכם יאפשר לחברת EMG להפעיל את מסוף הגז הטבעי שבתחומי קצא"א, המחובר לצינור הימי שבבעלות EMG, ולהזרים גז טבעי ממערכת ההולכה הישראלית למערכת ההולכה המצרית באזור אל-עריש.

"הסכם תשתית זה יאפשר את הזרמת הגז הטבעי עליה סוכם בעסקת יצוא הגז שנחתמה בראשית 2018 בין דלק קידוחים ונובל אנרג'י – לבין דולפינוס (Dolphinus Holdings Limited) המצרית, במסגרתה סוכם על אספקת גז ממאגרי תמר ולוויתן בהיקף כולל של 64BCM בסך מוערך של 15 מיליארד דולר", מסרה דלק קידוחים, השותפה בעסקה ליצוא הגז למצרים.

EMG היא הבעלים של צינור להולכת גז טבעי המחבר בין אל עריש שבמצרים לאשקלון. החל מ-2012 הצינור אינו נמצא בשימוש בשל חבלות חוזרות בצינור הולכת הגז בסיני. דלק, נובל אנרג'י וחברה שבבעלות ממשלת מצרים, אמורות לרכוש 39% מהון המניות של EMG ולקבל זכויות להפעלת הצינור לתקופה של 10 שנים עם אופציה להארכה ב-10 שנים נוספות.

על פי ההסכם, תשלם EMG לקצא"א לפי כמות הגז הטבעי שתוזרם בצינור, המתוכננת להגיע לכ-BCM 7 בשנה. בנוסף, תקבל EMG את הזכות להפעיל ולתחזק את המסוף החופי שבתחומי קצא"א במהלך כל תקופת הזרמת הגז הטבעי, ואילו קצא"א תספק את שירותי הבטיחות והביטחון למתקן, ביניהם מערך כיבוי אש, אבטחה, צוות גיבוי חירום וכדומה.

הצינור הימי נמצא בבעלות חברת EMG המצרית, והוא בקוטר 26 אינץ' ובאורך של כ-90 ק"מ. הוא מחבר בין מערכת ההולכה הישראלית באזור אשקלון לבין מערכת ההולכה המצרית באזור אל-עריש. צינור EMG יכול לאפשר הגדלת הקיבולת לכ-9 BCM לשנה באמצעות התקנת מערכות נוספות.

ההסכם עם קצא"א נחתם לאחר שבסוף אוגוסט דיווחה דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, על דחייה נוספת בהשלמת העסקה לרכישת צינור הגז של EMG. השותפות מסרה כי הצדדים פועלים לקיום יתר התנאים המתלים בעסקה, הכוללים השלמת מבחני הזרמת גז רציפה למערכת ההולכה המצרית, וקבלת האישורים הפורמליים הנדרשים.

לפי הדיווח בשעתו, מועד השלמת העסקה נדחה לסוף ספטמבר, מעט לפני ראש השנה. דלק קידוחים דיווחה בעבר כי השלמת העסקה צפויה עד סוף יוני - ודחתה לאחר מכן את מועד השלמתה לסוף אוגוסט. דלק קידוחים ציינה בדיווח כי צינור EMG מולא בגז ממערכת ההולכה של נתג"ז, כך שהצינור יוכל להזרים גז בכמויות מסחריות למערכת ההולכה המצרית.

מאז הפסקת הזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל הצינור היה מושבת, ואתו גם המסוף החופי שבתחומי קצא"א. במהלך התקופה שחלפה מאז השבתת הצינור ועד הפעלתו מחדש באחרונה, דאגה קצא"א לתחזק את המסוף, לטפל ולשמור על כשירותו. עם החתימה על הסכמי דולפינוס, החלו הפעולות להשמשתו מחדש של הצינור הימי והמסופים החופיים המחוברים לו בשני צדיו, והוא ערוך לפעול בקיבולת הנדרשת, לפי דלק קידוחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר