לוקסנבורג ואלטשולר עשו צעד גדול לקראת השתלטות על אפריקה

יותר ממחצית ממחזיקי אג"ח של אפריקה השקעות הצביעו בעד ההצעה של לפידות קפיטל ואלטשולר שחם גמל ■ ההצעה גברה על זו של דמרי, שמגלמת תספורת של 50% לנושי אפריקה ■ דמרי עדיין יכול לשפר את ההצעה

יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'

יעקב לוקסנבורג (63), בעל שליטה בחברת ההשקעות לפידות קפיטל, עשה היום (א') צעד גדול לקראת השלמת אחת העסקות הגדולות שבהן היה מעורב בקריירה העסקית הארוכה שלו בשוק ההון הישראלי. זאת אחרי שמחזיקי אג"ח מסדרות כ"ו, כ"ז וכ"ח של אפריקה ישראל להשקעות (אפריקה השקעות), הצביעו ברוב של יותר מ-50% בעד ההצעה שהגישה לפידות קפיטל (80%) עם אלטשולר גמל ופנסיה (20%) לרכישת השליטה באפריקה השקעות במסגרת הסדר חוב בחברה שמתנהל זה כשלוש שנים.

יתרת הנכסים של אפריקה השקעות כוללים את הבעלות המלאה בחברת הקבלנות והתשתיות הפרטית דניה סיבוס (100%), שבשל הגידול הניכר הצפוי בפעילות התשתיות בישראל, עשויה להוות פוטנציאל ליצירת רווחים עתידיים עבור רוכשת של אפריקה השקעות.

דניה סיבוס מחזיקה באפריקה מגורים הציבורית הנסחרת לפי שווי שוק של כ-1.1 מיליארד שקל. כמו כן, מחזיקה אפריקה השקעות בנדל"ן פרטי בשווי עשרות מיליוני שקלים. מדובר בעיקר בקרקעות בסביון.

הסכום הכולל של ההצעה של לפידות קפיטל ואלטשולר שחם, ששופרה כמה פעמים במהלך השבועות האחרונים, הוא כ-1.25 מיליארד שקל. היא כוללת תשלום במזומן, הקצאה של מניות של אפריקה מגורים, אג"ח של לפידות ותמורות נוספות.

לפידות קפיטל, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-600 מיליון שקל, מתמחה בניצול מצבים הזדמנותיים בשווקים, עוסקת בביצוע קידוחי נפט ומים, מסחר בינלאומי, בהשקעות שונות ושולטת בחברות כמו לפידות חלץ, סאני תקשורת וסאני אלקטרוניקה.

החברה ניצלה בחמש השנים האחרונות נפילה של סקיילקס, שנשלטה אז בידי אילן בן דב, בכדי להשתלט על סאני תקשורת; ניצלה סכסוך בעלי מניות בחברת נדל"ן למגורים איי.די.או הפועלת בברלין גרמניה, בכדי למכור את מניותיה ברווח של יותר מ-50 מיליון שקל ועוד.

ההצעה של לפידות קפיטל ואלטשולר שחם גמל ופנסיה כוללת תשלום במזומן למחזיקי אג"ח של אפריקה השקעות, של כ-393 מיליון שקל, הקצאה של מניות אפריקה מגורים בשווי של 213 מיליון שקל, הקצאה של אג"ח סחירות של לפידות קפיטל בסכום של 163 מיליון שקל וכן התמורות שיתקבלו ממכירת חלק מהנכסים שנותרו באפריקה השקעות.

לפידות קפיטל גברה בישורת האחרונה על ההצעה של חברת הנדל"ן י.ח דמרי שבשליטת יגאל דמרי, שאמנם שיפרה במהלך סופ"ש את ההצעה בכ-21 מיליון שקל והחבילה הכוללת המוצעת על ידה נמוכה בכמה מיליוני שקלים מזו של לפידות קפיטל, אך בסופו של דבר המחזיקים העדיפו להצביע בעד ההצעה של לפידות קפיטל שנראית בעיניהם כבעלת סיכויים גבוהים יותר להשלמה.

קודם לכן, התמודדו על אפריקה ישראל גם מאיר שמיר, גד זאבי וכן לארי מייזל יחד עם האחים נתנאל. בכל מקרה בהתחשב בכך שיתרת החוב של אפריקה השקעות כלפי מחזיקי אג"ח שלה עומד על כ-2.25 מיליארד שקל, ההצעה של לפידות קפיטל מגלמת להם תספורת של כמיליארד שקל (כ-50% מגובה יתרת החוב).

כעת, נציגות מחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות והנאמנים של סדרות האג"ח ינהלו מגעים מול לפידות קפיטל בכדי לסגור את כל פרטי ההסדר, כשעד שתועלה להצבעה ההצעה הסופית של לפידות קפיטל, דמרי עדיין יכול לשפר את ההצעה בלפחות 30 מיליון שקל בכדי שההצעה שלו תעלה להצבעה הסופית גם כן.

עם השלמת ההסדר, שהינו ההסדר השני הגדול באפריקה בעשור האחרון, למעשה לב לבייב, בעל שליטה היוצא באפריקה ישראל, יסיים את דרכו באופן רשמי בחברה ויעלם לגמרי משוק ההון הישראלי, שאליו הגיח בפתאומיות ומסתוריות בסוף 1996 כשבא כיהלומן צעיר והשתלט על אפריקה ישראל מידי מגדל ובנק לאומי. לבייב ייפרד מאפריקה עם הפסד עצום של כמה מיליארדי שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?