נכסי קרן ה-P2P של הלמן אלדובי חצו חצי מיליארד שקל - והיא יוצאת לסבב גיוס חדש

מאז הקמתה ביולי 2017 ועד סוף יולי 2019 הניבה הקרן תשואה דולרית מצטברת של 14.6% או תשואה של 6% ב-12 החודשים האחרונים

ערן אזרן
ערן אזרן
נועם ברכה, מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות השקעה
נועם ברכה, מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות השקעה
ערן אזרן
ערן אזרן

קרן ה-P2P (הלוואות מעמית לעמית) של בית ההשקעות הלמן אלדובי ממשיכה לצמוח – ויוצאת לסבב גיוס חדש. הקרן, שהוקמה לפני כשנתיים ופתוחה לציבור הרחב, השלימה עד כה גיוס של כ-530 מיליון שקל. כעת היא דיווחה על פתיחת סבב גיוס נוסף עד לתחילת אוקטובר.

קרן ה-P2P של הלמן אלדובי משקיעה בתיקי הלוואות צרכניות באמצעות פלטפורמות P2P בארה"ב, ובכללן Prosper ,Lending Club ו-UPSTART. מדובר בקרן לא סחירה, הפתוחה להשקעות לציבור ופועלת על פי תשקיף. מאז הקמתה ביולי 2017 ועד סוף יולי 2019 הניבה הקרן תשואה דולרית מצטברת של 14.6% או תשואה של 6% ב-12 החודשים האחרונים.

מנתוני הקרן עולה כי נכון לסוף יולי 2019 השקיעה הקרן ב-11,022 הלוואות צרכניות בארה"ב, באמצעות הפלטפורמות השונות. שווי ההשקעה הממוצע בכל הלוואה מסתכם ב-12.9 אלף דולר, והמח"מ הממוצע של ההלוואות הוא כ-19 חודשים. גובה הריבית של כל הלוואה נקבע על ידי הפלטפורמות לפי דירוג האשראי של נוטל ההלוואה. הממוצע המשוקלל של ציון האשראי (FICO) של הלווים בקרן הוא 706.

תחום ההלוואות מעמית לעמית צבר תאוצה מתחילת העשור בעקבות הריביות האפסיות והשליליות בשווקים, ועל רקע השתכללות ענף הפינטק. יותר מנהלי השקעות בוחרים כיום להסיט חלק מכספי החיסכון להשקעה בתחום. האפיק מבסס את עצמו כחלופה חלקית להשקעה באג"ח, שהיו באופן מסורתי החלק המרכזי בתיקי החיסכון והגמל של הציבור. היתרונות של קרנות P2P הם פיזור סיכונים, בשל השקעה בתיק הכולל אלפי הלוואות, וכן קורלציה נמוכה לשווקים.

בשנים האחרונות העניקו הפלטפורמות המובילות בארה"ב, ובכללן Lending Club ,Prosper ואחרות, הלוואות בהיקף העולה על 50 מיליארד דולר. ההבדל בין שוק ה-P2P בישראל לזה שבארה"ב, מעבר להיקפים הכספיים, הוא ברמת המידע הפומבי ופירוט הנתונים הפיננסים על הלווים, הקיימת בידי הפלטפורמות - נתונים המשפיעים על איכות מודל האשראי, על גובה הריבית והיכולת לאמוד את הסיכון של כל הלוואה. בארה"ב קיימות מזה כמה עשורים מערכות דירוג אשראי פרסונלי, כאשר על כל לווה קיים מידע פומבי ומלא של היסטוריית האשראי והתשלומים שלו; וכן ציון אשראי (FICO) הניתן על ידי שלוש לשכות פדרליות לאשראי, המוסמכות בארה"ב לעניין זה על פי חוק.

סכום ההשקעה המינימלי בקרן מסתכם בכ-50 אלף דולר, ופרק הזמן המינימלי להשקעה הוא תשעה חודשים, עם התראה של 90 יום מראש לפדיון. הקרן גובה דמי ניהול של 0.1%-1%, בהתאם למדרגות השקעה שנקבעו. הקרן גם גובה דמי הצלחה של 10%-12.5% החל מהשקל הראשון.

בנוסף לקרן ה-P2P, באחרונה הודיע בית ההשקעות על השלמת סבב גיוס ראשון לקרן ההתחדשות העירונית הציבורית שהשיק. בסבב הראשון גייסה הקרן 50 מיליון שקל, הסכום המקסימלי המותר על פי התשקיף.

נועם ברכה, מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות השקעה: "תחום ההשקעות האלטרנטיביות נמצא בצמיחה מתמדת בעולם בכלל ובשנים האחרונות גם בישראל. לאור התנודתיות הרבה בשווקים, מלחמות הסחר והריביות הנמוכות, ריביות שככל הנראה ימשיכו ללוות אותנו עוד תקופה ארוכה, ציבור המשקיעים מחפש כל הזמן אלטרנטיבות השקעה שאינן מושפעות מהשווקים. פלטפורמות ההלוואות החברתיות באמצעותן משקיעה הקרן נותנות מענה למשקיעים המעוניינים פיזור השקעות רחב יותר עם פוטנציאל תשואה גבוה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"