לקראת הישורת האחרונה באפריקה: לוקסנבורג צירף את אלטשולר כשותף

במסגרת הסיבוב השני של ההתמודדות על רכישת אפריקה מגורים ודניה סיבוס, לפידות קפיטל צירפה את אלטשולר שחם גמל ■ אם תזכה ההצעה החדשה - ששודרגה ל–1.2 מיליארד שקל - אלטשולר שחם גמל תחזיק ב–20% מאפריקה ישראל השקעות ■ גם דמרי ושמיר שיפרו את ההצעות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בחברת האחזקות לפידות קפיטל; יגאל דמרי, בעל השליטה בחברת י.ח דמרי; ומאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר - ממשיכים בניסיונותיהם לרכוש את השליטה באפריקה ישראל השקעות, במסגרת הסדר חוב שני שמתנהל בה זה שלוש שנים. החברה נשלטה עד לא מזמן על ידי לב לבייב.

שלוש החברות הגישו הצעות משופרות במסגרת הסיבוב השני של ההתמחרות. בסיבוב הראשון, שספירת הקולות בו הסתיימה בשבוע שעבר, לא זכה אף רוכש ביותר מ–50% מהקולות של מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, שהחברה חייבת להם כ–2.2 מיליארד שקל. גם גד זאבי הגיש הצעה, אף שלא עמד בתנאים שנקבעו על ידי נציגות מחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות.

הרוכשים הפוטנציאליים מתמודדים על יתרת הנכסים של אפריקה השקעות, שכוללים את הבעלות המלאה בחברת הקבלנות והתשתיות הפרטית דניה סיבוס (100%). דניה סיבוס מחזיקה באפריקה מגורים הציבורית, שנסחרת לפי שווי שוק של כ–1.1 מיליארד שקל. בנוסף, מחזיקה אפריקה השקעות בנדל"ן פרטי בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, בעיקר קרקעות בסביון.

שלוש ההצעות צמודות ונמצאות בטווח של 1.18–1.2 מיליארד שקל. הן מורכבות ממזומנים; תמורה בניירות ערך סחירים, הן של החברות הרוכשות הפוטנציאליות והן של החברות הנרכשות על ידן; וכן תמורות ממימוש חלק מנכסי אפריקה.

גילעד אלטשולרצילום: אילן אסייג

התמורה הגבוהה ביותר למחזיקי האג"ח

לפידות קפיטל, המנוהלת על ידי אמיר תירוש, הודיעה היום כי צירפה אליה כשותף פיננסי את חברת אלטשולר גמל ופנסיה, שנמצאת בשליטת בית ההשקעות אלטשולר שחם ומנכ"ל החברה, יאיר לוינשטיין. אלטשולר גמל ופנסיה נהפכה לפני כמה חודשים לחברה ציבורית בבורסה, ומאז עלתה מנייתה בעשרות אחוזים, לשווי שוק של כ–1.6 מיליארד שקל. אם ההצעה של לפידות קפיטל תזכה, היא תחזיק ב–80% מאפריקה השקעות, ואלטשולר שחם גמל תחזיק ב–20% הנותרים.

לפידות קפיטל, שנסחרת לפי שווי שוק של כ–600 מיליון שקל, מתמחה בניצול מצבי הזדמנות בשווקים. היא עוסקת בביצוע קידוחי נפט ומים, במסחר בינלאומי ובהשקעות שונות, ושולטת בחברות כמו לפידות חלץ, סאני תקשורת וסאני אלקטרוניקה.

ההצעה של לפידות קפיטל היא בהיקף של כ–1.2 מיליארד שקל. השיפור המהותי בהצעה של לפידות קפיטל הוא גידול של כ–100 מיליון שקל ברכיב המזומן — ל–380 מיליון שקל — שיקבלו מחזיקי איגרות החוב של אפריקה. זוהי התמורה הגבוהה ביותר מבין שלוש ההצעות.

יגאל דמרי, מנכ"ל י.ח דמריצילום: אילן אסייג

י.ח דמרי, הנסחרת לפי שווי שוק של 1.43 מיליארד שקל (לאחר שעלתה מתחילת השנה בכ–65%), היא חברת נדל"ן תפעולית שעוסקת בבנייה למגורים, ייזום פרויקטים ונדל"ן מניב. דמרי שיפרה בהצעתה את מרכיב המזומן והיקף איגרות החוב שהיא מציעה להקצות לנושי אפריקה השקעות ב–50 מיליון שקל. סך ההצעה שלה מוערך כעת ב–1.19 מיליארד שקל.

לבייב ייעלם משוק ההון הישראלי

עם השלמת ההסדר — שהוא ההסדר השני בגודלו באפריקה בעשור האחרון — לבייב, בעל השליטה היוצא, יסיים את דרכו בחברה וייעלם משוק ההון הישראלי, שאליו הגיח בפתאומיות ובמסתוריות בסוף 1996, כאשר הגיע כיהלומן צעיר והשתלט על אפריקה ישראל מידי מגדל ובנק לאומי. הוא ייפרד מאפריקה עם הפסד עצום של כמה מיליארדי שקלים.

בשנים אחרונות מכרה אפריקה השקעות ללבייב עצמו את פעילות הנדל"ן שלה ברוסיה, המרוכזת באפי פיתוח. אפריקה השקעות מכרה גם את אפי נכסים (51%) לקבוצה בראשות ביג ומגה אור, וכן מכרה את חברת המפעיל כביש 6, את אפריקה מלונות ועוד.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

מכירות אלה איפשרו לאפריקה השקעות לצמצם את החוב שלה בצורה משמעותית — אך החברה עדיין חייבת למחזיקי האג"ח שלה כ–2.2 מיליארד שקל. עם זאת, הנושים של אפריקה השקעות יספגו בכל מקרה תספורת של כמיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?