יצוא הגז למצרים מסתבך: שוב דחייה בעסקת EMG; המו"מ עם דולפינוס טרם הושלם

לפי הדיווח של דלק קידוחים, מועד השלמת העסקה נדחה לסוף ספטמבר – לאחר שכבר נדחה מיוני לסוף אוגוסט ■ דלק ותמר פטרוליום הזהירו כי אין ודאות להשלמת העסקה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת גז
אסדת גזצילום: מארק ישראל סלם
ערן אזרן
ערן אזרן

דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, דיווחה הערב (ד') על דחייה נוספת בהשלמת העסקה לרכישת צינור הגז של EMG. השותפות מסרה כי הצדדים פועלים לקיום יתר התנאים המתלים בעסקה, הכוללים השלמת מבחני הזרמת גז רציפה למערכת ההולכה המצרית, וקבלת האישורים הפורמליים הנדרשים. דלק לא ציינה את הסיבה לעיכוב.

לפי הדיווח, מועד השלמת העסקה נדחה לסוף ספטמבר, מעט לפני ראש השנה. זאת, לאחר שדלק קידוחים דיווחה בעבר כי השלמת העסקה צפויה עד סוף יוני - ודחתה לאחר מכן את מועד השלמתה לסוף אוגוסט. דלק קידוחים ציינה בדיווח כי צינור EMG מולא בגז ממערכת ההולכה של נתג"ז, כך שהצינור יוכל להזרים גז בכמויות מסחריות למערכת ההולכה המצרית.

EMG היא הבעלים של צינור להולכת גז טבעי המחבר בין אל עריש שבמצרים לאשקלון. החל מ-2012 הצינור אינו נמצא בשימוש בשל חבלות חוזרות בצינור הולכת הגז בסיני. דלק, נובל אנרג'י וחברה שבבעלות ממשלת מצרים, אמורות לרכוש 39% מהון המניות של EMG ולקבל זכויות להפעלת הצינור לתקופה של 10 שנים עם אופציה להארכה ב-10 שנים נוספות.

רכישת הזכויות בצינור EMG אמורה להיעשות בתמורה ל-518 מיליון דולר. הצינור אמור לשמש להזרמה סדירה של גז ממאגרי לווייתן ותמר למצרים, במסגרת ההסכמים שחתמו השותפות במאגרים עם לקוחות במצרים.

פרט לדחייה בהשלמת עסקת EMG, דלק ונובל טרם הצליחו להגיע להסכמות בעניין תיקון ההסכם עם הרוכשת - חברת דולפינוס המצרית, ומשכך החוזה טרם הפך למחייב. תמר פטרוליום, השותפה במאגר תמר, ציינה בדו"ח הכספי לפני כשבועיים כי "הצדדים ממשיכים לנהל משא ומתן בנוגע לתיקון הסכם דולפינוס, והקצאת הקיבולת בצינור EMG ובתשתית נוספת".

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

תמר פטרוליום הזהירה בדוחות הכספיים "כי אין כל ודאות שמכירת הגז על פי הסכם דולפינוס תתממש, בין היתר עקב אי הבשלת המו"מ לתיקון ההסכם כאמור ו/או עקב אי התקיימות התנאים המתלים בהסכם דולפינוס, כולם או חלקם".

גם דלק קידוחים הזהירה בדיווח הערב כי "התקיימותם של יתר התנאים המתלים להשלמת העסקה והמועד הצפוי להשלמתה, ומועד תחילת הזרמה מסחרית למצרים דרך צינור EMG עשויים שלא להתממש, כולם או חלקם, או עשוים להתממש באופן שונה מהותית, עקב גורמים שונים אשר לשותפות אין עליהם שליטה".

גם אם בסופו של דבר דלק ונובל יגיעו להסכמות, לא ברור עדיין מה היקף היצוא האפשרי מישראל - שהוא פונקציה של קיבולת ההולכה בצנרת נתג"ז. גם היום מסרבים בנתג"ז להציג הערכה בדבר יכולת ההולכה בישראל בשנים הבאות, מאחר שכמות הגז שתעבור תלויה גם בהתקנת ציוד מתאים בצד המצרי. נובל העריכה כי הצנרת הקיימת של נתג"ז יכולה להוליך כמות של 4.5-4 מיליארד מ"ק בשנה - פחות מכמות חוזית מקסימלית של 7 BCM בשנה לתמר ולווייתן יחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו