רשות התחרות צריכה להכריז על הבנקים קבוצת ריכוז

הכוח העצום של הבנקים מאפשר להם לייצר חסמי כניסה לשוק, שדאגו לכך שבמשך 50 שנה לא קם בנק חדש בישראל

מיכל הלפרין. יכולה לנער את מערכת הבנקאות
מיכל הלפרין. יכולה לנער את מערכת הבנקאותצילום: אמיל סלמן

בזמן שהעיתונות מספרת לנו שאנחנו צריכים להתעניין בבחירות לכנסת שיהיו בעוד פחות מחודש, יש אישה אחת בישראל שעל שולחנה מונחת בחירה דרמטית. הקרב שנמשך 30 שנה על פתיחת השוק הבנקאי לתחרות נמשך עוד מימי ועדת ברודט, וכעת יש בכוחה של מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, להכריע אותו.

הלפרין עשויה לארגן מחדש את הכוח במערכת הבנקאות ולהוביל לחיסכון של אלפי שקלים לכל משפחה בישראל מדי שנה: "יש לי ממצאים ברורים לאוליגופול בתחום העמלות של הבנקים. הפתרון לזה הוא להביא יותר תחרות לשוק הבנקאות, לעשות דברים שיטלטלו את השיווי משקל הזה, ויניעו את השחקנים", אמרה הלפרין בוועדת הכלכלה ערב פיזור הכנסת. הטלטול הזה נמצא כעת בכוחה של הלפרין, באמצעי פשוט אחד.

הרשות להגבלים עסקיים, או בשמה העדכני והמחייב: רשות התחרות, עומדת בפני הזדמנות היסטורית - להכריז על הבנקים כמונופול, ובכך לפתוח את שוק הבנקאות לתחרות באופן מיידי ולעשות את מה שעשרות ועדות רגולטריות לא הצליחו - לאסור אפליה של לקוחות, להסיר חסמי מעבר בין הבנקים, להכניס תחרות לענף אפליקציות התשלומים על ידי הפרדת בנק הפועלים מביט, ושל לאומי מפפר - ולמנוע צעדים לחסימת כניסה של שחקנים חדשים למשק הבנקאות והאשראי.

מדוע הכרזה זאת לא נעשתה עד היום?

חוק ההגבלים העסקיים כולל, במקור, שלושה חלקים: מונופולין, הסדרים כובלים וקבוצות ריכוז. ב-2011 הוסף לחוק פרק על קבוצות ריכוז. רשות התחרות הוכיחה שהיא יודעת להשתמש בתיקון לחוק, כשהכריזה ב-2013 על הנמלים כקבוצת ריכוז. אך דווקא על קבוצת הריכוז הגדולה ביותר במשק, זו שעונה על כל הקריטריונים של קבוצת ריכוז באופן מובהק וזו שמייצרת נזק כלכלי כבד ביותר למשק, לא הכריזו. איך ייתכן שרשות התחרות מדירה את ידיה מהתמודדות עם השחקנים הכי חזקים במשק?

בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

אפשר שלא היו לה את הכלים הדרושים, אבל בינואר האחרון מאזן הכוחות השתנה, כשנוספו לחוק ההגבלים סעיפים חדשים, שמאפשרים לרשות התחרות להכריז על הבנקים כמונופולין לא רק מטעמי החזקה בנתח שוק של יותר מ-50%, אלא על בסיס בחינת כוח השוק.

בנוסף, בחודש שעבר רשות התחרות הגדילה לעשות, והרחיבה את ההגדרה של כוח שוק למובנו הרחב: "יכולת לקבוע עבור מוצר מסוים מחיר, כמות, איכות, מגוון, זמינות ותנאי רכישה מול ספקים נחותים מאלה שהיו שוררים בשוק תחרותי".

לא בכדי המציאות הכלכלית בישראל זועקת על המונופול בתחום הבנקאות, כאשר הפועלים ולאומי מחזיקים יחד 69% מהשוק הבנקאי - המחזיק ב-200 מיליארד שקל - ואחד מהם סיים עם רווח של יותר ממיליארד שקל רק ברבעון הראשון של 2019. הכוח העצום הזה מאפשר לבנקים לייצר חסמי מעבר - שגורמים לכך שרק כ-7% מהלקוחות עוברים בנק - וחסמי כניסה לשוק שדאגו לכך שבמשך 50 שנה לא קם בנק חדש בישראל.

מול כוחות חזקים נדרש אומץ, ואנחנו יודעים שלהלפרין יש לא מעט ממנו. כאזרחים, אנחנו צריכים להביע את דעתנו, במיוחד לפני הבחירות, על סוגיות רלוונטיות לחיי היום-יום ולא על איחודים פוליטיים ציניים יותר ופחות. זה הזמן של רשות התחרות לבצע בחירות אמיצות, שיבטאו גם את השם החדש שלה וגם את מה שבאמת חשוב לציבור.

הכותבים הם מייסדים-שותפים של תנועת ישראל 2050 לחיזוק כוחה של החברה האזרחית בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"