עצמאי ולא הפקדת לפנסיה? המדינה בדרך לקנוס אותך

מכתבים מטעם המרכז לגביית קנסות במשרד המשפטים נשלחו לעשרות אלפי עצמאים שלא הפקידו לפנסיה או שלא הפקידו מספיק ■ המכתבים מפרטים את סכום ההפקדה הדרוש לפי הכנסות, ומסבירים שמי שלא יפקיד לפנסיה בגין 2018 יספוג קנס של 500 שקל

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להבדיל משכיר, העצמאים מעסיקים את עצמם, ולכן קל להם הרבה יותר לפברק פיטורים. למצולם אין קשר לנאמר
להבדיל משכיר, העצמאים מעסיקים את עצמם, ולכן קל להם הרבה יותר לפברק פיטורים. למצולם אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

קנסות למי שאינו מפקיד לפנסיה? יש דבר כזה אצל עצמאים. בשבועות האחרונים נשלחו לעשרות אלפי עצמאים מכתבים מטעם המרכז לגביית קנסות, המזהירים מפני קנסות למי שלא יפקיד לפנסיה בגין הכנסותיו ב–2018. המרכז לגביית קנסות הוא יחידה של רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים. המכתבים מתייחסים לחובת ההפקדה לפנסיה, והם שלב באכיפת החוק המחייב עצמאים לחסוך לפנסיה, שנכנס לתוקף בתחילת 2017.

עד כה, מי שהפר את החוק על ההכנסות ב–2017 לא נענש, אך הוא זכה להתראה מטעם המרכז, וקיבל את החשבון המדויק של גובה הסכום הדרוש מבחינתו להפקדה. אכיפת החוק, עם הקנסות, נדחו לשנת המס 2018, כלומר לתחילת 2020. המכתב שנשלח מתריע לפני בעלי העסקים שהפרו את החוק מפני ההפקדות של 2018, אחרת יהיו צפויים לקנס שנתי של 500 שקל. בראש המכתב מופיעה השאלה "מה עדיף? חיסכון לעצמך או קנס למדינה?"

מנתוני המרכז, 211 אלף עצמאים לא הפקידו לפנסיה, בהם מי שהפקיד חלקית ולא את כל הסכום הנדרש. מתוכם נשלחו עד עתה מכתבי איום מסוג זה ל–50 אלף עצמאים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב–2017 היו בישראל 440 אלף עצמאים, וההערכות הן שרק 20% מהם מפקידים את ההפקדות הנדרשות לפנסיה — כלומר כ–80 אלף עצמאים. כ–150 אלף עצמאים אינם מגיעים למינימום ההכנסה הנדרש לחובת ההפקדה.

החובה לחסוך לפנסיה חלה על כל עצמאי בגילים 21–60, לאחר שחלפו שישה חודשים לפחות מאז נרשם בראשונה כעוסק מורשה. גובה ההפקדות תלוי בהכנסה, בהתאם לחלוקה הבאה: עד חצי מהשכר הממוצע במשק (עבור 61,638 שקל הראשונים באותה שנה) יש להפקיד 4.45% מההכנסה; עבור יתרת ההכנסה ועד גובה השכר הממוצע במשק (כלומר, עד 123,276 שקל בשנה או 10,476 בחודש) יש להפקיד 12.55%.

חובת ההפקדה אינה חלה על תוספת הכנסה שהיא מעל השכר הממוצע במשק. ואולם מי שמעוניין להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו יכול להפריש גם מעבר לכך. הקנסות צפויים להיות מוטלים החל במארס 2020. ואולם לפני שיוטלו, יקבלו העצמאים מכתב התראה נוסף. לאחר קבלת המכתב, יהיו להם 90 יום נוספים להפקיד את ההפקדות החסרות כדי להימנע מהקנס.

במכתבים שנשלחו באחרונה מוצע גם לבצע את ההפקדה ישירות מול קופת הגמל או דרך סוכן או יועץ פנסיוני — ולהודיע על כך למרכז לגביית קנסות. את ההפקדה יש לבצע לקופת גמל לקצבה. כלומר, בדומה לשכירים, ניתן להפקיד את הכספים בקופת גמל לתגמולים, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים.