ריח רע של חשדות לשחיתות: ההסתבכות של אורי יהודאי ובכירי פרוטרום

IFF בודקת חשדות שבכירי החברה הבת פרוטרום, בהם המנכ"ל לשעבר אורי יהודאי וסמנכ"ל הכספים לשעבר אלון גרנות, היו מעורבים במתן שוחד ברוסיה ובאוקראינה ■ עו"ד אהרון מיכאלי שמייצג את בכירי פרוטרום: "מרשי לא יודעים על הפרה של חוק כלשהו בעסקיה של פרוטרום"

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי יהודאי
אורי יהודאיצילום: דודו בכר
יורם גביזון
יורם גביזון

אורי יהודאי, לשעבר מנכ"ל פרוטרום, מוצא את עצמו מתמודד עם אישומים שעלולים לסבך אותו בחקירות של רשויות החוק בישראל ובמדינות נוספות, ועם תביעות נגזרות. זאת, רק פחות משנה לאחר שהוביל את פרוטרום לאחד משלושת האקזיטים הגדולים בישראל.

ענקית תמציות הטעם והריח IFF רכשה באוקטובר 2018 את פרוטרום, תמורת 7.1 מיליארד דולר. IFF דיווחה שלשום, כחלק מפרסום תוצאותיה הכספית לרבעון השני, כי במהלך הטמעתה של פרוטרום, היא נחשפה לטענות, ככל הנראה של עובדי החברות הבנות של פרוטרום או לקוחותיהן ברוסיה ובאוקראינה, שלפיהם שתי חברות בנות של פרוטרום, שפעלו בעיקר ברוסיה ובאוקראינה, שיחדו מנהלים של כמה מלקוחותיהן.

IFF ציינה שהחלה מיידית בחקירת החשדות בסיוע ייעוץ משפטי וחשבונאי חיצוני. החברה ציינה כי החקירה הפנימית עדיין לא הסתיימה, אך תוצאות ראשוניות מצביעות על כך שהחברות הבנות של פרוטרום אכן ביצעו תשלומי שוחד, וכי אנשי מפתח בהנהלתה של פרוטרום באותה תקופה היו מודעים לתשלומים אלה. IFF לא מצאה קשרים כלשהם בין תשלומים אלה לפעילותה של החברה הבת פרוטרום בארה"ב.

בהתבסס על החקירות הללו, IFF מאמינה שתשלומי שוחד מסוג זה כבר לא משולמים באוקראינה וברוסיה. היא מציינת שהמכירות שהיו מושפעות מתשלומי השוחד הללו הסתכמו בפחות מ–1% מהמחזור המאוחד של IFF ופרוטרום ב–2018. כלומר, 50 מיליון דולר.

צילום: ללא קרדיט

בעקבות הדיווח על החקירה של חשדות למעשי שחיתות, תוצאות כספיות מאכזבות והורדת תחזיות למכירות ולרווח ב–2019, קרסה מנית IFF ב–10.8% במסחר בבורסה בתל אביב ואיבדה 5.7 מיליארד שקל משווייה.

IFF העבירה לרשויות החוק בישראל, ברוסיה ובאוקראינה את חומרי החקירה הפנימית שביצעה בנוגע למעשי שחיתות, לכאורה. על פי ההערכות, IFF חושדת שבכירי החברה לשעבר ובהם אורי יהודאי, מנכ"ל החברה, ואלון גרנות, סמנכ"ל הכספים של החברה לשעבר, היו מעורבים בתשלומי שוחד לפקידי מכס ולאנשי שיווק ברוסיה ובאוקראינה.

מעשים אלו הם לכאורה עבירה על החוק הישראלי נגד מתן שוחד לעובד ציבור זר שנחקק ב–2008. המקרים הבולטים של חקירת חברות ציבוריות בחשד לעבירה על חוק זה היו כשחברת טבע שילמה בינואר 2018 עיצום כספי בסכום של 75 מיליון שקל. זאת במסגרת הסדר מותנה עם פרקליטות מיסוי וכלכלה, שלפיו החברה תודה שב–2008–2012 שיחדה עובדי ציבור ברוסיה ובאוקראינה, וביצעה תשלומים לא נאותים במקסיקו — ובתמורה ייפסקו ההליכים הפליליים נגדה.

העיצום הזה נעשה בעקבות הליכים דומים שננקטו בארה"ב בחשד כי טבע הפרה את החוק האמריקאי למניעת מעשי שחיתות במדינות זרות (FCPA). כדי להסדיר אותם שילמה טבע 519 מיליון דולר. חקירה דומה החלה נגד בכיריה לשעבר של שיכון ובינוי בינואר 2018, בחשד שהחברה הנכדה SBI שיחדה פקידים במדינות באפריקה — כדי לזכות בפרויקטים של עבודות תשתית.

אלון גרנותצילום: מגד גוזני

חברת IFF שלחה לבכיריה של פרוטרום, כולל יהודאי וגרנות, מכתב שבו הבהירה כי לא היתה מודעת למעשים אלה לפני שרכשה את פרוטרום. בכיריה של פרוטרום שכרו את שירותיו של עורך הדין אהרון מיכאלי, ממשרד גולדפרב זליגמן, כדי להתמודד עם תביעות נגזרות וייצוגיות שצפויות להגיע בעקבות חשיפת הפרשה. במקביל הם נערכים למצב שבו הבדיקה הפנימית של IFF תעבור לפסים של חקירה בחשד לעבירות על החוק הישראלי בעניין מתן שוחד לעובר ציבור זר.

עו"ד מיכאלי מסר: "למרשינו לא ידוע על הפרה של דין כלשהו בעסקיה של פרוטרום. לאורך שנות פעילותה, הנהלת החברה הקפידה לעשות את עסקיה על פי קוד אתי ועסקי, בהתאם להוראות הדין והפרקטיקה העסקית המקובלת".

החקירה עשויה לפגוע במוניטין של יהודאי

החקירה בנוגע למעשי שחיתות לכאורה, שנעשו בידיעת יהודאי וגרנות, מאיימת לפגוע במוניטין של אחד המנהלים המוערכים בישראל, שהוביל את פרוטרום במסע של 47 רכישות. יהודאי הפך את פרוטרום מחברה זניחה, שעם רישומה למסחר בבורסה ב–1996, היה מחזור המכירות שלה 10 מיליון דולר, ושווי השוק שלה היה 13 מיליון דולר — לחברה שמחזור המכירות שלה הוא 1.4 מיליארד דולר, לפי שווי פעילות של 7.1 מיליארד דולר (6.4 מיליארד דולר עבור המניות ועוד חוב של 700 מיליון דולר ש–IFF לקחה על עצמה).

מכירת פרוטרום העשירה את יהודאי עצמו, שמכר מניות בשווי של 53 מיליון דולר — וקיבל מ–IFF מענק מכירה של 20 מיליון דולר, אף שבעלי מניותיה של פרוטרום התנגדו למענק. תוצאותיה הכספיות של IFF לרבעון השני מגלות כי פרוטרום מתקשה בשלב זה להאיץ את צמיחתה של IFF.

IFF החמיצה את תחזית המכירות לרבעון השני, עמדה בקושי בתחזית הרווח המתואם לרבעון השני — והורידה את תחזית המכירות והרווח המתואם ל–2019 כולה. הכנסותיה של IFF הסתכמו ב–1.3 מיליארד דולר ברבעון השני, נמוך ב–89 מיליון דולר, שהם 6.5% ממוצע תחזיות האנליסטים להכנסותיה ברבעון השני. הכנסותיה של IFF, בנטרול רכישתה של פרוטרום ורכישות נוספות, ובניכוי השפעת שינויים בשערי החליפין של המטבעות, צמחו ב–1% בלבד.

החברה שנסחרת בבורסה של ניו יורק ובתל אביב, בשווי של 15 מיליארד דולר (שווי השוק הגדול בבורסה בתל אביב) הורידה את תחזית המכירות ל–2019 לטווח של 5.15–5.25 מיליארד דולר — ירידה של 50 מיליון דולר (1%) לעומת תחזית הקודמת.

מפעל פרוטרום בציריך

החברה צופה רווח מתואם של 5.05-4.85 דולרים למניה ב–2019. כלומר, ירידה ממוצעת של 6 סנטים למניה, לעומת התחזית הקודמת לרווח המתואם למניה ב–2019. IFF צופה רווח מתואם בניכוי הפרשות להפחתת נכסים לא מוחשיים של 6.15–6.35 דולרים למניה ב–2019 — ירידה ממוצעת של 15 סנט למניה, שהם 2.3%, לעומת מרכז טווח התחזית הקודמת לרווחיה שנתנה ב–2019.

IFF הסבירה את הורדת תחזית הרווח בשינוי בשיעור המס האפקטיבי על הממוצע על הפרשות להפחתת נכסים לא מוחשיים, ובשינוי במניות הניתנות לפדיון של בעלי המיעוט בחברה. IFF, שמנוהלת על ידי אנדריאס פיביג, דיווחה כי כדי להמחיש את ביטחונה באסטרטגיה ארוכת הטווח של החברה, היא מעלה ב–3% את הדיווידנד הרבעוני שתחלק מ–73 ל–75 סנט למניה.

הכנסותיה של פרוטרום הסתכמו ב–382 מיליון דולר ברבעון השני של 2019, ללא שינוי לעומת הרבעון המקביל. בניכוי הרכישות שביצעה פרוטרום ב–2018 ירדו מכירותיה ב–4%, בעיקר כתוצאה מחולשה במכירות של חומרי גלם, לאחר שאחד ממתחריה של IFF הפסיק לעבוד עם פרוטרום; ירידה במחיר הצבעים הטבעיים; וחולשה במכירות של החברה באירופה ובמזה"ת, בעיקר בפלח השוק של תמציות הטעמים הלא מתוקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו