משרד הבריאות יודיע למטופלי הקנאביס: תוכלו לעבור לחברה אחרת בישראל - רק לא תיקון עולם

החל משבוע הבא יאפשר משרד הבריאות לכל מטופל החושק לעבור ולקבל קנאביס רפואי מחברה אחרת, לבצע את המעבר ■ כל מה שהמטופל צריך לעשות הוא לפנות לספק החדש, והספק ידאג להסדיר את האישורים מול משרד הבריאות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 קנאביס רפואי
קנאביס רפואיצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשורה משמחת למטופלי הקנאביס בישראל. החל משבוע הבא יאפשר משרד הבריאות לכל מטופל החושק לעבור ולקבל קנאביס רפואי מחברה אחרת, לבצע את המעבר תחת סייג אחד - המעבר לא יתאפשר לחברת תיקון עולם. חברת תיקון עולם, הנמצאת בבעלות צחי כהן, נמצאת בסכסוך משפטי עם משרד הבריאות. לדברי פרופ' איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, "כל עוד משרד הבריאות ימשיך לנהל הליכים משפטיים נגד החברה - לא נאפשר מעבר של מטופלים חדשים או ישנים לחברת תיקון עולם". ההליכים המשפטים נוגעים לכך שמשטרת ישראל לא מעניקה לכהן רישיון לעסוק בקנאביס .

גרוטו מסביר איך הליך המעבר יתבצע: "רק לשם המחשה, אם מטופל מחזיק ברישיון שניתן לפני 29 באפריל 2019 של שאיפה לחיים ומעוניין לעבור לחברת קנדוק או כל חברה אחרת מלבד תיקון עולם - הוא יוכל לפנות לספק החדש לשאול אותו איזה חומר יש אצלו במלאי ולעבור אליו אם מצא שיש לו את החומר המתאים. הספק יפנה למשרד הבריאות ויסדיר את המעבר ואת הרישיון".

בפועל, משרד הבריאות מבהיר כי "הרישיון יהיה תקף עד 31 בדצמבר 2019". עד אז מקווים במשרד הבריאות שהמגדלים הקיימים בשוק יוכלו לייצר יותר סחורה וכבר לא יהיה מחסור בשוק בבתי מרקחת, כך שמרבית המטופלים יוכלו לקבל את תרופת הקנאביס בבתי המרקחת השונים בישראל.

לדברי גרוטו, "כיום יש כ-50 אלף בעלי רישיונות לצריכת קנאביס. כ-46 אלף מחזיקים ברישיון של ההסדר הישן, 3,000 נוספים מחזיקים ברישיון תחת ההסדר החדש לפיו הם רשאים לקבל את המוצר בבתי מרקחת".

גרוטו מודע לעבודה שיש כיום מחסור חמור בקנאביס רפואי בבתי המרקחת. "בשביל שיהיה חומר חדש בבתי המרקחת, נוציא כעת הוראה חדשה לפיה החל מחודש ספטמבר יצטרכו המגדלים לדווח למשרד הבריאות איזה מוצרים יש להם במלאי ולהוכיח שהם העבירו כ-10% מהמלאי הקיים לבתי המרקחת עם דגש על כל סוגי המוצרים", אמר גרוטו. "המטרה שלנו שבעוד מספר חודשים כולם יעברו לקבל את הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת. התגמול לחברות שישתפו עימנו פעולה, יהיה אישור לייצא לחו"ל. מי שלא ישתף עמנו פעולה ילקח לו רישיון הקנאביס".

לפי גרוטו, משרד הבריאות בדק ומצא כי "כרגע קיימים 7-6 טונה של סחורה באיכות GAP במפעלים של פנאקסיה ובזלת בישראל. אם המגדלים יסכימו, הם ייצרו להם סחורה באיכות GMP שתגיע לבתי המרקחת. בפועל חלק מהמגדלים דורשים להוציא את הסחורה מהמפעל ולמכור אותה כסחורה שהיא NON GMP. התמריץ שלהם כפול, כך הם מרווחים יותר כסף וגם שומרים על קשר עם הלקוחות".

גורמים בשוק הכחישו את הטענה שהמגדלים נתנו הוראה למפעלים לא להוציא סחורה בתקן GMP לשוק.

חלק מהמלחמה כיום בין המגדלים למשרד הבריאות נעוצה בעובדה שהמגדלים נדרשים לשלם למתווכים, וביניהם בית המרקחת, המעבדה הבודקת את החומר, והמפיץ לבתי המרקחת, דבר שחותך בצורה משמעותית את אחוז הרווח שלהם.

המשמעות עבור החברות הנסחרות בבורסה הינה שההפסדים אותם הם הציגו עד היום בדו"חות הכספיים, יגדלו - שכן לא בלבד שהם ירוויחו בישראל פחות על כל גרם קנאביס אותו הם ימכרו, הם גם נדרשים להוציא יותר כסף על מבדקים אותם דורש משרד הבריאות, כדי שהחומר שמגיע לחולים יגיע בצורה מיטבית ללא עובש, פטריות וכדומה.

בפועל בשביל לעמוד בתקני ה-GMP המגדלים צריכים לגדל יותר סחורה. זמני הגידול הם כ-4-3 חודשים וכ-40% מהסחורה נפסלת במבדקים - תוצאה שמייקרת את הליך המכירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית