הזינוק במשכנתאות: "הבנקים הפסיקו לחשוש ממחירי הדירות"

בחודש שעבר עלה ב–3% היקף המשכנתאות שנטל הציבור — והגיע לשיא של ארבע שנים ■ בלידר שוקי הון סבורים כי ציבור רוכשי הדירות חזר לשוק, ומעריכים כי הגידול בהיקף המשכנתאות יקפיץ את רווחי הבנקים, שצפויים ליהנות מרווחי מימון של 250 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
יריד דירות
יריד דירות. לא חותמים לפני שמבררים אם אפשר לקבל משכנתא (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר) צילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק ישראל פירסם בשבוע שעבר נתונים מעודכנים על היקף נטילת המשכנתאות החדשות בידי הציבור. מהנתונים עולה כי ביוני 2019 נטל הציבור משכנתאות בהיקף של כ–6 מיליארד שקל — 3% יותר מהיקף המשכנתאות במאי.

מדובר ברמת שיא של כארבע שנים, מאז אוגוסט 2015 שבו ניטלו משכנתאות בהיקף של 6.2 מיליארד שקל. בסך הכל, היקף נטילת המשכנתאות החודשי במחצית הראשונה של 2019 היה 5.36 מיליארד שקל — גידול של יותר מ–11% בהשוואה למחצית המקבילה ב–2018. "זוהי בשורה חיובית עבור הבנקים המקומיים", כותב אלון גלזר, סמנכ"ל ואנליסט בנקים וביטוח בלידר שוקי הון.

בלידר שוקי הון מונים כמה סיבות לעלייה בהיקף נטילת המשכנתאות בחודשים האחרונים. גלזר מסביר כי לאחר שנרשמה ירידה מסוימת בביקוש לדירות, כעת ציבור הרוכשים שוב חזר לשוק. כמו כן, הדבר נובע מירידה בריביות, שמוזילה את עלות המשכנתאות; ומחשש מפני עליית מחירי הדירות בעתיד הקרוב. לדבריו, "אחרי שהיה נראה שחלק מהבנקים מתרחקים משוק המשכנתאות, גם בשל צורכי ההון שלהם וגם מחשש מפני סיכונים, נראה כי הבנקים השתכנעו שמחירי הדיור לא מהווים איום משמעותי, ובנוסף הם חזרו להעדיף הלוואות לדיור על פני הלוואות צרכניות (לכל מטרה) למשקי בית, לאחר הצמיחה החדה באשראי הצרכני בשנים האחרונות".

גלזר מוסיף כי "רק לפני כחצי שנה היתה מגמה ברורה של ירידה במרווחי המשכנתאות, ועל רקע הגידול בהיצע — בעיקר בעקבות החזרה של שני הבנקים הגדולים לשוק וביקושים נמוכים יחסית מצד הציבור — ראינו ירידה משמעותית במרווח הפיננסי. מתחילת 2017 היינו עדים למגמה של ירידה במרווחי המשכנתאות, וההערכות היו כי לנוכח עודפי ההון של הבנקים והרצון של כולם להתמקד בתחום המשכנתאות, מגמת הירידה במרווח תימשך.

אפשר להתמקח עם הבנק על הריבית

"שינוי המגמה והעלייה המפתיעה במרווח הפיננסי נעוצה, להערכתנו, בעיקר בירידה החדה בריבית הממשלתית. למדנו שכמו במקרים רבים בעבר, הבנקים יודעים להתאים מהר מאוד את הריבית שהם גובים כאשר הריבית עולה, אך קצב התאמת הריבית אטי יותר כשהריבית במגמת ירידה. כך, ניתן לראות כי בעוד הריבית הממשלתית הארוכה ירדה מתחילת השנה בשיעור ממוצע של כ–0.7%, הריבית הממוצעת למשכנתאות לתקופה של 10–15 שנה ירדה ב–0.3% בלבד. אנו מעריכים כי הציבור הרחב שלוקח משכנתא כיום יוכל להתמקח ולהוריד את הריבית שהבנק מציע לו".

עם זאת, בלידר שוקי הון סבורים כי העלייה במרווח המשכנתאות אינה מייצגת, ומעריכים כי בסופו של דבר שני הגורמים המרכזיים שתמכו בירידת המרווחים יביאו לכך שנחזור לראות את המרווחים מצטמצמים. הגורם הראשון הוא התגברות התחרות בין הבנקים במשכנתאות — הן משום שמצב ההון של הבנקים מצוין והן בשל רצונם לצמצם את החשיפה לאשראי הצרכני ולגדול בתחום המשכנתאות.

הגורם השני שצפוי להביא לצמצום המרווחים הוא הירידה בסיכונים ובחששות של הציבור ושל הבנקים מפני הרעה דרמטית בשוק הדיור. לדברי גלזר, "העלייה בביקושים למשכנתאות עשויה למתן מעט המגמה של ירידת המרווחים, ואולם אנו מעריכים כי שני הגורמים שמנינו משמעותיים יותר ויביאו לירידה במרווח".

בעקבות כך סבורים בלידר שוקי הון כי "כל עוד לא נראה שינוי במצב המקרו, ושינוי כזה לא נראה באופק, הרי שהביקושים לדירות, הירידה בריבית, ההערכות כי הסיכונים קטנו, מצב ההון המצוין של הבנקים והרצון לגדול באשראי למשכנתאות — יובילו להמשך הגידול באשראי למשכנתאות".

בלידר שוקי הון מעריכים כי הבנקים צפויים להציג תוצאות מצוינות בתחום המשכנתאות, זאת לדבריהם בזכות שלושה גורמים מצטברים: הצמיחה באשראי; פתיחת המרווחים ב–0.5% על המשכנתאות החדשות, בהיקף של כ–50 מיליארד שקל בשנה. משמעות הדבר היא תוספת של 250 מיליון שקל לרווחי המימון של הבנקים למשכנתאות; וההפרשות הנמוכות מאוד לחדלות הפירעון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?