אחרי תשובה - גם צחי סולטן מגיע לים הצפוני

מודיעין בהסכם אופציה לשותפות בפרויקט נפט בדנמרק, וגם במו"מ לקבלת אופציה לרכישת זכויות ברישיונות ימיים מול חופי אנגליה ■ מנכ"ל מודיעין: "פוטנציאל משמעותי למשאבי גז ונפט, במים רדודים"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צחי סולטן
צחי סולטןצילום: מוטי מילרוד
ערן אזרן
ערן אזרן

מודיעין אנרגיה, שבשליטת קבוצת אי.די.בי וצחי סולטן, חתמה על הסכם אופציה לרכישת זכויות בפרויקט לחיפושי נפט וגז בשטחים ימיים בים הצפוני מול חופי דנמרק. במקביל, היא מנהלת מו"מ לקבלת אופציה לרכישת זכויות בפרויקט לחיפושי נפט וגז מול חופי אנגליה. אם ימומשו האופציות, צפויה מודיעין להרחיב את פעילותה גם לתחום הקידוחים הימיים הרדודים – לצד התגליות והקידוחים המפיקים בקליפורניה.

לצד מודיעין, קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה פועלת באזור הים הצפוני באמצעות החברה הבת איתקה. בימים אלה מקדמת דלק עסקת ענק בים הצפוני לרכישת 10 נכסי נפט וגז של ענקית האנרגיה שברון בתמורה לכ-2 מיליארד דולר. למודיעין אין ממשק בעסקות הנוכחיות עם פעילותו של תשובה בים הצפוני.

בפרויקט בדנמרק מדובר באופציה לרכישת 10%-15% מהזכויות בפרויקט שבו נערך סקר סייסמי תלת מימדי ב-2016, ובו שותפה גם חברת הנפט הלאומית של דנמרק; הפרויקט באנגליה כולל ארבעה רישיונות ימיים שבהם נערך סקר סייסמי תלת מימדי, ומודיעין מנהלת משא ומתן לקבלת אופציה לרכישת 20% מהזכויות בפרויקט. השותפות תממן את רכישת האופציות בפרויקטים בים הצפוני ממקורותיה העצמיים. בכוונת השותפות לזמן אסיפה כללית מיוחדת של בעלי יחידות ההשתתפות, לצורך אישור ההשקעה בפרויקטים אלו.

"פרויקטים בים הצפוני נחשבים לבעלי פוטנציאל משמעותי למשאבי גז ונפט, וזאת בשעה שעלויות הקידוח נמוכות בהשוואה לקידוחי מים עמוקים. הפרויקטים שבהם אנו בוחנים אפשרות לרכישת זכויות תואמים לאסטרטגיה שמנחה את מודיעין: פעילות במדינות מערביות עם שותפים מקומיים מובילים ובעלי ניסיון; התמקדות באזורים שבהם קיימת תשתית ופעילות הפקת נפט וגז, המקצרת באופן משמעותי את פרק הזמן מתגלית להפקה מסחרית ויצירת תזרים; והשקעה בפרויקטים שבהם עלויות ההפקה נמוכות, המאפשרת להם להיות רווחיים גם במחירי נפט נמוכים. מכלול הגורמים הללו מייצר פוטנציאל להחזר השקעה מהיר, ברמות סיכון נמוכות באופן יחסי", אמר מנכ"ל השותפות, רון מאור.

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלקצילום: דודו בכר

הרישיון בדנמרק הוא במים רדודים (עומק מים של כ-35 מטר) בשטח של 427 קמ"ר בים הצפוני, כ-220 ק"מ ממערב לחופי דנמרק ובשטחה. חברת הנפט הלאומית של דנמרק מחזיקה ב-20% מהזכויות ברישיון. בעלי הזכויות הקיימים בפרויקט זה מנהלים משא ומתן לצירוף חברה ציבורית זרה בעלת ניסיון ומומחיות בפרויקטים דומים לזה שבשטח הפרויקט. שיעור הזכויות שתרכוש מודיעין ייקבע בהתאם לשיעור הזכויות שתרכוש החברה הזרה (25%-30%).

תמורת האופציה בדנמרק, שניתנת למימוש עד סוף 2011, תשלם מודיעין 66-44 אלף דולר (הסכום ייקבע בהתאם לשיעור הזכויות שתרכוש מודיעין), שישמשו את בעלי הרישיון למימון הפעילות עד תום תקופת האופציה (סכום זה משקף את חלקה הצפוי של מודיעין במימון העלויות עד תום תקופת האופציה).

אם מודיעין תבחר לממש את האופציה, השותפות והחברה הציבורית יממנו את הפעילות בשטח הרישיון בשיעור כפול מחלקם היחסי (או שיעור אחר שיוסכם בין הצדדים), עד סיום הקידוח הראשון. במקרה של רכישת 10% מהזכויות, חלקה של מודיעין בעלויות מוערך ב-5.5-3.5 מיליון דולר, ובמקרה של רכישת 15%, חלקה של מודיעין בעלויות מוערך ב-8.5-5 מיליון דולר.

הפרויקט באנגליה כולל 4 רישיונות ימיים במים רדודים, בשטח כולל של 2,450 קמ"ר בים הצפוני, כ-140 ק"מ ממזרח לחופי אנגליה. מודיעין מנהלת מו"מ להתקשרות בהסכם אופציה לרכישת 20% מהזכויות ברישיונות, וזאת בתמורה ל-300 אלף דולר. בשטח הרישיונות נערך סקר סייסמי תלת ממדי (3D). תמורת האופציה שתשלם מודיעין תשמש את בעלי הרישיונות באנגליה למימון השלמת עיבוד ופענוח הסקר. מודיעין תוכל לבחור האם לממש את האופציה לרכישת הזכויות עד 60 יום לאחר השלמת העיבוד והפענוח (לפי ההערכות במהלך הרבעון הראשון של 2020).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים