כלל ביטוח והפניקס רכשו 32% ממפעיל כביש 6 – לפי שווי של חצי מיליארד שקל

קיסטון דיווחה על מימוש האופציה שהעניקה לכלל ולפניקס לרכוש 16.3%, כל אחת, מהאחזקות במפעיל כביש 6 ■ במקביל, שיכון ובינוי תרכוש מקיסטון מניות שיקנו לה שליטה בחברות המפעיל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש 6
כביש 6צילום: איציק בן מלכי
ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר שרכשה את אחזקותיהן של קבוצת אלון וקבוצת אפריקה ישראל בקבוצת חברות המפעיל, בהן מפעילת כביש 6, קרן ההשקעות קיסטון (Keystone) דיווחה היום (שלישי) על מימוש האופציה שהעניקה לכלל ולפניקס לרכוש 16.3% מהאחזקות, כל אחת, במפעיל כביש 6. במקביל, שיכון ובינוי תרכוש מקיסטון מניות שיקנו לה שליטה בחברות המפעיל.

עם אישורה של העסקה המורכבת, תמכור קרן ההשקעות של נבות בר, רוני בירם וגיל דויטש כ-32.6% מהאחזקות בקבוצת חברות המפעיל לכלל ביטוח ולקבוצת הפניקס, לאחר שאלו השלימו בדיקת נאותות, וכ-11% נוספים לשיכון ובינוי.

במאי האחרון רכשה קיסטון כ-65% מאחזקות חברות המפעיל של כביש 6 תמורת 330 מיליון שקל במזומן, ולפי שווי של 513 מיליון שקל. במסגרת העסקה, העניקה קיסטון לכלל ביטוח, לפניקס אופציות לרכישת כ-32% מסך אחזקותיה בחברת המפעיל לפי אותו מחיר. כך, עם מימוש האופציות, תחזיק קיסטון ב-21.33% בחברות המפעיל, שיכון ובינוי ב-46% וכלל ביטוח והפניקס ב-16.33% כל אחת.

קבוצת המפעיל כוללת שבע חברות. הנכס המרכזי של הקבוצה הוא חברת דרך ארץ הייווייז מנג'מנט קורפוריישן, קבלן התפעול והתחזוקה של כביש 6. בנוסף, הקבוצה כוללת את חברות התפעול של מנהרות הכרמל בחיפה, כביש 431 המחבר את נתיבי איילון למודיעין, ונתיבי הצפון – רשת של 28 כבישים באורך של כ-270 ק"מ שהוקמה בצפון הארץ.

טרם העסקה, מבנה האחזקות הקודם של מפעיל כביש 6 כלל את מחזיקי האג"ח של אלון ואפריקה ישראל – לאחר ששתי החברות הגיעו להסדרי חוב, ומניותיהן הוחזקו בידי הגופים המוסדיים. בקיסטון ציינו כי העסקה שיחררה את מפעיל כביש 6 לחזור ליזמות של עסקים נוספים, ותאפשר לחלק דיווידנד שהיה כלוא בחברה.

"מדובר בנכס מניב לטווח ארוך ובהשקעה מצוינת, ונדרשה גמישות ויצירתיות כדי לממש אותו בתוך פרק זמן קצר", ציין בר, שמכהן כמנכ"ל קיסטון. "אחזקותיה של קיסטון בנכס מניב ובטוח מסוג זה, יפתחו בפני הציבור הרחב והמוסדיים אפיק השקעות חדש עם תשואה אטרקטיבית בסיכון נמוך, זאת לצד תרומה לפיתוח התשתיות הלאומיות בישראל".

קיסטון פועלת בימים אלה לגיוס מאות מיליוני שקלים מגופים מוסדיים – ובשלב מאוחר יותר לבצע הנפקה ראשונית בבורסה. בקרן מתכוונים להשקיע בתחומי המים, תחבורה, אנרגיה, תקשורת, ובין היתר באמצעות שותפות בין הסקטור הפרטי לציבורי (PPP). הקרן מוקמת על בסיס הרפורמה שמקדמים בימים אלה משרד האוצר ורשות ניירות ערך לעידוד השקעה בפרויקטי תשתית באמצעות קרנות סחירות.

מכלל נמסר: "כלל ביטוח ופיננסים שמחה על השותפות במפעיל כביש 6, נכס התואם את תיקי חיסכון ארוך טווח, ואת פרופיל הסיכון תשואה שהחברה שואפת להחזיק בתיקי העמיתים שלה. השקעה זו מהווה משלימה לאחזקותינו הישירות והעקיפות בזכיין כביש 6. השקענו מאמצים רבים ברכישת נכס תפעולי זה במסגרת הסדר החוב בו היה המצוי, כדי שיישאר ברשות המוסדיים. כלל ביטוח ופיננסים מברכת על שיתוף הפעולה עם קיסטון, הפניקס ושיכון ובינוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה