התיאבון של הזלקינדים: חברת סלולר, בתי קולנוע - ומו"מ על סופרגז ב-770 מיליון שקל

אלקו דיווחה על מו"מ עם עזריאלי לרכישת חברת גרנית הכרמל, המחזיקה בבעלות מלאה על מפיצת הגז סופרגז ■ קבוצת אלקו נזילה מאוד ומחפשת השקעות חדשות. בסוף הרבעון הראשון, לקבוצה היו יתרות נזילות של כ-800 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל זלקינד (ימין) ודניאל זלקינד
מיכאל זלקינד (ימין) ודניאל זלקינדצילום: ישראל הדרי
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת אלקו הנזילה ממשיכה לחפש השקעות חדשות, בתחומים שאינם נמנים עם פעילותה המסורתית. אלקו דיווחה היום (א') על מו"מ עם עזריאלי לרכישת חברת גרנית הכרמל, המחזיקה בבעלות מלאה על מפיצת הגז סופרגז. המו"מ נערך לפי מחיר של כ-770 מיליון שקל לגרנית הכרמל (נטו, לאחר חוב פיננסי), ושליש מסכום העסקה צפוי להיות משולם כתמורה נדחית.

העסקה אינה כוללת את GES - החברה האחות של סופרגז, העוסקת בטיפול במים, שפכים, אוויר, פסולת וכימיקלים לתעשייה, ומוחזקת על ידי גרנית הכרמל.

סופרגז עוסקת בשיווק תחליפי אנרגיה כדוגמת גפ"מ, גז טבעי וגז טבעי דחוס. תחליפי האנרגיה משמשים להפעלת מבערים בתעשייה, להפעלת תנורים במאפיות ובמסעדות, לחימום מוסדות, לחימום לולים בחקלאות וכן לבישול והסקה במשקי בית. במסגרת פעילותה זו מבצעת סופרגז רכישה מקומית, יבוא, אחסון, שיווק והפצה של גפ"מ וגז טבעי לחברות תעשייה וללקוחות עסקיים, מוסדיים וביתיים.

הכנסות סופרגז - שמעסיקה כ-350 עובדים - הסתכמו בכ-556 מיליון שקל ב-2017, ובכ-572 מיליון שקל ב-2018, המהווים כ-20% מהכנסות קבוצת עזריאלי. פעילותה של סופרגז הניבה ב-2018 רווח נקי של 61 מיליון שקל, כלומר העסקה נעשית לפי מכפיל של 13-12 על הרווח הנקי.

בשנים האחרונות ביצעה אלקו, שבשליטת האחים מייקי ודני זלקינד, השקעות בענפים שהיו זרים לפעילותה המסורתית בתחומי הבנייה, התשתיות והנדל"ן. בין היתר, המשפחה רכשה את השליטה בחברת הסלולר גולן טלקום; השקיעה בתחום בתי הקולנוע ורכשה את רשת גלובוס מקס; וכן השקיעה בחברת Meet in place, העוסקת בתחום השכרת חדרי ישיבות בניו יורק ובלונדון. נוסף על כך, בקבוצה בחנו באחרונה רכישת 25% מנגב קרמיקה.

ההתרחבות של משפחת זלקינד לתחומים חדשים נועדה לבסס לקבוצת אלקו, שנסחרת לפי שווי של כ-2.1 מיליארד שקל, מנועי צמיחה לשנים הבאות. היא התאפשרה הודות ליתרות המזומנים הגבוהות שבידי החברות הבנות בקבוצה, ובעיקר בידי אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), שנהנתה בשנים האחרונות מהגאות בענף המזגנים בישראל.

נכון לסוף הרבעון של 2019, קבוצת אלקו החזיקה במזומנים והשקעות לזמן קצר בסכום של כ-800 מיליון שקל (לפי הדו"ח המאוחד). לאלקו עצמה כמעט אין מינוף - סך החוב הפיננסי נטו סולו (ללא החברות הבנות) הסתכם בכ-106 מיליון שקל. הונה העצמי של הקבוצה המיוחס לבעלי המניות, הסתכם בכ-1.07 מיליארד שקל, כמחצית משווי השוק שלה.

לאחר שהחליטו להתמקד בתחום נדל"ן - שהוא תחום פעילות הליבה של הקבוצה - בעזריאלי פעלו בשנים האחרונות למימוש נכסים שאינם בתחומי הליבה. לפני כשלוש שנים מכרה עזריאלי את רשת תחנות התדלוק סונול לדודי ויסמן, בתמורה לכ-300 מיליון שקל. קודם לכן מכרה גרנית הכרמל את חברת הצבעים טמבור בכ-500 מיליון שקל לקבוצת Kusto, שבסיסה בסינגפור.

ב-2015 ניהלה עזריאלי מו"מ למכירת סופרגז לידי תדיראן הולדינגס שבשליטת משה ממרוד, תמורת 250 מיליון שקל - לא כולל מזומן בסכום של כ-200 מיליון שקל שהיה אז בקופת סופרגז - אך המו"מ לא הבשיל לכלל עסקה מחייבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט