עופר נמרודי בישל עוד עסקה בעייתית בהכשרת הישוב - ופוגע במשקיעים

חברות הביטוח הפניקס ומנורה, בגיבויה של אנטרופי, התנגדו למתווה ביטול מניות היסוד של משפחת נמרודי בהכשרת הישוב, והחברה נאלצה לדחות את ההצבעה באסיפה הכללית ■ באנטרופי ובגופים המוסדיים סבורים כי גובה הפיצוי שיקבל נמרודי באופציות אינו סביר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב
עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישובצילום: ורדי כהנא
ערן אזרן
ערן אזרן

עופר נמרודי, שאינו ידוע בדאגתו העמוקה לזכויות בעלי מניות המיעוט, מבשל עוד עסקה בעייתית בהכשרת הישוב - אך לפי שעה הגופים המוסדיים, בגיבויה של אנטרופי, בולמים את המהלך. שלשום (ג') הודיעה הכשרת הישוב על דחיית אסיפת בעלי המניות שתוכננה לאתמול, ובה אמור היה לעלות להצבעה מתווה ביטול מניות היסוד של משפחת נמרודי בהכשרת הישוב.

ההחלטה לדחות את האסיפה נומקה ב"צורך למצות דיונים עם בעלי המניות", ולמעשה התקבלה לאחר ששני הגופים המוסדיים המרכזיים המחזיקים בהכשרת הישוב - הפניקס (6.2%) ומנורה (6.6%) - הודיעו על התנגדותם למתווה המוצע. החלטתן של מנורה והפניקס גובתה בהמלצה של אנטרופי, שלפיה נכון להתנגד למתווה ביטול מניות היסוד, הפוגע לשיטתם בבעלי מניות המיעוט.

בחודש שעבר הודיעה הכשרת הישוב על רפורמה במבנה האחזקות, שתאפשר לה לגייס הון (מניות) לאחר 30 שנה. הכשרת הישוב הציגה מתווה שלפיו בעלת השליטה, חברה פרטית בבעלות יעקב נמרודי, תוותר על זכויות ההצבעה העודפות שמקנות לה מניות היסוד (30 מניות), ותקבל בתמורה כתבי אופציה בלתי סחירים למניות, שיאפשרו לה לשמר את השליטה עד 15 שנה נוספות.

תמורת הוויתור על מניות היסוד, הוצע שהכשרת הישוב תקצה לחברה פרטית של עופר נמרודי 17 מיליון כתבי אופציה הניתנים למימוש למניות בתקופה של שמונה עד 15 שנה (משך התקופה תלוי בשיעור האחזקה המצטבר של בעלי השליטה). מחיר המימוש המבוקש לאופציה נקבע כך שישקף הנחה של 16.5% על המחיר הממוצע של המניה בבורסה ב-14 הימים שיקדמו למימוש. במימוש מלא יהוו האופציות המוקצות לנמרודי 37% מההון של הכשרת הישוב.

כלכלני אנטרופי המליצו להתנגד למתווה המוצע בשל קיפוח המשקיעים מהציבור - או לפי הניסוח הפתלתל של אנטרופי: "המתווה אינו משקף את התוצאה המיטבית לבעלי מניות המיעוט". מי שיחפש חוקים או נוסחאות למתווה המוצע עלול לעמוד בפני שוקת שבורה; בפני החברה, אנטרופי או רשות ניירות ערך לא עומדת נוסחה לקביעת שווי מניות היסוד, שעבורן שילם נמרודי 5.6 מיליון דולר בשנות ה-80; ומה התמורה, אם בכלל, שבעלת השליטה צריכה לקבל בגינן.

"מדוע פיצוי של 130 מיליון שקל לנמרודי?"

הסוגיה הבסיסית היא מה שיעור התמורה שצריך נמרודי לקבל בשל הוויתור על מניות היסוד? הכשרת הישוב צירפה חוות הדעת שהוכנה על ידי גיריס ייעוץ ומחקר, שקבעה כי החברה תפיק מביטול מניות היסוד תועלות בשווי של 130 מיליון שקל - בין היתר בשל שיפור דירוג האשראי וקיטון בעלויות ההון.

אלא שלאנטרופי השגות בעניין הפיצוי המוצע. ראשית, באנטרופי התנגדו להנחה בשיעור של 16.5% שיקבל נמרודי על מחיר המניה בעת מימוש האופציות, שלדעתם גבוה ואינו סביר. "אנו מתקשים למצוא הצדקה לקביעתם ברמה הנוכחית", הדגישו. באנטרופי ציינו כי בשיח הראשוני עם הכשרת הישוב, הוצג שיעור דיסקאונט של 12% - אך הוחלט להגדילו ל-16.5% בעקבות הדרישה לקצר את תקופת המימוש מ-18 ל-15 שנה.

שנית, באנטרופי הטילו ספק בכך שנמרודי צריך לקבל פיצוי בשווי של 130 מיליון שקל, המגלם כאמור את שווי התועלת כביכול שתפיק החברה. זאת לשיטתם, מאחר שנמרודי, כבעל השליטה (68.5%), ייהנה מעיקר שווי התועלת (למשל באמצעות חלוקת דיווידנד; ע"א). "בפועל הוא המרוויח העיקרי מהוויתור על מניות השליטה, כאשר כשני שלישים מהשווי משויך לזכותו, וזאת עוד לפני שקלול שווי האופציות", הדגישו.

אנטרופי ציינה בדו"ח כי היא תומכת בביטול מניות היסוד, אך תנאי המתווה המוצע אינם משביעי רצון. אחד מהגופים המוסדיים המחזיק במניות הכשרת הישוב אמר דברים ברוח דומה: "הסיבה להתנגדות למתווה המוצע היא הדרישות המופרזות בנושא הפיצוי למשפחת נמרודי. אם הנושא ישופר והתמחור יהיה נכון, המהלך לביטול מניות היסוד ייצא אל הפועל".

אם מקבלים את חוות הדעת של גיריס, הרי ששווי ההטבה לנמרודי צריך להיקבע כמכפיל בין שיעור אחזקות המיעוט בהכשרת הישוב (33%) ל-130 מיליון שקל. כלומר, שווי ההטבה לנמרודי, שתינתן כאמור בצורה של אופציות לתקופה של עד 15 שנה - אינה צריכה להיות יותר מ-40 מיליון שקל. מהכשרת הישוב לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי