המועמדים להחלפת רוסק־עמינח: קובי הבר ושני בכירים מתוך בנק לאומי

יו"ר בנק לאומי הנכנס, סאמר חאג' יחיא, יוביל את הוועדה לאיתור המנכ"ל הבא ■ רקפת רוסק־עמינח מסיימת קדנציה בלי שטיפחה מחליף, ומועמדים פוטנציאליים עזבו את הבנק בשנים האחרונות ■ המועמדים הבולטים לתפקיד מתוך הבנק הם אבנר מנדלסון וחנן פרידמן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
רקפת רוסק עמינח וסאמר חאג' יחיא
רקפת רוסק עמינח וסאמר חאג' יחיאצילום: רון קדמי
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בעוד הזרקורים מופנים בימים אלה להליכי בחירת המנכ"לים בבנק הפועלים ובבנק דיסקונט, שעשויים להסתיים כבר היום (ב'), בבנק לאומי התהליך התחיל רשמית רק ביום חמישי האחרון. נותר לקוות כי הוא יתנהל בצורה יותר עניינית, מהירה ומועילה מזה שהתנהל בהפועלים.

בראש ועדת האיתור של לאומי למציאת מחליף לרקפת רוסק־עמינח יעמוד סאמר חאג' יחיא, שנבחר לפני שבועיים לתפקיד יו"ר דירקטוריון הבנק במקומו של דוד ברודט - שיפרוש מהתפקיד בעוד שבוע, לאחר כהונה של תשע שנים. לצד חאג' יחיא, החברים בוועדת האיתור יהיו הדירקטורים המכהנים בבנק - יורם גבאי, תמר גוטליב, אסתר דומיניסיני ואוהד מראני.

חאג' יחיא ייכנס באופן רשמי לתפקיד היו"ר עם קבלת ההודעה מבנק ישראל על אי־התנגדותו למינוי. חאג' יחיא כבר משמש ארבע שנים וחצי בתפקיד דירקטור בלאומי, וחבר בוועדות החשובות ורגישות בבנק.

תפקיד יוקרתי - על אף המגבלות

אבנר מנדלסוןצילום: שחר עזרן

למרות מגבלת השכר במערכת הבנקאות, שמגבילה את חבילת התגמול של מנכ"ל לאומי לסכום של עד 3.5 מיליון שקל, זהו עדיין אחד התפקידים היוקרתיים במשק. המנכ"ל יצטרך לנהל בנק שנמצא בתקופת שיא מבחינת שווי השוק והרווחיות; והוא יצטרך להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו בתחומי הטכנולוגיה, הדיגיטל, התשלומים וההתייעלות.

רוסק־עמינח מסיימת קדנציה בת יותר משבע שנים. ואולם היא עוזבת בלי שטיפחה יורש טבעי. זאת בניגוד, למשל, למצב ב–2012, כשרוסק־עמינח כיהנה כראש החטיבה העסקית והמשנה למנכ"לית לאומי אז, גליה מאור, וסומנה כמועמדת מובילה להחליפה.

בשנים האחרונות היו בהנהלת לאומי כמה מנהלים שנחשבו ראויים להחליף את רוסק־עמינח, אך מכיוון שלא היה ידוע מתי היא תפרוש — כל אחד מהם העדיף לעזוב לפניה. המנהלים שהוזכרו להחליפה לאורך השנים הם קובי הבר, ראש החטיבה העסקית־מסחרית עד לפני כשנה; דני כהן, ראש החטיבה הבנקאית (קמעונית), שפרש במארס; ותמר יסעור, שפרשה אף היא במארס, ובתפקידה האחרון בבנק שימשה ראש החטיבה לבנקאות דיגיטלית. היא הובילה את ההקמה וההטמעה של הבנק הדיגיטלי פפר — שעדיין מוקדם לקבוע אם הצליח או נכשל.

הבר, 50, עזב את לאומי ומונה לתפקיד מנכ"ל איי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר) שבשליטת בני הדודים מוקי ודורון שנידמן. מניית ביטוח ישיר איבדה מתחילת השנה 30%, ואמנם אי־אפשר להטיל על הבר את כל האחריות לכך, אך הירידה התרחשה במשמרת שלו. בשלב זה לא ברור אם הבר יתמודד על התפקיד בלאומי או לא, ומה מידת המחויבות ההדדית שלו ושל משפחת שנידמן. אם ועדת האיתור אכן תפנה להבר, ותבטיח לו את התפקיד — הוא צפוי להסכים לקבלו.

חנן פרידמןצילום: דוברות הכנסת / יצח

כהן, 55, שעזב את לאומי לאחר 27 שנה בבנק, אינו מעוניין להתמודד על תפקיד המנכ"ל. באחרונה הוא מונה ליו"ר רשת מלונות בראון שבשליטת קבוצת לאופרד הוספיטליטי של ניר ויצמן, ליאון אביגד, ניצן פרי והכשרה ביטוח.

גם יסעור (54) אינה מעוניינת להתמודד על תפקיד מנכ"ל לאומי. היא משמשת יום יועצת של ביטוח ישיר בתחום הדיגיטל, וכן של כמה גופי פינטק.

שני מועמדים פנימיים בלבד

בעקבות העזיבה של שלושתם, ובשל העובדה שמרבית המנהלים האחרים בהנהלה הנוכחית של לאומי עדיין לא בשלים לשמש מנכ"לים — נראה שיש שני מועמדים בלבד מתוך הבנק שעשויים להתמודד על התפקיד: אבנר מנדלסון (44), מנכ"ל החברה הבת בנק לאומי ארה"ב; וחנן פרידמן (47), ראש חטיבת האסטרטגיה, החדשנות והטרנספורמציה בבנק. ועדת האיתור בלאומי תפנה גם למועמדים חיצוניים.

קובי הברצילום: דניאל בר און

מנדלסון משמש בשש השנים האחרונות מנכ"ל לאומי ארה"ב. אף על פי שהובא ללאומי בידי מאור, הוא זוכה להערכה מקצועית גבוהה מרוסק־עמינח — שקידמה אותו לתפקידו הנוכחי כבר בגיל 38. הימור זה התברר כמוצלח. בתקופת ניהולו של מנדלסון מציג לאומי ארה"ב שיפור משמעותי בביצועים העסקיים, ומראה סימני התעוררות — לאחר שהיה במשך שנים גוף רדום ושימש עבור מנהלים מעין משרת מתנה לקראת פרישתם.

לאחר שלאומי הותיר אחריו את חקירת המס בארה"ב, לאומי ארה"ב נהפך סוף־סוף לגוף עסקי עם מוטיווציה להצליח. מנדלסון החליף את מרבית השדרה הניהולית; ביצע שינוי במערכות הליבה בבנק; והגדיל מאוד את פעילותו בתחומי האשראי העסקי, המסחרי, נדל"ן, הדיור המוגן וההיי־טק. המהלכים האלה תורגמו לכך שלאומי ארה"ב מייצר כיום רווח שנתי מייצג של 60–70 מיליון דולר.

מנדלסון גם הוביל בתחילת 2018 את העסקה לצירופם של שני שותפים ללאומי ארה"ב — קרן אנדיקוט גרופ ואמ.אס.די קפיטל — שרכשו 15% מלאומי ארה"ב לפי שווי של כמיליארד דולר. בשנה הקרובה הוא עשוי להוביל את הנפקת לאומי ארה"ב בוול סטריט.

מנדלסון, שקודם לכן שימש ראש מערך האסטרטגיה והפעילות הבינלאומית של לאומי, צבר במסגרת ניהול לאומי ארה"ב ניסיון ניהולי. עם זאת, לא בטוח שמנדלסון — שנהנה בארה"ב מחבילת שכר של יותר מ–7 מיליון שקל בשנה — יסכים לחזור לישראל. הדבר תלוי גם באישתו ליסה מנדלסון, המנהלת עם שותפים עסק מצליח במנהטן בתחום המזון.

מעמדו של מנדלסון התחזק

אם מנדלסון אכן יתמנה לתפקיד מנכ"ל לאומי, ובמקביל אורי לוין, המשמש כיום מנכ"ל דיסקונט ניו יורק, יתמנה למנכ"ל דיסקונט, הדבר יהיה בבחינת המשך ישיר לקריירות המקבילות של השניים, שגם חברים מחוץ לשעות העבודה.

לאחר עזיבתו של דני צידון, מעמדו של פרידמן בלאומי התחזק, והוא הפך בשנתיים האחרונות ליד ימינה של רוסק־עמינח. רוסק־עמינח הטילה עליו את הטיפול במרבית הפרויקטים המיוחדים והמורכבים בבנק. מדובר, בין השאר, בטיפול בכל הדרישות של ועדת שטרום.

פרידמן גם היה מעורב בטיפול בוועדת כבל, בלאומי ארה"ב, במכירת לאומי רומניה ובשלוחה בסין. לפרידמן הוצע באחרונה תפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח, אך הוא העדיף להישאר בלאומי.

לפרידמן אין ניסיון בניהול גוף גדול כמו לאומי, וגם אין לו ניסיון ישיר בתחום האשראי הבנקאי העסקי. עם זאת, בתפקידיו הקודמים כשותף במשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות', כיועץ משפטי ראשי בהראל ביטוח וכיועץ משפטי ראשי בלאומי — הוא נחשף לפעילויות רבות בעולם העסקי. בנוסף, בתפקידיו האחרונים בבנק הוא צבר ניסיון בתחומי הטכנולוגיה, הדיגיטל, התשלומים וההיי־טק, שהם בליבת האסטרטגיה של לאומי.

יהיה מעניין לראות אם חאג' יחיא יצליח, במגבלות הנוכחיות, להביא לבנק לאומי מנכ"ל איכותי שיצעיד אותו קדימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?