אסדת ההפקה של לווייתן בדרך לישראל: מתקני התפעול יצאו מטקסס על גבי דוברת ענק

נובל אנרג'י השלימה בשבועות האחרונים את בניית ואת בדיקת המבנים התפעוליים של אסדת לווייתן, שבאמצעותה יופק הגז הטבעי מהמאגר ויוזרם לישראל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: יח"צ נובל אנרג'י
ערן אזרן
ערן אזרן

פרויקט לווייתן מגיע לשלביו הסופיים - לקראת הפקת גז בסוף 2019. נובל אנרג'י השלימה בשבועות האחרונים את בניית ואת בדיקת המבנים התפעוליים של אסדת לווייתן (TopSides), שבאמצעותה יופק הגז הטבעי מהמאגר ויוזרם למערכת הולכת הגז של ישראל. השותפות במאגר – נובל, דלק קידוחים ורציו – מסרו הבוקר (ראשון) כי המבנים התפעוליים, שהם החלק המרכזי השני של האסדה, החלו לצאת לישראל, על גבי דוברה.

המבנה התפעולי של האסדה מורכב מחמש יחידות תפעוליות שונות, שהראשונה שבהן יצאה לדרך מטקסס. בשבועות הקרובים ייצאו שאר היחידות לכיוון ישראל, כולן על גבי דוברות ענק ייעודיות, והן צפויות להגיע בספטמבר. יחידות האסדה, שיוצרו במהלך 26 החודשים האחרונים על ידי נובל אנרג'י וחברות קבלניות המתמחות בפרויקטים מורכבים מסוג זה, יחצו בשבועות הקרובים את האוקיינוס האטלנטי בדרכן לישראל.

עם הגעת חלקי האסדה בסוף הקיץ תחל פעילות נרחבת של כלי שיט באזור בו תוצב האסדה. עבודת ההנפה וההרכבה של יחידות התפעול על יסודות האסדה יבוצעו על ידי העגורן הימי הגדול בעולם. התהליך כולו יארך כארבעה שבועות ובסופו יעזוב העגורן את האזור. במקביל תימשך עבודתן של מספר ספינות שנדרשות להמשך עבודות ההתקנה עד לתחילת ההזרמה המסחרית. בתקופת עבודות ההקמה האזור יהיה סגור לתעבורה ימית מסיבות בטיחותיות.

אסדת לווייתן מוצבת במרחק של כ-10 ק"מ מהחוף בעומק מים של 86 מטר, וגובהה מעל פני הים ועד למפלס העליון 47 מטר. זרוע האסדה (BOOM), שהיא חלק ממערך הבטיחות של האסדה, מגיעה לגובה של 130 מטר מעל פני הים. אורכם של סיפוני האסדה 102 מטר, רוחבם 80 מטר ומשקלם 38 אלף טונה.

אסדת לווייתןצילום: יח"צ נובל אנרג'י

במבנה התפעולי ממוקמים מתקני התהליך לטיפול בגז של האסדה, מגורי צוות העובדים, מרחבי עבודה, מנחת מסוקים וכן לפיד שיופעל רק בעת הצורך, המהווה חלק ממערכת הבטיחות והפחתת הפליטות לאוויר מהאסדה, וממוקם בקצה הזרוע (BOOM). על האסדה מותקנות כל המערכות הנדרשות לתפעולה העצמאי ללא תלות במערכות חיצוניות. לאחר חיבור והרכבת מתקני התפעול יבוצעו בדיקות הרצה, טרם ההפקה המסחרית.

מאגר לווייתן הממוקם כ-125 ק"מ מערבית לחיפה, ובו 626 BCM גז טבעי לשיטת השותפות או 500 BCM גז טבעי לשיטת המדינה. הוא התגלה בדצמבר 2010, ונחשב למאגר הגז הטבעי הגדול ביותר שנתגלה בעולם בעשור הקודם.

השלב הראשון בפיתוח מאגר לווייתן, שעלותו 3.75 מיליארד דולר, כולל פיתוח תת ימי המורכב מארבעה קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. כל קידוח הוא בעל כושר הפקה של כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, עם יכולת הפקה שנתית של כ-12BCM.

הגז הטבעי מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-120 ק"מ ישירות לאסדת לווייתן (פלטפורמה). הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז המטופל וקונדנסט מיוצב (חומר גלם לייצור נפט מסוג ברנט, ע"א) יוזרמו מהאסדה, באמצעות צינור כניסה צפוני שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), כפי שהוגדר בתוכנית המתאר הארצית.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ מסר: "ארבע שנים לאחר שהשקתי את מתווה הגז, מה שנראה כבלתי אפשרי לפני כן, הופך למציאות לנגד עינינו. אסדת לוויתן החלה את מסעה למדינת ישראל. האסדה תאפשר לנו לשדרג את הביטחון האנרגטי, להחליף את הפחם המזהם בחדרה ובאשקלון בגז טבעי כחול-לבן, לייצא את עודפי הגז לירדן ולמצרים ובעתיד גם לאירופה, לקבל הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים לטובת החינוך, הבריאות והרווחה של אזרחי ישראל. ישראל הופכת למעצמת אנרגיה וכולנו מרוויחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי