מעל החגיגה בבורסות מאיים צל ענק: האם העליות יתחלפו במפולת?

בחודשים האחרונים זינקו שוקי האג"ח בעולם והתשואות קרסו לשפל ■ ביום שישי נרשמו ירידות חדות בשוק האג"ח וירידות קלות בשוקי המניות — בעקבות נתוני שוק עבודה מצוינים בארה"ב ■ האם זוהי רגיעה, או שסימני האזהרה בשוק האג"ח צריכים להדאיג את המשקיעים?

נפילות בוול סטריט
נפילות בוול סטריטצילום: AP

מדדי המניות בוול סטריט שוברים שיאים: מדד S&P 500 נמצא במרחק של 10 נקודות מרמה של 3,000 ובקרבת השיא שרשם ביום רביעי בשבוע שעבר (ביום חמישי לא היה מסחר בארה"ב בשל יום העצמאות). גם מדדי נאסד"ק ודאו ג'ונס נסוגו קמעה מהשיאים שרשמו ביום רביעי. ואולם על חגיגת המניות הגדולה מוטל צל ענק, של שוק השקעות עצום — האג"ח הממשלתיות. האג"ח מאותתות על משהו שונה בתכלית מהחגיגה ומהנתונים, המצוינים על פניהם, של הכלכלה האמריקאית.

תשואת האג"ח לעשר שנים של ארה"ב צנחה לשפל של שנתיים וחצי ביום רביעי. התשואה הגיעה ל–1.95% ביום רביעי — נפילה מ–3.2% בנובמבר 2018 באופן כמעט רציף. ביום שישי, בעקבות דו"ח התעסוקה המצוין, שוקי המניות ירדו קלות, ותשואות האג"ח עלו בחדות. התשואה לעשר שנים בארה"ב נקבעה על 2.048%. הציפיות להורדת ריבית אגרסיבית השנה, שהן חדשות יחסית, התמתנו. ואולם קשה להגיד עדיין ששוק האג"ח הופך את פניו ומתחיל לאותת על אופטימיות מחודשת לגבי הכלכלה.

מה אפשר ללמוד משוק האג"ח על הכלכלה?

הקדחת בשוק האג"ח מתודלקת בציפיות לריבית נמוכה, לאחר שהבנק הפדרלי הפסיק להעלות את הריבית, ולנוכח סיכויים אפסיים להעלות ריבית בגוש היורו ובבריטניה. נגידי בנקים בעולם חוזרים למגננה ונטייה להרחיב, והסיכויים לריביות גבוהות בעתיד הנראה לעין הולכים ומתפוגגים.

ירידת התשואות נמשכת כבר יותר מחצי שנה, וכך גם היפוך עקום התשואות. ואולם דפוסים היסטוריים מראים כי נדרשים לעתים חודשים, ולפעמים אפילו שנתיים, עד שהתחזית הכלכלית שמשקפות מגמות אלה מתגשמת. בינתיים, הכלכלה האמריקאית צומחת בקצב מתון אך בריא, האבטלה יורדת, ורק נסיגת הצריכה הפרטית מסגירה אולי חולשה אפשרית.

מה שמדאיג במיוחד בשוק האג"ח מתרחש דווקא מחוץ לארה"ב. בגרמניה, צרפת, שווייץ, הולנד, שוודיה ויפן נסחרות האג"ח ממשלתיות לעשר שנים בתשואות שליליות. זהו מצב אבסורדי, לכאורה, שבו המלווים (ציבור המשקיעים באג"ח) מוכנים לשלם כסף תמורת אחזקת האג"ח. זהו אחד האיתותים החזקים ביותר על ציפיות שליליות לכלכלות.

אג"ח של ממשלת גרמניה לעשר שנים נסחרו ב–0.407%– ביום חמישי. אפילו בשתיים מהכלכלות שנקלעו לקשיים נוראיים במשבר החובות של תחילת העשור נסחרות האג"ח בתשואות נמוכות מאוד: בספרד ב–0.217% ובפורטוגל ב–0.3%. שתי מדינות אלה זכו לחילוץ מקרן המטבע הבינלאומית, הבנק המרכזי של אירופה והנציבות האירופית. ביום שישי נרשמו עליות מחודשות בתשואות, אך הן עדיין בטריטוריה קיצונית למדי.

מי שהשקיע בשוק האג"ח בחצי השנה האחרונה עשה רווחים יפים. ואולם בחינת עקום התשואות, או ליתר דיוק, הפער בין תשואות עשר שנים לשלושה חודשים של אג"ח אמריקאיות, צריכה לעורר דאגה גם לגבי מצב הכלכלה הריאלית וגם לגבי מצב שוקי המניות.

נתוני הבנק הפדרלי של סנט לואיס מראים כי ב–50 השנים האחרונות, בכל פעם שהפער האמור היה שלילי לאורך זמן, באה בעקבותיו תקופת מיתון — ונפילה חדה בבורסות. זה קרה ב–2000 ושוב ב–2007–2008, עם הכניסה למיתון הגדול.

עקום התשואות חזה ב–50 השנים האחרונות לא רק תקופות מיתון, כי אם גם נפילות בשוק. הנקודה החשובה היא ששוק המניות עלה כמעט ברציפות בעשור האחרון, בלי משבר. זו סיבה מספקת לאנליסטים רבים להזהיר מנפילה אפשרית, בלי קשר לנתוני היסוד. רוב האנליסטים שהשתתפו בסקר של בלומברג צופים שמדד S&P 500 יסיים את השנה ברמה נמוכה מהנוכחית.

אנליסטים של RBC וסיטיגרופ הזהירו כי הראלי אינו בר־קיימא, ובקרדיט סוויס המליצו לאזן את הפורטפוליו בזהירות, בגלל האקלים הכלכלי שנמצא במגמת האטה. עם זאת, תחזיות לסיום הראלי רק משום שהוא ארוך מאוד כבר ניתנו כמה פעמים בשנים האחרונות.

הדרמה הגיעה לת"א

הדרמה בשוק איגרות החוב העולמי הגיעה גם לתל אביב. מחירי איגרות החוב הממשלתיות בישראל רשמו בשבוע שעבר עליות של עד 2%. בעקבות זאת, רשמו לא מעט איגרות חוב תשואות שפל. התשואה של אג"ח ממשלתית צמודה למדד לעשר היא שלילית, 0.22%–. כלומר, מי שרוכש אותן ייפרד מ–0.22% בכל שנה רק כדי לקבל הצמדה למדד. אג"ח ממשלתית שקלית (לא צמודה למדד) לעשר שנים נסחרת בתשואה של 1.27% בשנה — קרוב מאוד לתשואת השפל שבה שנרשמה ביום חמישי.

נועם רוקח, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות אנליסט, התייחס לשוק האג"ח ואמר: "מה שקורה בשוק האג"ח הן ירידות התשואות שמייצרות למחזיקים רווחי הון אדירים. ירידות התשואה מגיעות לאור ההבנה כי סביבת הריבית בארה"ב תחזור לרדת, והשוק מתמחר שלוש הורדות עוד השנה. גם באירופה שוקלים הורדת ריבית, אף שהריבית היא אפס ליחידים ושלילית למוסדיים. לכן המשקיעים רצים לרכוש אג"ח ארוכות, שעוד מציעות ריבית ברמה מסוימת בסביבה האפסית הזאת. בתוך חצי שנה חזרנו לסביבת ריבית יורדת. זה אומר שהמשקיעים חושבים שאנחנו בדרך להאטה בקצב הצמיחה, העולם אינו מצליח להיגמל מהכסף הזול".

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות בבית ההשקעות אלטשולר שחם, ציין כי "הנקודה היא שאין בעולם אינפלציה. כל האינפלציה נעה בין 1% ל–1.5%. הטכנולוגיה שיבשה הכל. אין בעיית ייצור בעולם, כשהכוונה היא, בין השאר, לייצור נפט ואמצעי תחבורה. כשאין אינפלציה, אין סיבה להעלות את הריבית, בייחוד במקומות שבהם אין צמיחה. ביפן זה המצב כבר 30 שנה. באירופה יש כבר הבנה כי תרחיש יפן יותר רלוונטי להם. ארה"ב וישראל אמנם שונות, אבל כשמסתכלים על כל התמונה, לא יכול להיות שבמשק מסוים תהיה ריבית גבוהה ובשני ריבית שלילית.

"בשנה שעברה היו זמירות על העלאת ריבית. ועכשיו ההערכות הן שכבר השנה הריבית תרד. התוצאה היא שתשואות האג"ח ביצעו סיבוב פרסה וירדו ב–1%. פתאום רבים מעריכים כי ארה"ב תגלוש למיתון. איני חושב כך, אבל הצמיחה שציפו לה תהיה נמוכה יותר. בנוסף, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך ללחוץ להפחתת הריבית, בטענה שארה"ב לא צריכה להיות הפראיירית היחידה שמשלמת ריבית על החוב שלה.

"מה שעוד תורם בישראל לירידות התשואה הוא הכניסה של המדינה למדדי האג"ח הגלובליים של FTSE, וזה יוביל להזרמת ביקושים לאג"ח הישראליות. עקום התשואה הישראלי היה מראש תלול יותר, ונתן פיצוי לאג"ח הארוכות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר