הלחץ של אורנשיין עבד - וחלה התקדמות בעסקת בזק; המניה מזנקת

הראל החליטה לאפשר לבי קום לחתום על הסכם מול קרן סרצ'לייט ודוד פורר, תוך הסכמה כי למרות שההסכם לא קיבל תמיכה של 75% באסיפות - בי קום תוכל להמשיך קדימה בניסיון להביא לחוזה כולל שיובא להכרעה באסיפות הנושים כנדרש

שלי אפלברג
שלי אפלברג
השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מניית בזק מזנקת ב-6% ומניית בי קום מנתרת ב-17% על רקע אנחת הרווחה של המשקיעים כי ההסדר עם קרן סרצ'לייט ודוד פורר - לא ירד מהשולחן. הלחץ שהפעיל היום השופט איתן אורנשטיין על הראל עבד. הראל החליטה לאפשר לבי קום לחתום על הסכם מול קרן סרצ'לייט ודוד פורר, תוך הסכמה כי למרות שההסכם לא קיבל תמיכה של 75% באסיפות - בי קום תוכל להמשיך קדימה בניסיון להביא לחוזה כולל שיובא להכרעה באסיפות הנושים כנדרש.

בהראל הודיעו היום לנאמן של בי קום כי "החברה שומרת על זכותה להצביע לפי שיקול דעתה בהצבעה באסיפת מחזיקי אגרות החוב". מההודעה מובן כי אם סרצ'לייט לא תדאג שעד לאסיפות המכריעות ימולאו התנאים של הראל - החברה תתחייב לרישום שיעבוד על מניות בזק או לחילופין תתחייב בפני הראל כי היא תשלם ריבית עודפת לסדרה לה היה אמור להינתן השיעבוד - הראל תצביע נגד ההסדר.

כעת החוזה יעבור לעורכי הדין בשביל סיכומו הסופי. בפועל, מדובר בדרך ארוכה עד להגעה סופית להסדר החובות.

דוד פוררצילום: עופר וקנין

הלחץ של אורנשטיין הופעל לאחר שאמש (רביעי) החליטו קרן סרצ'לייט ופורר לוותר על דרישתה המקדמית והלא סטנדרטית שלהם - שהאסיפות האינדקטיביות שהתכנסו לדון בהסדר המוצע מטעמם יאשרו אותו ברוב של 75%, במקום ברוב של 51% כפי שהחוק דורש. המטרה שלהם היתה לדעת מראש אם המחזיקים תומכים בהסדר. בפועל התברר באסיפה כי רק 70% מהמחזיקים בסדרת האג"ח הארוכה ג', שהיקף החוב בה 2.3 מיליארד שקל, מסכימים להסדר. בין חתימה על המסמכים וקידום ההסדר להליכתה של קרן סרצ'לייט בחזרה הביתה לארה"ב מפרידים הראל ואלטשולר שחם, שמתנגדים מטעמים כלכליים.

לאור הרצון של בי-קום להמשיך ולקדם את ההסדר, ולא לאבד את סרצ'לייט כרוכשת פוטנציאלית ובכך לגרום לזעזוע עמוק בפירמידה, פנה עו"ד גיא גיסין המייצג את בי-קום לבית המשפט ועידכן אותו בבעיות שבהן נתקלה החברה בהעברת ההסדר. בפועל פנייתו היתה בכלל קשורה להליך אחר המתקיים בפני אורנשטיין, הליך הגדלת ההון בבי-קום - הליך שבעלי המניות בבעלת השליטה אינטרנט זהב מסרבת לאשר שלא במסגרת ההסדר מול סרצ'לייט.

בדיון שנערך מול אורנשטיין, הסביר גיסין כי "ישנה אפשרות שלא יהיה שעבוד (משרד התקשורת לא יאפשר שעבוד על מניות בזק; ש"א) ואז (הראל; ש"א) מבקשים לשנות את שיעורי הריבית - וזו הסיבה שמתנגדים". אך מכיוון שמנהלי בי-קום לא ויתרו, ובדיונים מרתוניים אל תוך הלילה שיכנעו את סרצ'לייט לוותר על הדרישה לרוב של 75% באסיפות לצורך אישור מקדמי של ההסדר, נוצר מצב שבו לנאמן אין סמכות לכנס אסיפות תחת סעיף 350 לחוק החברות. "נכון להיום הנאמן אינו יכול להורות לחברה לחתום בלי שיש לו אישור מפורש מהמחזיקים", הסביר בא כוח סדרה ג' את המצב הבעייתי שאליו נקלעו הצדדים, ובהם הנהלת בי-קום וקרן סרצ'לייט, אשר עדיין מעוניינים לקדם את העסקה, אך יכולים להמשיך לקדם את ההסדר ללא עזרת בית המשפט.

יאיר המבורגרצילום: עופר וקנין

גם גיסין הדגיש כי הוא "לא יכול להחליף את שיקול הדעת של הנושים", וביקש מנאמן סדרה ג' להודיע למחזיקים על כך שסרצ'לייט החליטה להתקדם לגבי הדרישה לרוב מקדמי של 75% באסיפה, כך שהצדדים יוכלו להמשיך ולקדם את ההסדר – לאחר אישור הנושים באסיפות חדשות שיכונסו.

מבלי שהונחה לפניו בקשה רשמית להתערב או לתת סעד, החליט אורנשטיין לנסות ללחוץ על הראל להתקפל ונתן החלטה: "אמנם לא מונחת לפתחי בקשה בעניין הצבעת אג"ח ג', אך הנושא נדון בהסכמה, לא כל שכן הוא רלוונטי לתיק שלפני (תיק הבקשה להגדלת הון בבי-קום; ש"א) - סבורני שיש מקום להחיש את קבלת אישור נאמן אג"ח ג' לאור ההתפתחויות שאותן פירטתי לעיל, מחמת שכל עיכוב עלול לסכן את הסיכוי לקבל הצעת המשקיעים ולקדמה".

אורנשטיין החליט כי "החברה תפרסם עד היום בשעה 9:30 באתרי הרשות לניירות ערך את הודעת העדכון של סרצ'לייט. כל מחזיק סדרה ג' שמסתייג או משנה את דעתו לאור העדכון יגיש את עמדתו לנאמן עוד היום בשעה 13:00. הנאמן ימציא את הודעת העדכון וההחלטה לגופים המוסדיים שהתנגדו להצעה לא יאוחר משעה 10:00. בתום המועד יודיע הנאמן לחברה את עמדתו, וזו תשקול את המשך צעדיה".

יש להדגיש כי מדובר בצעד חריג של שופט, אשר מתערב בהחלטות הכלכליות הלגיטימיות של גופים המנהלים מיליארדי שקלים, ושהחליטו שתחת ההצעה הנוכחית הם לא תומכים בהסדר עם סרצ'לייט.

מקורבים לבי-קום הביעו שביעות רצון מהחלטת השופט אורנשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"