"תהיה כאן עוד אפריקה": ההסדר התפוצץ - בזק שוב מחפשת בעל שליטה חדש

נציגות האג"ח של בי־קום המליצה להצביע בעד ההסדר - אך הראל מתנגדת לחלק בהסדר שהציעו סרצ'לייט ודוד פורר בנושא שעבוד מניות ■ הראל: אג"ח ללא ביטחונות אינו יכול לשאת ריבית זהה לאג"ח עם ביטחונות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד פורר
דוד פוררצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"תהיה כאן עוד אפריקה", אמר היום (ג') בזעם מקורב לקבוצת סרצ'לייט־פורר, לאחר שהתפוצץ הסדר בי־קום - שבו השותפות היו צריכות להשקיע 485 מיליון שקל כדי לרכוש את השליטה בחברת בזק.

"נפל הסדר מדהים, ואנחנו עדיין לא מבינים על מה הוא נפל. נציגות האג"ח של בי־קום המליצה למשקיעים להצביע בעד ההסדר, אך בהראל - שנראה כי לא ממש קראו את ההסכם - החליטו לשחק ברולטה רוסית. חבל שכך נראה השוק הישראלי. היינו מצפים שהוא יהיה יותר רציונלי. התכוונו להשקיע את כל הכסף של בזק בסיבים האופטיים. מדובר במיליארדי שקלים שהיו אמורים להיות מושקעים בתשתיות. מטרת הרכישה היתה להבריא את בזק, ולייצר לה תשתית טובה. איש לא חשב על דיווידנדים, אנחנו לא שאול אלוביץ'", ציין המקורב לקבוצת סרצ'לייט־פורר.

"המוסדיים הוזים"

לדברי המקורב, "המוסדיים חיים בהזיה. כדי שהם יקבלו את אישור השליטה בבזק, צריך להעביר חוק חדש, ולקבל אישור ממשרדי הביטחון והתקשורת. זה ייקח שנים. לבנקים בישראל לקח 15 שנה לפזר את גרעין השליטה. לא מובן איך המוסדיים חושבים שהם יעשו זאת בקלות בבזק".

בהראל רואים את התמונה באופן אחר. הם לא הבינו מדוע סרצ'לייט לא מוכנה לרשום בהסדר תנאי מתלה - שאם לא נרשם שעבוד על מניות בזק לטובת מחזיקי האג"ח אז ההסדר מבוטל: "אנחנו פועלים לטובת מבוטחנו, ולכן ניהלנו שיח עם החברה. לא הגענו להסכמות מלאות, ולכן הראל נגד ההסדר במתכונתו הנוכחית".

מקורבים לסרצ'לייט דחו את התגובה הזאת, והסבירו כי אין להם שליטה על רישום שעבוד. האחראית לרישום היא הנציגות מול משרד התקשורת, לכן אין כל סיבה להכניס זאת כתנאי מתלה להסכם.

זאת הפעם החמישית שמתפוצץ ההסכם מול סרצ'לייט. בכל פעם שהיא חוזרת לתמונה, מחזיקי האג"ח מקבלים הצעה עם תמורה פחותה. השאלה אם בעתיד הם יקבלו הצעה טובה יותר, או שבאלטשולר שחם יוכלו להתחיל לקדם את תוכניתם להשתלט על מניות בזק. תוכנית כזו תידרש לעבור את נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, שלא ברור אם יאשר את המהלך במהרה.

בתגובה נפלה היום מניית בי־קום ב-6.7%, ואג"ח ב' ו-ג' ירדו עד 1.15%. אינטרנט זהב השילה 2.2%, ואילו בזק עלתה ב-0.8%.

הראל: "הסדר אפריקה אינו כישלון"

"הראל בעד ההסדר, בכפוף לשינויים מחויבים לטובת עמיתיה", אמרו בהראל בתגובה להאשמות על תפקיד החברה בפירוק הסדר החוב בבי-קום. בהראל מדגישים כי "סרצ'לייט הינה גוף ראוי לשליטה על בזק ואנו גם בעד השותף הישראלי לעסקה. אבל התמיכה בהסדר כפופה לשני שינויים הכרחיים, שמטרתם לשרת את כספי עמיתי החיסכון ארוך הטווח שבניהולנו".

בהראל מסבירים כי "לגבי אחד השינויים, הקשור ליתרת המזומן בקופת בי-קום בעת כניסת ההסדר לפועל, הגענו להסכמות - אך על שינוי נוסף אנחנו לא מצליחים להגיע להסכמה. מבחינתנו, אג"ח ללא ביטחונות אינו יכול לשאת ריבית זהה לאג"ח עם ביטחונות. לפיכך, ביקשנו שבמידה שלא יתקבל שעבוד על מניות בזק, מחזיקי האג"ח שנפדות ב-2024 יקבלו פיצוי בריבית של עוד חצי אחוז. אם משרד התקשורת בעד העסקה ואם השעבוד כל כך מיידי ובטוח, מדוע לא מוכנים להתחייב לריבית שלמעשה לא תשולם?"

מבחינת הראל, ההסדר באפריקה אינו כישלון. "אפריקה היא דוגמה קלאסית שבה בעלי האג"ח יכולים לקבל את נכסי החברה ולמכור אותם ללא מתווכים. אי ההסדר באפריקה שיפר את מצבם של בעלי האג"ח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט