מדוע נפגשו דוד פורר ויאיר המבורגר - ואיך זה ישפיע על בזק

המבורגר, בעל השליטה בהראל, נפגש עם בעל השליטה בניופארם ■ המטרה: לפעול למען שינוי עמדת הראל בנוגע לאפשרות שפורר ישתלט על בזק יחד עם קרן סרצ'לייט ■ וגם: המסר שהעביר נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין להנהלת אינטרנט זהב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר המבורגר
יאיר המבורגרצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

לקראת שינוי מבנה השליטה בבזק? בסוף השבוע נפגש יאיר המבורגר, יו"ר בעל השליטה בקבוצת הראל, עם דוד פורר, בעל השליטה בניאופרם. מטרת הפגישה היתה לשכנע את המבורגר לפעול למען שינוי עמדת הראל, בנוגע לאפשרות שפורר ישתלט על בזק יחד עם קרן סרצ'לייט.

סרצ'לייט ופורר מוכנים יחדיו להשקיע 485 מיליון שקל (מתוך סכום זה 100 מיליון שקל ישקיע פורר) בשביל לקבל 26% ממניות בזק - כאשר 3% ממניות בזק יחזיק פורר.

מה שמונע כרגע את האפשרות הזאת היא התנגדות של שני שחקנים מוסדיים - אלטשולר והראל - שמחזיקים בסדרה הארוכה של בי קום - סדרה ג'. היקף החוב בסדרה הוא 2.3 מיליארד שקל. ללא הסכמת אחד מגופים אלה, העסקה עשויה שלא להתממש מאחר שאישורה לא יקבל את הרוב הנדרש - 75%.

ההתנגדות של אלטשולר נובעת מכך שלשיטתו עדיף לבעלי החוב להשתלט על מניותיה של בי קום; לנתק את הקשר עם בעלת השליטה שנמצאת בחדלות פירעון; ולהחזיק ישירות במניית בזק. ההנחה היא כי מצבה של בזק ישתפר ואחזקה במניות של החברה תניב תשואה גדולה יותר מהחוב של בי קום לנושים.

בהראל מעוניינים בעסקה שבמסגרתה ייכנס בעל שליטה חדש, אך מבחינתם המצב הנוכחי בעייתי שכן סרצ'לייט ופורר אינם מוכנים להתחייב שאם לא יתבצע רישום של השעבוד על מניות בזק – לטובת מחזיקי איגרות החוב בסדרה ג' – הם ישלמו קנס בדמות תוספת ריבית.

דוד פוררצילום: עופר וקנין

דרישה זו הובילה לפגישות מרתוניות בין הצדדים שהובילה להתקרבות בנושא, אבל עדיין אין הסכמה. לפי דיווח שפורסם אמש, סרצ'לייט ופורר הסכימו לחזק את סעיף העמדת הבטוחה באמצעות הבטחת ודאות של רישום השעבוד, והתחייבות של הקרן ומשפחת פורר לתהליך רישומו. מקורב לחברה ציין כי "מדובר בהתקדמות יפה בנושא דרישת הראל. התיקון מאפשר למחזיקים לתבוע בבית המשפט את קיום המחויבות". נכון לעכשיו נראה כי התיקון לא מספק את הראל, אך תשובה סופית בנושא תתקבל לאחר שוועדת ההשקעות של החברה תדון היום (ב') כיצד להצביע באסיפה מחר.

דרישה נוספת של הראל נוגעת ליתרת הנזילות שתישאר בקופת בי קום בעת סגירת העסקה. סרצ'לייט ופורר התחייבו שבקופה יישארו 685 מיליון שקל, אך החשש של הראל הוא כי מועדי העסקה יתארכו והרוכשות ייעלמו מהתמונה.

החשש נובע כל הנראה מפרשת אפריקה ישראל. לאחר שמוטי בן משה סיכם בנוגע להסדר החוב – העסקה נתקעה. לדברי מקורב למגעים, סרצ'לייט השקיעה עד כה בעסקת בי קום 15-12 מיליון שקל והיא מוכנה לתת ערבות של 30 מיליון שקל. אבל החשש האמיתי של הראל נובע מכך שקופת בי קום - שממנה משלמים בכל חודש 1.5 מיליון שקל בגלל לנאמנים, עורכי דין ויועצים - תמשיך להישחק.

בהתאם לכך הראל מעוניינת שבמקרה שבו הרוכשים יוותרו על העסקה, הם ישלמו סכום מסוים לבעלי החוב. הרוכשים לא מוכנים לכך מכיוון שאם העסקה לא תיסגר בקרוב מצב החברה עשוי להשתנות.

"הם יישארו עם חוב של 1.9 מיליארד שקל"

בי קום, שמנוהלת על ידי עמי ברלב, פירסמה בסוף השבוע באופן גלוי את תמיכתה בעסקה ונראה כי בהנהלה לא מבינים מדוע מחזיקי איגרות החוב הארוכות לא מעוניינים לקדם אותה במהרה. "מחזיקי איגרות החוב מסדרה ג' מקבלים שקט עד לנובמבר 2024, עד אז הם יכולים לשבת בנחת בצד כאשר יש בידיהם שעבוד שלילי על מניית בזק", אמר מקורב להנהלה. "הם לא תלויים בדיווידנדים - ומצבם רק יכול להשתפר אם בזק תחלק דיווידנדים שישמשו לפירעון החוב. כיום הם עם חוב של 2.3 מיליארד שקל ויום לאחר סגירת ההסדר הם יישארו עם חוב של 1.9 מיליארד שקל".

משרדי בזקצילום: Bloomberg

מי שבעד העסקה הם מחזיקי הסדרה הקצרה ב', שמקבלים יום לאחר סגירת ההסדר את מלוא התשלום. סדרה ג' מקבלת באופן מיידי 614 מיליון שקל, אך אם כיום מחזיקי איגרות החוב של בי קום הם נושים עדיפים בסדר הנשייה על מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב, אחרי ההסדר הם יהיו שווים בסדר הנשייה. הסיבה לכך היא הזרמה לקופת בי קום של 310 מיליון שקל והצטרפותם של מחזיקי האג"ח ללוחות הסילוקין של סדרה ג'.

מקורב להסדר הסביר כי "האינטרס של מחזיקי האג"ח היה ברור. הם רצו להיות חלק מסדרה גדולה בעלת דירוג גובה עם תנאים טובים. לאחר ההסדר בבי קום יהיה בעל בית חדש שייצב את החברה. לכן הם לא רצו להיות בסדרה נחותה. זאת דרישה מינימלית והוגנת, במיוחד ברגע שהם הסכימו להזרים כסף לקופת בי קום, הבטיחו כי הם ישתתפו בגיוס ההון ויתרמו מכיסם עוד 35 מיליון שקל".

השאלה היא אם בזמן שנותר עד מחר יצליחו לשכנע את הראל שהתנגדות להסדר תגרור את מחזיקי איגרות החוב למלחמות משפטיות - שיעלו בזמן ובכסף. לחלופין, אלטשולר עשוי לשכנע כי דרכו היא הבטוחה ביותר להשתלט על בזק.

במקרה שבו העסקה לא תצא לפועל, אינטרנט זהב - שהסכימה להגדלת ההון של בי קום רק אם עסקת סרצ'לייט ופורר תצא לפועל - תצטרך לעשות חושבים מחדש. במהלך דיון שנערך אתמול (א') בנושא, השופט איתן אורנשטיין העביר דרך עורכי הדין מסר חמור לכלל נושאי המשרה באינטרנט זהב. לדבריו, אם הם לא יצביעו בעד הגדלת ההון של בי קום, הם צפויים להיות חשופים לתביעות אישיות בגלל נזקים שעלולים להיגרם לחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי