בתל אופן לא מתרגשים: "חברות הקורקינטים לא ישרדו; אין להן מודל כלכלי"

הכנסות FSM, מפעילת תל אופן, צנחו ברבעון הראשון בכ-35% ל-3.2 מיליון שקל - ולחברה גירעון בהון העצמי, בעוד מספר המנויים בצניחה ■ מקורב ל-FSM: "הרגולציה הגוברת, כמות הבלאי, והצורך לשלם על הטענת הסוללה לא יאפשרו לחברות הקורקינט להחזיק מעמד"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תל אופן אופניים להשכרה
תל אופן אופניים להשכרהצילום: אורן זיו
ערן אזרן
ערן אזרן

העמקת התחרות עם מפעילות קורקינטים כמו BIRD ו-LIME, מורגשת היטב בדו"חות הכספיים של מיזם האופניים הירוקים בתל אביב "תל אופן". הכנסותיה של FSM שירותי קרקע, מפעילת "תל אופן", צנחו ברבעון הראשון של 2019 ב-35% ל-3.2 מיליון שקל, בהשוואה לכ-4.9 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018.

FSM, שמוחזקת על ידי פרידנזון (45%), איתן שמיר (45%) ודני שפילמן (10%), סיימה את הרבעון הראשון ברווח של 334 אלף שקל, בהשוואה להפסד של 551 אלף שקל ברבעון המקביל. המעבר לרווח נבע מכך שברבעון המקביל רשמה FSM הוצאות גבוהות בשל שינוי במערך הנעילה של האופניים בתחנות. לחברה גירעון של כחצי מיליון שקל בהון העצמי.

הדו"חות הכספיים של FSM מלמדים כי מספר תחנות העגינה של FSM נמצא בירידה. המיזם כולל כעת 196 תחנות עגינה, רובן בתל אביב, ירידה של 10 תחנות לעומת סוף 2018, וזאת לאחר שעיריית רמת גן החליטה לסיים את השת"פ עם עיריית תל אביב בהפעלת המיזם, והורתה ל-FSM לפנות את תחנות העגינה מהעיר.

לצד רמת גן, גם עיריית תל אביב בוחנת את עתיד המיזם לקראת סיום החוזה עם FSM בסוף 2020. זאת, על רקע הירידה התלולה במספר מנויי תל אופן, מ-15.5 אלף בסוף 2014, ל-8,600 בסוף 2016 ול-4,100 בסוף 2018; וכן על רקע התרחבות השימוש באפליקציות להשכרת קורקינטים חשמליים, לצד מיזמי אופניים שאינם מעוגנים בתחנות, דוגמת מובייק.

"המודל העסקי של הקורקינטים לא מחזיק מים"

גורם מקורב ל-FSM התייחס לתוצאות "תל אופן" ולתחרות הגוברת ואמר: "אין ספק שהקורקינטים החשמליים נותנים פתרון מסוים למצוקת התחבורה – אך השאלה המרכזית היא האם המודל הזה יחזיק? לדעתי הוא לא ישרוד במתכונת הקיימת. לחברות של הקורקינט החשמלי אין מודל עסקי כלכלי - הן לא מרוויחות. הרגולציה הגוברת, כמות הבלאי הגבוהה, והצורך לשלם לאנשים עבור הטענת הבטרייה לא יאפשרו להן להחזיק מעמד.

"לפני כ-5 שנים היו תשע חברות סיניות לאופניים, שכל אחת גייסה מעל מיליארד דולר. חלקן כבר לא קיימות בגלל שהמודל הכלכלי שלהן לא החזיק מים. כרגע, קורה אותו דבר גם למובייק ולאופו. עולם ה'סיטי-מוביליטי' הוא מרתק. נכנסים מודלים חדשים יוצאים מודלים, חלק נכשל וחלק מצליח. בסוף יתגבש קונספט מסוים - אך הוא יהיה חייב להיות מעוגן במודל כספי".

אתה מדבר על אופניים סיניים, אבל התחרות היא בעיקר מול הקורקינטים החשמליים.

"אין ספק שהקורקינטים פגעו מאוד בשימוש באופניים של תל אופן – אך זה הולך ומשתנה. אני לא אומר שאנחנו טובים והם רעים; אבל המודל היחיד שמחזיק הוא זה של 'תל אופן'. המודלים שמציעות כיום גם חברות הקורקינטים אינם מגובשים, ועוד יעברו תהפוכות.

"טכנית, אורך חיים של הקורקינטים הוא בערך חודש ימים. גם המודל התפעולי שלהם לא מחזיק מים - הסוללה לא מחזיקה עד אחר הצהרים, ובצד השני החברות צריכות לשלם ל'אנג'לס' בין 25-35 עבור מילוי הבטרייה. מדובר בדרך כלל בסטודנטים שאוספים את הקורקינטים. הרבה מהם מתחילים בהטענה, אבל זונחים את זה לאחר מכן, כך שגם מודל ההטענה לא מצליח.

"חברות הקורקינטים לא שורדות גם בגלל שהעיריות מתחילות להצר את צעדיהן. הרגולציה לא מתפתחת בהתאמה לקצב התפתחות הענף. בהתחלה העיריות לא ידעו איך לבלוע את העובדה שהקורקינטים נשארים זרוקים ליד הבתים ועל המדרכות. לדעתי, נראה הסדרה של העניין בשנה הקרובה – ואז גם נראה פגיעה בהכנסות של מפעילות הקורקינטים".

עיקר ההכנסות שלכם מגיעות ממנויים, המספר שלהם בצניחה מתמשכת.

"אנשים לא רוצים יותר לעשות להיות מנוי – בכל דבר. המנויים חשובים לנו, אבל תרבות השימוש בתחבורה שיתופית השתנתה כך שאף אחד לא רוצה יותר להיות על כלום. אתה רוצה להחליט באותו הרגע מה אתה קונה, וזו אחת הסיבות לירידה במספר המנויים אצלנו. היום יש לנו אפליקציה".

אז איך אתם מתכננים להתמודד עם התחרות?

"בזמן הקרוב אנחנו הולכים להמיר את מערך האופניים הקיים לאופניים חשמליים. אף אחד לא עשה זאת מעולם על הגלובוס. ההמרה תתבצע על אותן תחנות עגינה. אני מדבר בעיקר על היכולת הטכנית – אבל אין עדיין תקצוב. החוזה שלנו עם עיריית תל אביב הוא ל-10 שנים, עם אופציית הארכה ב-5 שנים. עברו כבר מעל 8 שנים. כך שכעובדה, העירייה צריכה לדון כעת בהארכת האופציה ולבחון גם את עתיד ואופי המיזם. יש עדיין דברים לא ברורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?