"שניידר הכשיל את העסקה עם בלוטרייך; רצה לשלם ללא תמורה מיידית במזומן"

לאחר משא ומתן מתקדם שנערך כמה שבועות, מישורים דיווחה הבוקר כי אלכס שניידר לא מימש את האופציה לרכישת מניות השותף גיל בלוטרייך ■ מקורב לחברה: "שניידר רצה לבצע את העסקה 'Cashless' - בתמורה לשעבודים על כל מיני נכסים"

ערן אזרן
ערן אזרן
גיל בלוטרייך ואלכס שניידר
גיל בלוטרייך ואלכס שניידרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר מו"מ מתקדם של מספר שבועות, שאף הוארך פעמיים, חברת הנדל"ן מישורים דיווחה הבוקר (א') כי המיליארדר אלכס שניידר לא מימש את האופציה לרכישת מניותיו של גיל בלוטרייך - שותפו לשליטה במישורים. אי מימוש האופציה פירושו כי שניידר ובלוטרייך יחזיקו יחד במישורים, בשעה ששני הצדדים עדיין מסוכסכים.

מקורב לחברה טען כי מי שמנע השלמת העסקה, ברגע האחרון, היה שניידר, שסירב לשלם במזומן. לפי המקורב, "אלכס כשל בלהוציא אל הפועל את מנגנון ההיפרדות. שניידר רצה לבצע את העסקה 'Cashless' - בלי תשלום מזומן באופן מיידי, אלא בתמורה לשעבודים על כל מיני נכסים. כלומר, תן לי את המניות עכשיו – והתמורה תתקבל בעתיד".

המקור הוסיף: "כל מי שמקורב לחברה יודע שהצדדים צריכים להיפרד, הם בסכסוך ולא מצליחים לנהל בהרמוניה את החברה". גורם אחר בסביבת מישורים ציין כי "שני הצדדים כבר החליפו טיוטות – אך ברגע האחרון מישהו לא לחץ על ההדק". טרם התקבלה תגובת שניידר לדברים.

מישורים, שנסחרת לפי שווי של כ-240 מיליון שקל, עוסקת בניהול נכסים מניבים, מסחריים ומשרדים בישראל ובארה"ב, וכן בתחום המלונות, אתרי נופש ואירוח בקנדה ובארה"ב, באמצעות אחזקה של 49% בסקייליין, שנסחרת לפי שווי של כ-450 מיליון שקל. מניית מישורים הגיבה לאי מימוש האופציה בירידה של 3.3% - וזאת לאחר שעלתה מתחילת 2019 בכ-37%.

בינואר האחרון חתמו שניידר ובלוטרייך על הסכם פשרה בעקבות סכסוך שפרץ ביניהם - שלוש שנים לאחר שנהפכו לשותפים במישורים. הסכם הפשרה כלל מתן אופציית Call לשניידר לרכישת מלוא מניותיו של בלוטרייך (37.6%). באפריל הוארך התוקף למימוש האופציה בחודש, עד ל-26 במאי – וזאת על רקע המו"מ שהתנהל בין הצדדים.

רכישת המניות מבלוטרייך - שבפועל היא השתלטות של שניידר על החברה – היתה אמורה להיעשות לפי מחיר של 11.5 שקל למניה, ביחס למחיר של 7 שקלים בבורסה, ערב העסקה. כלומר, בפרמיה של 65% על מחיר השוק. עם זאת, התמורה נמוכה ממחיר המניה המגולם בהון העצמי של החברה - 16 שקל, נכון לסוף 2018. בסך הכול, שניידר אמור היה לשלם כ-130 מיליון שקל.

שניידר השקיע בדצמבר 2015 כ-40 מיליון שקל במישורים, וקיבל 21% מהון מניותיה. מאוחר יותר, הוא רכש מניות נוספות מידי בלוטרייך – כך ששני הצדדים מחזיקים כעת בחברה בחלקים שווים. בנובמבר 2018 שיגרה מישורים דיווח לבורסה, שבו נכתב כי בין שניידר לבלוטרייך התגלעו מחלוקות שונות, בין היתר, בנוגע למעורבות כל אחד מבעלי השליטה בחברה ובחברות הבנות. המחלוקת הובילה אף להחלפת מכתבים, בהם טענות קשות והאשמות הדדיות בפלילים.

ככל הידוע, הסכסוך נגע לקשרים, לכאורה, שניהל שניידר, שאינו נושא בתפקיד רשמי במישורים, עם מנכ"ל סקייליין, בלייק ליון (Blake Lyon). לטענת בלוטרייך, הסכסוך היה על עסקה שקידם שניידר לרכש תנורים מחברה הקשורה אליו - ולא דווחה כעסקת בעלי עניין. מנגד, שניידר טען כי בלוטרייך פעל לניפוח הערכת שווי של אתר הנופש Horseshoe Resort, שהביאה אותו לרכוש את המניות במישורים במחיר גבוה; וכן העלה טענות לפעולות פסולות אחרות ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

נציגי בלוטרייך בישראל מסרו: "אי מימוש האופציה לאחר שתי הארכות על ידי אלכס שניידר מדברת בעד עצמה ואינה משתמעת לשני פנים. גיל בלוטרייך ימשיך לפעול ביד רמה לפיתוחה ושגשוגה של הקבוצה, כפי שעשה במהלך כל עשרות שנות פעילותה. גם בעתות אלה, טובת החברה היא זו העומדת לנגד עיניו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן