50 רעיונות השקעה |

אנשים קונים מזון וקוסמטיקה גם במיתון: הענקית שמוסיפה יציבות לתיק ההשקעות

בתקופות של שגשוג, מניות של חברות מזון גדולות נראות איטיות ויציבות מדי - אבל כשהשוק מיטלטל, הן מציעות חוף מבטחים ■ חברת מוצרי הצריכה העולמית יוניליוור מציעה חשיפה מצוינת לשווקים מתפתחים, לצד היציבות של ענף המזון בארה"ב ואירופה ■ רעיון השקעה מספר 34

ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן
מוצרי טיפוח של יוניליוור
מוצרי טיפוח של יוניליוורצילום: Bloomberg
ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן

בימים שבהם המתיחות הכלכלית גוברת אנו מעדיפים לחפש השקעות סולידיות יותר, גם אם בימים כתיקונם הן נשארות בצד. כשהשוק לוהט, המניות היציבות שזזות באיטיות — בין אם כלפי מעלה או כלפי מטה - נראות פחות אטרקטיביות ממניות צמיחה שיכולות להרקיע שחקים במהירות. לכן, בתקופות של פריחה כלכלית משקיעים רבים מוכרים את המניות היציבות והסולידיות, שרושמות ביצועים פחות טובים. עם זאת, כשהאווירה מתקררת והגלגל מתהפך, המשקיעים חוזרים לזרועותיהן של המניות הסולידיות, שיכולות להציג ביצועים מצוינים.

כשבוחנים את התשואה של חברות ענק בתחום מוצרי הצריכה כמו נסטלה ויוניליוור לאורך זמן, מגלים שהיא גבוהה מספיק כדי להתחרות בשוק המניות — כך שהדשדוש האופייני להן לא פוגע בביצועיהן בטווח הארוך. החברות האלה הן אולי עגלות גדולות ואיטיות, אך לרוב הן נוסעות בכל מזג אוויר. לכן, בטווח הארוך הן מניבות תשואה טובה יחסית. כדאי לשקול להקצות להן מקום בתיק ההשקעות גם בתקופות של אופטימיות בשוק, כשהאיטיות שבה הן זזות נראית כמו חיסרון מהותי.

יוניליוור, לדוגמה, הניבה תשואה דולרית של קרוב ל–50% בחמש השנים האחרונות, וחילקה דיווידנד בהיקף של קרוב ל–3% בשנה, כך שבסך הכל מדובר בתשואה דולרית נאה של כ–9.7% לשנה בממוצע. ב–20 השנים האחרונות מניית החברה הניבה תשואה של כ–413% (8.5% לשנה בממוצע), שהיא בהחלט תחרותית מול מדדי המניות.

בעשור האחרון רשמה החברה רווחיות גולמית ממוצעת של כ–43%; רווחיות תפעולית של כ–16%; והחזר על הון מושקע (ROIC) של כ–19% — וזאת באופן יציב למדי. שווי השוק של יוניליוור כיום הוא כ–165 מיליארד דולר.

את התחרות המקומית אפשר פשוט לקנות

האתגרים העיקריים שעומדים בפני חברות מזון גלובליות שמוכרות בכל העולם, כמו יוניליוור, הם מותגים מקומיים שמתחרים בהן בשוקי היעד שלהן. בלא מעט מקרים, במקום להתמודד עם המותגים האלה, חברות הענק פשוט קונות אותם. בישראל, למשל, חברת נסטלה העולמית רכשה את אסם — מותג יציב וחזק במשק המקומי.

מפעל של יוניליוורצילום: בלומברג

חברות המזון הגדולות נהנות מביקוש יציב, מה שמבטיח לרוב ביצועים יציבים — לעתים אף יותר מאלה של אג"ח מסוכנות. זאת, כמובן, בהנחה שהן נמנעות מהטעות שעשתה קראפט־היינץ, שנטלה חוב גדול מדי וקרסה בפברואר האחרון בכ–30%. ממצבים כאלה אנחנו מעדיפים להתרחק.

בחירת מניות מסוג זה אינה דורשת הנדסה פיננסית מורכבת. אנו לא מחפשים במניות כאלה את רמת המינוף או קיצוץ עלויות אגרסיבי, אלא את היתרון לגודל המוכר והידוע ומותגים שאהובים על הלקוחות. על מהלכים של קיצוץ אגרסיבי בעלויות — החשבון מוגש בהמשך.

מבחינת הסיכונים, בחברות מוצרי צריכה גלובליות יכולות כמובן לקרות תקלות בניהול, כפי שראינו בין היתר גם ביוניליוור, אך במקרים רבים לחברות אלה יש יכולת טובה יותר מלרוב החברות הציבוריות להתמודד עם תקלות, והן יעשו הרבה כדי לשמור על המוניטין שלהן.

אתגר שיוניליוור התמודדה עמו בין שנת 2000 ל–2010 היה הצורך לפרסם עשרות רבות של מותגים. ואכן, החברה צימצמה את מספר המותגים שלה, ואיחדה רבים מהם. חשוב לציין כי יוניליוור עצמה אינה המותג, אלא המוצרים שלה. בבעלותה כ–400 מותגים — שבהם דאב, לוקס ורקסונה בתחום התמרוקים; לצד ליפטון, קנור, הלמן ובן אנד ג'ריס בתחום המזון.

נוכחות משמעותית בשווקים מתעוררים

לחברות כמו נסטלה ויוניליוור יש יתרון אדיר לגודל. יש להן מנגנון הפצה לכל מקום בעולם (יוניליוור פועלת ב–190 מדינות בסך הכל), ולכן קשה מאוד להתחרות בהן ברמת ההפצה. כל מוצר שיכול לנצל את מערך ההפצה האדיר הזה יגדיל את הרווחיות — שכן יצרנים של מותגים קטנים או של מותג אחד בלבד צריכים למצוא מישהו שיפיץ את המותגים עבורם, בתמורה לתשלום מהותי; או להשקיע את הכסף כדי להקים מערך הפצה עצמאי. יוניליוור נהנית גם מנוכחות משמעותית בשווקים המתעוררים, שאחראיים ל–60% מהמכירות שלה — מה שככל הנראה יספק לה מנוע צמיחה לשנים רבות קדימה.

יתרון נוסף של יוניליוור הוא שהחברה בריטית־הולנדית במקור, ולכן פחות מושפעת מסיכוני מלחמת הסחר בהשוואה לחברות אמריקאיות.

מעניין לציין כי בתחילת 2017, חברת האחזקות ברקשייר הת'אוויי של ווורן באפט ניסתה את כוחה בהצעת רכש ליוניליוור. ההצעה נדחתה בבוז, ובצדק רב בדיעבד, לאור הרקורד של ברקשייר הת'אוויי ושותפיה בהשקעה בקראפט־היינץ.

איכותית ויציבה - אך לא זולה

מפעל של יוניליוורצילום: Bloomberg

מבחינת המחיר, מניית יוניליוור נסחרת לרוב במכפיל של כ–20 קדימה, ולעתים קצת יותר. מניות מסוג זה נמכרות בזול רק במקרים שבהם יש בעיה מהותית בפעילות החברה. בענף זה רק חברה שאינה מתפקדת כראוי, או שאיבדה את אמון השוק, צריכה להיסחר בזול.

בשורה התחתונה, להערכתנו ההשקעה ביוניליוור עשויה להיות איכותית ויציבה. החברה מספקת אפשרות חשיפה מצוינת לשווקים המתפתחים, לצד היציבות של שווקים מפותחים כמו ארה"ב ואירופה. מעבר לכך, היא מתאימה גם לתקופות טובות פחות בשוק ההון.

הכותב הוא מנהל השקעות חו"ל במור בית השקעות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה עשויה להחזיק או למכור במסגרת פעילותה השוטפת ניירות ערך או נכסים פיננסיים של החברה הנסקרת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר