קיסטון רכשה את אחזקות אלון במפעיל של כביש 6 לפי חצי מיליארד שקל

הסכם הרכישה נחתם לאחר שהחברה קיבלה את אישור מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון ואת הסכמתה של שיכון ובינוי להימנע מהפעלת זכות הסירוב

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש 6
כביש 6צילום: עופר וקנין
ערן אזרן
ערן אזרן

קרן ההשקעות קיסטון (Keystone) הודיעה היום (חמישי) על חתימת העסקה לרכישת אחזקותיה של קבוצת אלון בקבוצת החברות המפעילות את כביש 6 וכבישים נוספים. קיסטון, אשר הוקמה על ידי נבות בר, רוני בירם וגיל דויטש, רכשה 29% ממניות קבוצת המפעיל, המוחזקות על ידי אלון, לפי שווי של כחצי מיליארד שקל.

אלון, שהיתה חברת אחזקות ממונפת, נקלעה למשבר לפני כמה שנים בעקבות קריסת רשת הקמעונות מגה, שבה שלטה, וכתוצאה מירידה בערכם של כמה מנכסיה המרכזיים. החל בסוף 2017, מניות הקבוצה עברו לידי הגופים המוסדיים, שפעלו למימוש הדרגתי של חלק מנכסיה במטרה לפרוע את חובותיה של אלון — 1.6 מיליארד שקל.

לצד קבוצת אלון, יתרת המניות של קבוצת חברות המפעיל מוחזקות בידי אפריקה ישראל (35.5%) ושיכון ובינוי (35.5%).

קיסטון הגיעה לסיכום עם שיכון ובינוי - לפיו עם השלמת רכישת ההחזקות של אלון או אפריקה, שיכון ובינוי לא תפעיל את הזכות לסירוב ראשונה העומדת לה. בנוסף, היא העניקה אופציה לחברות הביטוח כלל והפניקס להצטרף לרכישה.

גיל דויטש ורוני בירםצילום: עופר וקנין

החברה ממתינה כעת להחלטת מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, שיצביעו היום באם להיענות להצעתה או להצעה הנגדית שהגיש מוטי בן משה. כאמור, שיכון ובינוי הודיעה למחזיקי האג"ח של אפריקה, כי אם קיסטון לא תרכוש את האחזקות - היא תפעיל את זכות הסירוב, כך שלא תתאפשר שותפות עם בן משה.

קבוצת תפעול הכבישים כוללת שבע חברות. הנכס המרכזי של הקבוצה הוא חברת דרך ארץ הייווייז מנג'מנט, קבלן התפעול והתחזוקה של כביש 6 (להבדיל מדרך ארץ, זכיינית כביש האגרה). לצד כביש 6, קבוצת התפעול אחראית על שורה של כבישים ופרויקטים מרכזיים, ובהם מנהרות הכרמל בחיפה, כביש 431 המחבר את נתיבי איילון למודיעין, ונתיבי הצפון — רשת של 28 כבישים באורך של 270 ק"מ שהוקמה בצפון הארץ.

מגייסת מיליונים - בדרך להנפקה

קיסטון פועלת בימים אלה לגייס מאות מיליוני שקלים מגופים מוסדיים, ובשלב מאוחר יותר לבצע הנפקה ראשונית בבורסה. בקרן — שעושה את צעדיה הראשונים — מתכוונים להשקיע בתחומי המים, התחבורה, האנרגיה והתקשורת, בין היתר באמצעות שותפות בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי (PPP). הקרן מוקמת על בסיס הרפורמה שמקדמים בימים אלה משרד האוצר ורשות ניירות ערך לעידוד השקעה בפרויקטי תשתית באמצעות קרנות סחירות.

נבות בר, מנכ"ל קיסטון, ציין: "אני מברך על חתימת העסקה ועל קבלת הצעתה של הקרן. אלון ומחזיקי האג"ח שלה יקבלו תמורה מלאה על אחזקותיהם. מדובר בנכס מניב ובטוח – מסוג הנכסים שקיסטון מעוניינת בהם, אשר יעניקו למשקיעים תשואה אטרקטיבית בסיכון נמוך. קיסטון תאפשר לשחקנים חדשים, בהם הציבור הרחב והמוסדיים, להיכנס כשותפים בהשקעה סחירה ובטוחה בעולם התשתיות המניבות, ליהנות מכל ההטבות של קרן ריט, עם כניסת ההסדרה לתוקף, ואף לתרום לפיתוח התשתיות הלאומיות בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון