כתב התביעה נגד טבע חושף: כל התרגילים לתיאום מחירים וחלוקת שוק

משחקי גולף, ארוחות ערב, ערבי בנות, שיחות טלפון ישירות ואלפי אי-מיילים שימשו 19 יצרניות תרופות גנריות, ובהן טבע, לחלק נתחי שוק ולתאם מחירים ■ בכירי החברות פיתחו עגה משלהם כדי להסתיר את מעשיהם הפליליים, לכאורה, די בדומה לחבורות פשע ■ נגד טבע יעידו שורה של עדי מדינה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: יצחק פטרבורג, אייל דשא, ג'רמי לוין, ארז ויגודמן
מימין: יצחק פטרבורג, אייל דשא, ג'רמי לוין, ארז ויגודמןצילום: אייל טואג, מוטי מילרוד, יונתן בלום
יורם גביזון
יורם גביזון

"טבע לא התנהלה באופן כלשהו שעלול להוביל לאחריות אזרחית או פלילית. טבע מחויבת לעמוד בכל החוקים והתקנות ותגן על עצמה בנחישות" - זו לשון התגובה של ענקית התרופות הישראלית מאז הוגשה ביום שישי האחרון תביעה בבית המשפט בקונטיקט נגד טבע ו-18 יצרניות אחרות של תרופות גנריות. את התביעה הגישו 44 מדינות בארה"ב בטענה שטבע עמדה במרכזה של קנוניה שתכליתה להונות את הציבור האמריקאי במיליארדי דולרים - על ידי העלאות מתואמות של מחירי התרופות הגנריות וחלוקה מוסכמת של נתחי השוק ביניהן.

יהיה מעניין לעקוב איך תתגונן טבע בפני מבול הראיות והרשימה הארוכה של עדים, כולל עדי מדינה, שמופיעים בכתב התביעה. המציאות הנחשפת בכתב התביעה מגלה מיקרוקוסמוס פלילי, לכאורה, שבו רמות המחירים של תרופות ספציפיות, ועסקות של מיליוני דולרים עם רשתות הפארם ורשתות השיווק הקמעונאיות נקבעות במפגשים חברתיים, ארוחות ערב שבהן הטיפה המרה לא נותרה בודדה, "ערבי בנות", שיחות טלפון ארוכות ואי-מיילים פרטיים בין אנשי מכירות ברמות גבוהות בחברות הגנריות.

המוטו של כתב התביעה הוא מובאה מספרו של אדם סמית' "עושר העמים" מ-1776, אותה שנה שבה החלה הדמוקרטיה הגדולה בעולם את חייה: "אנשים מאותו ענף נפגשים לעתים נדירות זה עם זה, גם לא לבידור ושעשוע, אבל כשהם עושים זאת, השיחה ביניהם מסתיימת בקנוניה נגד הציבור או בתחבולה כלשהי להעלות את המחירים".

כתב התביעה עובר מיד להמחיש את אמיתות התובנה של סמית'. תחת הכותרת "אופייה החמים והנעים של התעשייה" מציין כתב התביעה שהמבנה של התעשייה הגנרית מקל על תקשורת ואינטראקציה ישירה בין היצרנים המתחרים בתדירות גבוהה.

כך למשל רבים מבכירי החברות הגנריות נוכחים בכנסים ענפיים במהלך השנים כמו זה של התאחדות רשתות בתי המרקחת או התאחדות החברות הגנריות. אנשי המכירות של חברות אלו נפגשים אחד עם השני ומשוחחים על העסקים והלקוחות של כל אחד מהם. כנסים ומפגשים אלו כוללים אירועים חברתיים ובידוריים כמו משחקי גולף, מסיבות קוקטייל וארוחות ערב. הנתבעים ניצלו מפגשים אלו כדי לדון ולחלוק זה עם זה מידע תחרותי רגיש בנוגע למכרזים צפויים, ומדיניות תמחור.

מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: עופר וקנין

אנשי המכירות שאמורים היו להיות מתחרים מרים לא הסתפקו בכנסים ענפיים וארגנו מפגשים אינטימיים יותר תוך ניצול הקרבה הפיזית בין המטות של החברות שבהן הועסקו (מכתב התביעה עולה ש-41 חברות גנריות ממוקמות בין ניו יורק לפילדלפיה).

כך למשל נפגשו בינואר 2014, בזמן שמחירי חלק מהתרופות הגנריות עלו בחדות, 13 בכירים בחברות הגנריות כולל מנכ"לים וסמנכ"לים במסעדת סטייקים בברידג'ווטר, ניו ג'רזי. הנוהג בין החברות היה שבכל ארוחת ערב של החברות הגנריות היתה חברה אחרת אחראית לתשלום החשבון ובאחד המפגשים תועד אחד הבכירים כמתלונן: "מדהים כמה אנשים אוהבים וויסקי בן 18 שנים כאשר לא הם משלמים עבורו". זן אחר של מפגשים היו "ערבי בנות" שבהם היו נפגשות בכירות בחברות הגנריות באופן סדיר וחולקות זו עם זו מידע עסקי רגיש.

התובע הכללי של מדינת קונטיקט, וויליאם טונגצילום: Chippewan

בכירי החברות הגנריות פיתחו עגה משלהם כדי להסתיר את מעשיהם הפליליים, לכאורה, די בדומה לחבורות פשע. כך למשל כאשר יצרנית תרופות גנריות השתתפה במזימה והמחירים נותרו גבוהים נאמר עליה שהיא "משחקת יפה בארגז החול".

המקרה הבא המתואר בכתב התביעה ממחיש זאת. אחת מרשתות הפארם פנתה לטבע בשמה של חברת גרינסטון שהיא הזרוע הגנרית של חברת פייזר. נציגה של רשת הפארם רמז לטבע שבכוונתה של גרינסטון להתחיל לשווק את התרופה Cabergoline וכי הוא מעוניין להשיג כמה לקוחות. נציגה של רשת הפארם ביקש ספציפית מטבע לוותר על לקוח גדול לטובת גרינסטון ואמר ש"גרינסטון הבטיחה לשחק יפה בארגז החול". נציגה של טבע ענה, לאחר שקיים דיון פנימי בפנייה: "תגיד לגרינסטון שאנחנו משחקים יפה בארגז החול וניתן להם (את הלקוח המבוקש)".

מאזן האימה בין המתחרים

מונח אחר ששימש את חברי הקרטל לכאורה היה "נתח הוגן". פירוש המונח היה שחבר בקרטל לא יגיש הצעה מתחרה ונמוכה יותר לאחר שיצרן תרופות אחר העלה את מחירה של תרופה - כל עוד לכל אחד מהמשתפים בקרטל הוקצה חלק הוגן בעוגת הרווחים.

הקצאת "נתח הוגן" לכל אחד מהחברים בקרטל התבססה על מספר החברות שמייצרות תרופה מסוימת, והעיתוי שבו כל אחד מהן התחילה לשווק את התרופה. היצרנים הסכימו להימנע מתחרות על המחיר ובמועדים מסוימים על העלאת מחיר התרופה.

משרדי טבע בפנסילבניהצילום: GEORGE WIDMAN / ASSOCIATED PRESS

מנגנון ההקצאה של נתח הוגן לכל אחד מהמתחרים היה אפקטיבי במיוחד כאשר יצרן חדש נכנס לשוק. בשוק תחרותי של תרופות גנריות הכניסה אמורה היתה להוריד את מחיר התרופה - אלא שבשוק המעוות שנוצר על ידי הקרטל, היצרנים הוותיקים של התרופה פנו ליצרן החדש והסכימו לוותר לטובתו על לקוח או לקוחות. הם הבטיחו שלא להגיש הצעה מתחרה להצעה שהוא יגיש לאותו לקוח, או באמצעות הצעה פיקטיבית שנקבה במחיר גבוה במתכוון כדי שהיצרן שנכנס זה עתה לשוק יזכה בלקוח הרצוי לו.

כתב התביעה מתאר את מאזן האימה ששרר בין המתחרים. כך למשל חברת התרופות תרו סירבה באוגוסט 2015 להגיש הצעה מתחרה לשיווק Etodolac לטיפול בכאב ובדלקת לרשת בתי מרקחת גדולה, שחברת Zydus המתחרה הייתה הספק העיקרי שלה. הסיבה לסירוב היה החשש שזיידוס תבצע פעולת גומלין ותתחרה בתרו בשיווק מוצר חשוב של תרו, וורפרין (Warfarin), שמיועד למניעת קרישת דם. כתב התביעה מפרט כיצד תרו הסכימה עוד ב-2014 עם חברת טבע ועם חברת זיידוס לתאם את מחיר התרופה וורפרין ולחלק את הלקוחות ביניהן, וחששה שהגשת הצעה מתחרה לשיווק Etodolac תפר את שיווי המשקל העדין שהושג בשוק החשוב של שיווק וורפרין.

סמסים עם כל מתחרה מהותי בתעשייה

תרופות של טבעצילום: Adam Reynolds / Bloomberg

כתב התביעה מציין שב-2013 ניהלו אנשי מכירות ותמחור של טבע שיחות טלפון או הודעות סמס עם כל מתחרה מהותי בתעשייה. על פי הטבלה שצורפה לתביעה קיימו נציגי טבע לא פחות מ-1,389 שיחות טלפון או הודעות טקסט עם 7 חברות גנריות בולטות כשהבולטת בהן היתה חברת Zydus ההודית שקיבלה לא פחות מ-531 פניות.

על פי כתב התביעה, אחת הדמויות הפעילות במנגנון תיאום המחירים היתה נישה פאטל (Nisha Patel) שנשכרה על ידי טבע ב-2013 כסמנכ"לית מכירות ושיווק ללקוחות אסטרטגיים. פאטל לא ביזבזה זמן, וזמן קצר לאחר מינויה לתפקיד היא פנתה לבכיר בחברת סנדוז, הזרוע הגנרית של ענקית התרופות השווייצית נוברטיס. אותו בכיר הפך בינתיים לאחד מעדי המדינה הלא מועטים בתיק.

פאטל שאלה אותו כיצד סנדוז מנהלת את העלאות המחירים. פאטל הסבירה שהיא נשכרה על ידי טבע כדי לזהות מוצרים שבהם טבע יכולה להעלות מחירים. הבכיר בחברת סנדוז אמר לפאטל שסנדוז תלך בעקבות טבע בכל העלאת מחירים ולא תנסה לגזול ממנה לקוחות לאחר שטבע תעלה מחירים. הבכיר חזר על תוכן השיחה באוזני ארמנדו קלום, ששימש באותה עת כסמנכ"ל חוזים וניתוח עסקי בחברת סנדוז. קלום אישר את התשובה.

על פי כתב התביעה יצרני התרופות הגנריות תיאמו מחירים של מספר רב של תרופות גנריות בו זמנית. כך למשל, ביולי 2013 טבע העלתה את המחירים של 21 תרופות. המהלך יצר לחץ רב בהנהלת סנדוז שדרשה להשיג את רשימת התרופות שטבע העלתה. בעקבות הלחץ פנה בכיר אחר בסנדוז, גם הוא עד מדינה כיום, לדיוויד רקנטלר, שהיה סמנכ"ל מכירות בטבע ובעבר היה קולגה שלו.

הבכיר לשעבר בסנדוז ביקש מרקנטלר לקבל את הרשימה המלאה של תרופות שטבע העלתה את מחיריהן, רקנטלר שלח את הרשימה לאימייל הפרטי שלו וממנה לאימייל הפרטי של הבכיר בסנדוז. הרשימה כללה תרופות שסנדוז אפילו לא ייצרה.

מפעל של טבעצילום: Ronen Zvulun / REUTERS

על פי כתב התביעה החברות הגנריות קיבלו החלטות להפסיק לשווק תרופות או להיכנס לשווקים חדשים על בסיס זהות המתחרים וטיב היחסים הלא רשמיים שהיו ביניהם. חברת סנדוז למשל החליטה לצאת זמנית משיווק 10 תרופות גנריות ששווקו גם על ידי חברת תרו. מהלך זה איפשר לתרו להעלות את מחיריהן של 10 תרופות אלו כאשר סנדוז נטשה את השוק - וזמן מה לאחר שמחירי התרופות הועלות חזרה סנדוז לשווק אותן, הפעם במחיר גבוה יותר.

תאוות הבצע העבירה את החברות הגנריות על דעתן

כתב התביעה מציין שמדיניות תיאום המחירים עלתה מדרגה מ-2012 ל-2015 כשתאוות הבצע העבירה את החברות הגנריות על דעתן. יצרניות התרופות כבר לא הסתפקו בייצוב המחירים ובשמירה על חלוקה של נתח הוגן לכל אחת מהן ועברו למדיניות מתואמת של העלאת מחירים פראית.

החל ב-31 ביולי 2012 טבע העלתה את מחירי כמה תרופות, שבחלקן טבע היתה משווקת בלעדית ובאחרות התחרתה עם יצרניות נוספות. לפני שהעלתה את מחירי התרופות טבע תיאמה אותן עם מתחריה. קווין גרין, שהיה סמנכ"ל לקוחות כלל ארציים בטבע בין השנים 2006 ל-2013, או דיוויד רקנטלר, התקשרו במישרין או בעקיפין למתחרים. קווין גרין התקשר לג'יימס נסטה, סמנכ"ל מכירות במיילן, בכל אחד מהימים 26-23 ביולי, ורקנטלר התקשר לאיש מכירות בכיר בחברת ווטסון (שנרכשה בסופו של דבר על ידי טבע) פעמיים ב-11 ביולי.

כתב התביעה מציין דוגמאות ספציפיות לתרופות שמחיריהן הועלו במאות ובאלפי אחוזים. התרופה Nadolol שנמכרת תחת שם המותג קורגרד להורדת יתר לחץ דם, היתה על הכוונת של טבע. כבר בתחילת 2012 דנה טבע עם חברת מיילן וחברת סנדוז, שהיו המתחרות היחידות שלה בשיווק תרופה זו באותה תקופה. נדולול נמכרה בכמויות גדולות ואחת התרופות הרווחיות ל-3 החברות, ועל כן היה חיוני מבחינתן לקיים מנגנון של תיאום ביניהן.

טבע היתה הראשונה שהעלתה את מחיר התרופה ב-31 ביולי 2012, לא לפני שקווין גרין דיבר עם עד המדינה (CW-2) מסנדוז, ועם ג'יימס נסטה ממיילן. סנדוז הלכה בעקבותיה של טבע והעלתה את המחיר של התרופה נדולול ב-746% עד 2,762% בהתאם למינון, כאשר יום לפני ההעלאה התקשר ארמנדו קלולום, אז סמנכ"ל תמחור בסנדוז לקווין גרין מטבע ששימש גם כמתווך בין סנדוז לבין מיילן - והעביר לג'יימס נסטה את המסר של סנדוז לגבי העלאת מחיר התרופה נדולול.

העלאות המחירים הלכו וגברו, כל פעם ביוזמת חברה אחרת, תוך תיאום עם שתי החברות האחרות. התביעה מציינת שבעקבות העלאות המחירים הפראיות של התרופה נדולול קיבל משרד התובע הכללי של מדינת קונטיקט תלונה מאדם שטופל בתרופה זו במשך 15 שנים. המתלונן כתב בתלונתו שב-2004 שילם 10 עד 20 דולר מכיסו כהשתתפות עצמית ברכישת מלאי של התרופה ל-3 חודשים. כיום משלם אותו מטופל לא פחות מ-500 דולר עבור אותה כמות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט