האם לפידות מאיים על שיכון ובינוי - אשרו את השכר או שאני הולך?

כניסתו של אייל לפידות לכלל ביטוח מגיעה בתזמון מעורר תמיהה ■ אך ייתכן שזהו מהלך אסטרטגי התקפי, שנועד ללחוץ על דירקטוריון שיכון ובינוי והמוסדיים לאשר את חבילת השכר הנדיבה שלו

אייל לפידות
אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

רגע לפני שהוא מגיע לשיכון ובינוי, אייל לפידות חבר למורי ארקין וליקיר גבאי לצורך רכישת מניות כלל ביטוח ב–540 מיליון שקל. גבאי וארקין ירכשו מניות בסך 300 מיליון שקל, עם אופציה לרכישה של 3% נוספים מהחברה. ללפידות יש אופציה לרכישת מניות ב–150 מיליון שקל, כשאי.די.בי תיתן לו מימון של 90%.

העסקה מגיעה בתזמון מעורר תמיהה מבחינת לפידות. תפקיד מנכ"ל שיכון ובינוי ידרוש ממנו משאבים ניהוליים רבים. לפיכך, עולות השאלות כיצד הוא יתפקד כשהשקעה של 150 מיליון שקל קשורה לצווארו; איך הוא ינהל את הקשב הניהולי שלו; וכמה זמן יוקדש לשיכון ובינוי וכמה להשקעה הפרטית שלו. אם לא די בכך, כלל ביטוח ושיכון ובינוי שותפות בכמה פרויקטים, כמו בחברת ההפעלה של כביש 6 ובכביש אגרה בטקסס, ארה"ב — מה שעלול להגדיל את ניגוד העניינים של לפידות. בנוסף, חוק הריכוזיות, שאוסר על שליטה נכסים ראליים ופיננסים, אמנם לא קובע שאסור ללפידות לנהל גוף ריאלי ולהחזיק נכס פיננסי במקביל — אך הדבר סותר את רוח החוק.

המהלך של לפידות מגיע על רקע קשיים באישור חבילת השכר הנדיבה שלו בשיכון ובינוי, שיכולה להגיע ל–65 מיליון שקל. חבילת שכר זו מתחילה לעורר גלי התנגדות בקרב הגופים המוסדיים. לפידות אף מצפה כי אם המוסדיים ידחו את חבילת השכר שלו, דירקטוריון שיכון ובינוי יאשר אותה, כפי שביכולתם לעשות.

ייתכן שמאחר שלפידות לא יכול ללחוץ על דירקטוריון שיכון ובינוי או על המוסדיים, המחזיקים במניות שיכון ובינוי — הוא נקט מהלך אסטרטגי התקפי, שנוסח בידי קרל פון קלאוזביץ', איש צבא פרוסי, מאבות תורת הלחימה המודרנית: "שפד את המגן על קרנות הדילמה".

כלומר, אשרו את תנאי השכר הגבוהים שלי, או שיש לי עוד עיסוקים לא פחות רווחיים — שמאפשרים לי לא להתפשר על דרישות השכר. עצם הידיעה כי לפידות מגיע לנהל את שיכון ובינוי הקפיצה את שווי החברה במיליארד שקל. אי־הגעתו עשויה לקצץ באופן משמעותי את העלייה במחיר המניה. והוא יודע שהגופים המוסדיים חייבים לקחת את האפשרות הזאת בחשבון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"