דויטש ובירם נגד כלל והפניקס: "ההצעה לרכישת מפעיל כביש 6 - הסדר כובל"

קרן התשתיות מסרבת להאריך את מועד הקיבול להצעה שהגישה לרכישת השליטה בקבוצת חברות תפעול הכבישים ■ במכתב ששיגרה לנאמן סדרות האג"ח של אפריקה ישראל, היא מדגישה: "ההצעה של כלל והפניקס אינה מחייבת" ■ כלל והפניקס דחו מכל וכל את הטענות נגדן

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש 6
כביש 6צילום: איציק בן מלכי
ערן אזרן
ערן אזרן

קרן התשתיות קיסטון של רוני בירם, גיל דויטש ונבות בר, עולה להתקפה במטרה להשלים העסקה לרכישת קבוצת חברות התפעול של כביש 6. במכתב ששיגרה להרמטיק, הנאמן לסדרות האג"ח של אפריקה ישראל - המחזיקה (35.5%) בחברות התפעול, מזהירה קיסטון כי ההצעה הנגדית שהגישו כלל והפניקס לרכישת חברות המפעיל נגועה בכשלים – ולכן דינה להיפסל.

במכתב הטילה קיסטון ספק בחוקיות ההצעה של כלל והפניקס, וטענה שהיא מהווה לכאורה הסדר כובל בין שני הגופים המוסדיים. עוד הדגישו בקרן כי "פניית כלל הפניקס אינה מהווה הצעה מחייבת, בניגוד להצעתה של קיסטון, אלא מכתב כוונות בלבד, המעיד על עצמו כי הינו 'נייר תנאים אינדיקטיבי', ותו לא. בניגוד להצעה של קסיטון, פניית כלל והפניקס מותנית בתנאים שונים, בין היתר באישור ועדות ההשקעה של הגופים, וכן בהסכמה עם חברות המפעיל שלא תשנה את התעריף".

לפי כשבועיים הגישה קיסטון הצעה לרכישת אחזקותיהן (64.5%) של קבוצת אלון ואפריקה ישראל בחברות תפעול הכבישים בתמורה לכ-327 מיליון שקל. אלון ואפריקה נמצאות כיום בבעלות מחזיקי האג"ח, אחרי שהגיעו לחדלות פירעון והסדר חוב. בשבוע שעבר אישרו את העסקה שתיים מתוך 3 סדרות האג"ח של אפריקה ( כ"ו ו כ"ח ), ואישור דומה התקבל גם ממחזיקי האג"ח של אלון. מחזיקי סדרה כ"ז של אפריקה אמורה להצביע על העסקה היום (ג'), כשההצבעה תינעל מחר בבוקר.

מאז ההצבעה על הצעת קיסטון, התקבלה אצל המוסדיים הצעה נגדית, זו של כלל והפניקס. שתי חברות הביטוח מוכנות לשלם כ-335 מיליון שקל עבור חלקן של אלון ואפריקה בחברות התפעול - כלומר כ-8 מיליון שקל מעל ההצעה של קיסטון. בעקבות הצעת כלל-הפניקס, בהרמטיק ביקשו לדחות את מועד הקיבול הסופי של הצעת קיסטון. בקיסטון שללו את הבקשה, והדגישו כי ההצעה תקפה עד למחר, 24 באפריל, בשעה 16:00.

במכתב ששוגר לנאמן, ציינה קיסטון, באמצעות משרד עו"ד גורניצקי ושות', כי לכלל והפניקס היה עניין אישי בהצבעות מחזיקי האג"ח בשבוע שעבר, באופן שחייב אותן להודיע על עניינם האישי ולאפשר לנאמן לנטרל את ניגודי העניינים. העניין האישי נובע מכך ששני הגופים הגישו לאחר מכן הצעה נגדית. לטענת קיסטון, אם הצבעות כלל והפניקס היו מנוטרלות, העסקה עם הקרן היתה מאושרת כבר בשבוע שעבר.

קבוצת תפעול הכבישים – אליה לוטשת עיניים קיסטון - כוללת שבע חברות, שמוחזקת על ידי שיכון ובינוי (35.5%), אפריקה ישראל (35.5%) וקבוצת אלון (29%). הנכס המרכזי של קבוצת תפעול הכבישים הוא חברת "דרך ארץ הייווייז מנג'מנט קורפוריישן", קבלן התפעול והתחזוקה של כביש 6; וכן חברות התפעול של מנהרות הכרמל בחיפה, כביש 431, המחבר את נתיבי איילון למודיעין, ונתיבי הצפון – רשת של 28 כבישים באורך של כ-270 ק"מ שהוקמה בצפון הארץ.

קיסטון פועלת בימים אלה לגייס מאות מיליוני שקלים מגופים מוסדיים – ובשלב מאוחר יותר לבצע הנפקה ראשונית בבורסה. בקרן – שעושה את צעדיה הראשונים - מתכוונים להשקיע בתחומי המים, תחבורה, אנרגיה, תקשורת, ובין היתר באמצעות שותפות בין הסקטור הפרטי לציבורי (PPP). הקרן מוקמת על בסיס הרפורמה שמקדמים בימים אלה משרד האוצר ורשות ני"ע לעידוד השקעה בפרויקטי תשתית באמצעות קרנות סחירות.

כלל והפניקס: דוחות את הטענות מכל וכל

בשעות הערב שיגרו כלל והפניקס מכתב תגובה שב דחו מכל וכל את טענות קיסטון, שהיו לדבריהן לא רלוונטיות להצעה האחרונה שניתנה מטעמן - כפי שקיסטון כבר ידעה זאת, שכן ההצעה דווחה לציבור.

לטענת כלל והפניקס, מטרתו של מכתב קיסטון הינה להטעות ולהפעיל לחץ על מחזיקי אגרות החוב של אפריקה ישראל, כך שיצביעו באסיפת המחזיקים מחר בעד הצעת קיסטון, שהינה נחותה מהצעתן.

במכתבן אף מפרטות כלל ביטוח והפניקס כי הצעתן העדכנית מכל הבחינות המהותיות, דומה (ולרוב אף זהה) להצעת קיסטון. ההבדל שהן שיפרו, לעומת הצעת קיסטון, את המחיר המוצע כנגד רכישת החזקות החברות ונקבו בזהות אורגנים מוסמכים אצלם, שאישורם הינו תנאי להצעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב