"תפקיד תובעני": הודעת הפרישה המפתיעה של אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים

פינטו יסיים 40 שנות עבודה בבנק הפועלים, מתוכן כיהן כמנכ"ל בפועל כארבע שנים ■ בהתייחס לחקירת הרשויות האמריקאיות, שבה טיפל מיום כניסתו לתפקיד, אמר: "אני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי לסיים את הפרשה ולהגיע להסדר עוד בטרם אסיים את תפקידי"

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
אריק פינטו
אריק פינטוצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

היום (ב') בבוקר התקיים בבורסה טקס חגיגי רב-משתתפים בעקבות השלמת ההנפקה המוצלחת של חברת כרטיסי האשראי ישראכרט. בנק הפועלים מכר לציבור 65.2% מישראכרט תמורת 1.8 מיליארד שקל לפי שווי חברה של 2.7 מיליארד שקל.

אחד הנוכחים הבולטים בטקס היה מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו, שנשא נאום - שבו החמיא לעובדים בבנק, בישראכרט, בפועלים אי.בי.אי חיתום, וכן למעורבים נוספים בהנפקה של ישראכרט. כחמש שעות לאחר מכן הודיע הפועלים כי פינטו יסיים את תפקידו כמנכ"ל בסוף 2019, לאחר קריירה ארוכה של 40 שנה בבנק.

מה גרם לפינטו להודיע על סיום תפקידו כשכבר יותר מחצי שנה הפועלים מתנהל כבנק ללא גרעין שליטה? לפי שעה, אין לכך תשובה ברורה.

זה שווה את זה?

מקורב לבנק ציין כי "פינטו הרגיש מהרגע הראשון שהחל לכהן כמנכ"ל כי מדובר בתפקיד תובעני, שדורש תשומות נפשיות וניהוליות רבות. כשהשכר שלך מוגבל והאווירה כלפי מערכת הבנקאות היא שלילית - אז גם אין יותר מדי מוטיווציה להמשיך בתפקיד. לכן פינטו החליט שכל עוד הוא מרגיש כי כוחו במותניו, הוא מעדיף להספיק לעשות דברים נוספים". לדבריו, לפחות כרגע אין לפינטו תפקיד כלשהו אחר מחוץ לבנק.

פינטו החליף ב-1 באוגוסט 2016 בתפקיד המנכ"ל את מקורבו ציון קינן, שעשה ככל שביכולתו מול בעלת השליטה אז בבנק שרי אריסון, וכן מול מקבלי ההחלטות בבנק ובבנק ישראל, כדי שפינטו יחליף אותו.

את תפקידיו הקודמים בבנק - ובהם ראש החטיבה הקמעונית וראש חטיבת האסטרטגיה, משאבים ותפעול - מילא בהצלחה. עם כניסתו לתפקיד המנכ"ל לא היה לפינטו רגע דל. לאחר כמה חודשים, בנובמבר 2016, נחשפה הפרשה שבה טענה עובדת לשעבר בבנק כי קינן הטריד אותה מינית בנסיעה עסקית לקזחסטאן בסוף 2006.

בחלק מהזמנים של פרשה זו פינטו ניהל מגעים לגבי הסדר פרישה עם אותה עובדת, שקיבלה בסופו של דבר פיצויים של 6 מיליון שקל. יו"ר הבנק באותה תקופה, יאיר סרוסי, נאלץ להיפרד מתפקידו עקב הפרשה, משום שלא עידכן בעניין את המפקחתעל הבנקים, חדוה בר, ואת אריסון.

פינטו גם קיבל מקינן בירושה את הטיפול בחקירת המס בארה"ב, הנוגעת לסיוע ללקוחות להעלים מסים. בתפקידיו הקודמים בבנק פינטו לא היה קשור לפעילות מול לקוחות האמריקאים. אמנם קינן והיועצים המשפטיים של הפועלים, בראשות עו"ד פיני רובין, התמהמהו בטיפול בחקירה בארה"ב, אך גם פינטו וההנהלה הנוכחית של הבנק לא מצליחים לסיים את הפרשה. פרשה זו כבר עלתה לבנק 3.1 מיליארד שקל, ועלולה לעלות לו עוד כמה מאות מיליוני שקלים.

ההסתבכות בחקירה בארה"ב פגעה מאוד בביצועיה של מניית הפועלים , וכן בתוכניות הבנק להתרחב בארה"ב באמצעות רכישת בנק מקומי ומיזוג לתוכו של פעילות סניף ניו יורק במתן אשראי לעסקים בינוניים. נוסף על כך, בשנה שעברה, עקב הדרישה של בר לשמור על כריות הון גבהות לנוכח החקירה, הבנק הקפיא את חלוקת הדיווידנדים לבעלי מניותיו.

איחור בזיהוי הגאות בהיי־טק

הפועלים גם איבד בשנתיים האחרונות את ההובלה לבנק לאומי במדד הרווחיות בבנקאות הקמעונית, לאחר ששלט בפרמטר זה ללא עוררין במשך שנים ארוכות. הפועלים גם לא השכיל לזהות את הגאות הנמשכת בתחום ההיי-טק, והותיר את מרבית הבמה בתחום זה ללאומי.

הדברים הללו היו חלק מהגורמים לכך שמאז שפינטו מונה למנכ"ל הפועלים, מניית הבנק רשמה תשואה מותאמת דיווידנד של 44%, לעומת תשואה של 75% שהציג בתקופה זו מדד ת"א בנקים . הפועלים נסחר כיום לפי שווי שוק של 34.6 מיליארד שקל - 2 מיליארד שקל פחות משווי השוק של לאומי, שעקף את הפועלים בשווי השוק לפני כשנה וחודשיים.

בתקופת כהונתו של פינטו הפועלים אמנם גבה חובות בהיקף מצטבר של כמה מיליארדי שקלים מכמה קבוצות לווים גדולות, כמו אי.די.בי, אלון, אליהו, פטרוכימיים ואחרות, אך הבנק לא הצליח להוביל בהצלחה הסדרי חוב מול לווים בעייתיים אחרים, ובהם אליעזר פישמן, שאול אלוביץ', מוטי זיסר (שמת באמצע 2016) ויוסף גרינפלד.

עם זאת, הפועלים מייצר כיום רווחיות גבוהה יותר מזו של לאומי בתחומי הבנקאות העסקית-מסחרית, והוא גם צומח יותר מלאומי בתיק האשראי. גם החששות כי הפועלים ימכור את ישראכרט במחירים נמוכים בהרבה מאלה שבנק לאומי מכר את חברת לאומי קארד - התבדו. שני הבנקים מכרו את חברות כרטיסי האשראי שלהם במחירים די דומים מבחינת מכפילי ההון העצמי.

בתקופת כהונתו של פינטו הוקם בהפועלים בית הספר לצמיחה פיננסית, הושקה אפליקציית התשלומים ביט, אפליקציות שוק הוניות, ופתיחת חשבון בנק בשבע דקות בלבד בדיגיטל ללא צורך בהזדהות בפני בנקאי. עם זאת, בשלוש שנים האחרונות הפועלים לא ביצע מהלך דרמטי כלשהו בתחום הטכנולוגי-דיגיטלי.

פינטו צבר בקריירה הארוכה שלו בהפועלים חבילת תגמול נאה. ב-12 השנים האחרונות הסתכמה עלות השכר שלו בכ-30 מיליון שקל. עם זאת, הוא ביקר בהזדמנויות שונות את הטלת הגבלת השכר בחוק שכר בבכירים במערכת הפיננסית וכן את הגברת הרגולציה בתחום. הוא לא חשש להתעמת בסוגיות שלא נראו לו עם שר הכלכלה, אלי כהן, ועם מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב. בשנה האחרונה בהפועלים גם נוצרו בראשונה זה תקופה ארוכה יחסים מתוחים בין הוועד להנהלת הבנק, ובינתיים לא גובש הסכם שכר חדש.

עדיין הבנק הגדול במדינה

בסופו של דבר, למרות כל הבעיות הרבות שעמם בנק הפועלים מתמודד, הבנק הגדול במדינה מצליח לייצר רווחים גבוהים של כ-3.5-2.5 מיליארד שקל, המגלמים תשואה להון של 10%-9%.

פינטו היה דומיננטי מאוד בנעשה בבנק, והיה מעורב בכל הסוגיות, כמו המאבק של הבנקים נגד איסור שימוש באפליקציות התשלומים מול עסקים קטנים, ההתמודדות מול התושבים בקריית עקרון, שמחו על סגירת הסניף במועצה המקומית, ובהנפקת ישראכרט.

הפועלים יקים ועדת איתור למינוי המחליף של פינטו. מועמדים פוטנציאליים מתוך הבנק הם מנהלים בכירים המקורבים לפינטו, כמו ארז יוסף וגולן שרמן, וכן צחי כהן וידין ענתבי. ייתכן שהוועדה תפנה גם למועמדים מבחוץ, כמו לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט; אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות; וקובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה