50 רעיונות השקעה |

אחרי ההתבססות בחו"ל והעלייה במניה - האם עדיין כדאי להשקיע בשטראוס?

המחלבה מנהריה צמחה לענקית מוצרי מזון עם פעילות חובקת העולם, דומיננטיות בשוק המקומי — ותרבות ארגונית הדוגלת בהשקעה בחדשנות, ניהול איכותי וכוח אדם ■ נקודות התורפה שלה הן החשיפה לתנודתיות במחירי חומרי הגלם ובמטבעות שבהם היא מוכרת ■ רעיון השקעה מספר 32

נועה שרמן
נועה שרמן
פס ייצור של מילקי במפעל שטראוס באחיהוד
פס ייצור של מילקי במפעל שטראוס באחיהודצילום: עמרי שפרן
נועה שרמן
נועה שרמן

שטראוס היא אחת החברות הוותיקות, הדינמיות והחדשניות בשוק המזון המקומי. המחלבה הקטנה שהקימה משפחת שטראוס בנהריה, צמחה להיות אחת השחקניות החשובות במשק הישראלי עם פעילות ענפה מעבר לים — ולהערכתנו, גם הזדמנות השקעה מעניינת.

אחד המאפיינים הבולטים של שטראוס בכל תחומי פעילותה הוא יכולתה לחדש: ההשקעה בפיתוח מוצרים, ההובלה בקטגוריית הפעילות וקריאת כיווני השוק. כך למשל, בעוד ספקיות המזון הגדולות בישראל נשחקו ב–2018 עקב התחזקות המותגים הפרטיים של רשתות הקמעונות, שטראוס הגדילה את נתח השוק שלה — בעיקר באמצעות השקת מוצרים חדשים ושמירה על שטח המדף שלה.

ההשקעה המשמעותית בחדשנות אמנם מגדילה את ההוצאות של שטראוס, בעיקר בכל הקשור למחקר ופיתוח, אבל מצדיקה את עצמה כאשר המכירות של מוצריה הוותיקים מתחילות לדשדש. מה שקורה, בין השאר, בעקבות שינוי בטעמם של הצרכנים והתגברות התחרות המקומית והעולמית.

מאפיין נוסף של שטראוס הוא ההכרה של הנהלתה בכך שלמרות הוותק והגודל, יש לה עוד מה ללמוד. לכן היא משתפת פעולה בתחומים רבים עם חברות אחרות, במטרה לחלוק את הידע והמומחיות של כל אחד מהצדדים.

קפה בברזיל, חומוס בארה"ב ומים בסין

כך למשל, פפסיקו העולמית משתפת פעולה עם שטראוס בתחום המטבלים (בעיקר חומוס) בארה"ב ובמדינות נוספות; דנונה משתפת עמה פעולה במחלבה בישראל; Tres היא שותפתה הברזילית בפעילות הקפה בטריטוריה זו; ועם האייר (Haier) היא משתפת פעולה בתחום המים בשוק הסיני.

מרכיב נוסף בתרבות הארגונית של שטראוס הוא טיפוח מנהלים בתוך הארגון, בשונה מחברות רבות אחרות. כך למשל, כאשר מנכ"ל שטראוס פרש בשנה האחרונה לאחר תשע שנים בתפקיד, החליף אותו בכיר אחר בחברה, המועסק בה כבר 21 שנה. המינוי הוביל לשורה של מינויים נוספים בעמדות מרכזיות בחברה, גם הם קודמו מתוך הארגון. החברה גם קבעה שכר מינימום־פלוס לעובדיה בישראל.

מאפיין נוסף באסטרטגיה העסקית של שטראוס הוא פעילותה בשווקים וקטגוריות שבהם יש לה עליונות על פני מתחרותיה. ואכן, ברוב הקטגוריות בהן החברה פועלת בישראל, היא השחקנית הדומיננטית. בקטגוריית היוגורטים מחזיקה החברה כ–50%, במעדני החלב 60%, בסלטים 40%, בשוקולד 30% ובקטגוריית הקפה השחור היא מחזיקה 65%.

בחו"ל התמונה דומה. בקטגוריית הקפה בברזיל, החברה מחזיקה בנתח השוק המשמעותי ביותר בקטגוריות הקפה הטחון והנמס (בין 27% ל–30%), אף שמתחרותיה הן חברות בינלאומיות ענקיות כגון נסטלה ו–JAB. בתחום המטבלים בארה"ב, בעיקר חומוס — היא למעשה אחראית במידה רבה לבניית קטגוריה זו — היא מחזיקה נתח שוק של 60%, כשהמתחרים העיקריים שלה מחזיקים נתחי שוק זניחים.

עקב רכישה משמעותית של חלק המיעוט בחברת הקפה ב–2017, רווחיה של שטראוס צמחו משמעותית בשנתיים האחרונות, ולמעשה כמעט הוכפלו — עם צמיחה של כמעט 80% ברווח הנקי. הצמיחה הזאת לא לוותה בעלייה אגרסיבית במינוף הפיננסי של החברה. נכון לסוף 2018, חזרה החברה לרמות מינוף נמוכות של יחס חוב של 2.5 ל-EBITDA.

עם העלייה ברווח, הניבה מניית החברה בשנתיים האחרונות תשואה כוללת של 50%. במבט לעתיד, ככל שלא יהיו שינויים משמעותיים, אנחנו מעריכים שהרווחים של שטראוס ימשיכו לגדול — בין אם על ידי צמיחה אורגנית או באמצעות רכישות עתידיות, המתאפשרות הודות למאזן הסולידי שלה.

למרות הצמיחה המשמעותית וגיוון תחומי הפעילות, בסיס השליטה בחברה נותר בידי המייסדים, משפחת שטראוס. הדמות הדומיננטית היא עופרה שטראוס, יו"ר החברה. מבחינת המשקיעים, בעלות משפחתית היא משמעותית — חברה עם בסיס שליטה משפחתי מעדיפה בדרך כלל הסתכלות ארוכת טווח, על פני מקסום התוצאות בטווח הקצר.

לא הכל מתוק

חשוב לזכור שגם בחברה חזקה יש נקודות חלשות יותר. שטראוס, בסופו של דבר, היא חברה תעשייתית — מה שחושף אותה לתקלות ייצור, להתייקרות תשומות (כוח אדם, חומרי גלם, חשמל ועוד), וכן לצורך מתמשך להשקיע במיכון וציוד. בשנים האחרונות, אירועים כמו שינויים במחירי החלב הגולמי בישראל השפיעו מאוד על מרווחי הקבוצה — וגם התנודתיות במחירי פולי הקפה השפיעה דרמטית על תוצאותיה הכספיות, בעיקר בברזיל.

בעיות נוספות שצצו בשנים האחרונות הגיעו מכיוון של ריקול של מוצרי החומוס של החברה בארה"ב. חשש של רשות המזון והתרופות בארה"ב (FDA) מהימצאות חיידקי ליסטריה במוצרי החברה הביא לירידה במכירותיה של החברה באותה שנה, וכן להשקעה גבוהה שלה במתקני הייצור של מוצרים אלה. כמו כן, שיתוף הפעולה הכושל של שטראוס עם שותפה בריטית בתחום המים, ממשיך להסב לחברה הפסדים.

מחלבת שטראוס באחיהודצילום: עמרי שפרן

שטראוס, כמו כל חברה אחרת, חשופה גם לסיכוני מקרו וביצוע וכן לסיכונים הנובעים מטעויות פנימיות. עם זאת, לזכותה ייאמר כי היא יודעת לתקן את הטעויות שלה בתוך זמן יחסית קצר, למזער את הנזקים — ולהתקדם הלאה.

בשורה התחתונה, אנחנו מעריכים שהשקעה בחברה בתחום המזון, הנחשבת בדרך כלל השקעה דפנסיבית וסולידית, עשויה לגוון את תיק ההשקעות ולשמש עוגן בפורטפוליו. עם זאת, השקעה בשטראוס מציעה להערכתנו עוד יתרונות — ובעיקר חשיפה לחברה עם דנ"א חזק, השקעה בחדשנות ובצמיחה וגרעין שליטה דומיננטי ואיכותי.

הכותבת היא אנליסטית במור בית השקעות. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות. מור מחזיק או עשוי להחזיק ניירות ערך או נכסים פיננסיים של החברה הנסקרת, ועשויים להיות ביניהם קשרים עסקיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"