אבוג'ן תפתח מוצרי קנאביס רפואיים - המניה טסה 35%

מנכ"ל אבוג'ן מעריך כי לחברה הבת החדשה, שתיקרא קנוניק, יש יתרון יחסי בפיתוח זני קנאביס, הודות למערכת הטכנולוגית של אבוג'ן שמספקת מידע גנומי על הצמח

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חממה לגידול קנאביס
חממה לגידול קנאביסצילום: בלומברג
יורם גביזון
יורם גביזון

אבוג'ן מצטרפת לטרנד הקנאביס בבורסה: היא הקימה חברה בת חדשה שתיקרא קנוניק (Canonic), לפיתוח מוצרי קנאביס רפואי. החלטתה של אבוג'ן להיכנס לתחום התקבלה בתום הערכת השוק, והשגת אישורים רגולטוריים לתוכנית מחקר ולהקמת מתקן גידול לצורכי מחקר. אבוג'ן עצמה מפתחת מוצרים חדשניים בתעשיית מדעי החיים, באמצעות מערכות תוכנה לחיזוי ביולוגי ולזיהוי גנים.

שוק הקנאביס מוערך ב-10 מיליארד דולר, וצפוי להגיע ל-26 מיליארד דולר עד 2025. עופר חביב, מנכ"ל אבוג'ן, ציין כי החברה מסוגלת להתמודד עם שלושת האתגרים המרכזיים של פיתוח מוצרי קנאביס רפואי: כמות נמוכה של חומר פעיל בצמחי הקנאביס, שמגדילה את עלות הגידול לרמה של 2,000 דולר לק"ג ואת העלות הממוצעת של הטיפול ל-1,900 דולר; יציבות נמוכה בזני הקנאביס, שגורמת למוצרים לא אחידים ועל כן לא אמינים כטיפול רפואי; וחוסר יכולת לזהות את הקשר בין הרכב החומרים הפעילים של צמח הקנאביס למצבים רפואיים, כלומר איזה חומר פעיל אחראי על איזה אפקט רפואי.

חביב העריך כי לאבוג'ן יש יתרון יחסי בפיתוח זני קנאביס, הודות למערכת הטכנולוגית של החברה שמספקת מידע גנומי על הצמח. יכולות אלו פותחו ושוכללו בשיתופי פעולה עם חברות החקלאות והכימיה המובילות בעולם כמו מונסנטו, באייר, BASF וקורטבה (Corteva) שהיא מיזוג החטיבות החקלאיות של דאו ודופונט.

ד"ר ארנון היימן, שהוביל עד כה את חטיבת הזרעים של אבוג'ן, יוביל את פעילות הקנאביס של החברה כמנכ"ל קנוניק. לדבריו, החברה תתמקד בפיתוח, שאינו מבוסס על הנדסה גנטית, של זני קנאביס בעלי חומרים פעילים שמותאמים לטיפול בכאב כרוני, סרטן והפרעת דחק פוסט טראומטית.

הכניסה לשוק הקנאביס מצטרפת למגמה של אבוג'ן להסיט בהדרגה את המיקוד של החברה מתחום השבחת הזרעים להגדלת יבולי תירס, סויה וחיטה. זאת, באמצעות שיתוף פעולה עם חברות כמו מונסנטו ובאייר, ועל ידי פיתוח תחומים אחרים ופחות רוויים לשיפור היבול. חביב הסביר ששיפור כזה כרוך בהליכי פיתוח ממושכים.

אבוג'ן נכנסה לפעילות של זיהוי חלבונים החיוניים לתפקוד העשב, ועשויים להיות יעד לפיתוח קוטלי עשבים חדשים. אלה יחליפו קוטלים ותיקים, שהעשבים פיתחו עמידות כלפיהם. בנוסף, החברה החלה בפיתוח מוצרים מבוססי חיידקים לשיפור יבול; בקרת מזיקים, כמו שיתוף הפעולה עם קבוצת קורטבה לפיתוח ביוסטימולנטים; וחומרים טבעיים שמסוגלים להאיץ ולשפר תהליכים כמו קליטת מינרלים, ולשפר את יכולתו של הצמח להתמודד עם מצבים כמו יובש.

הניסיון להתרחב לתחומים נוספים, שהיה כרוך בהקמת שלוש חטיבות חדשות, לא זכה לפי שעה לאמון השוק, שאינו מייחס ערך למערכת החיזוי הביולוגי המחשובי של אבוג'ן (CPB). מניית אבוג'ן נפלה ב-66% ב-5 השנים האחרונות, לשווי של 44 מיליון דולר - שנמוך מיתרת המזומנים בקופתה של החברה בסך 54 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים