בנק הפועלים מכר למוסדיים 58% מישראכרט לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל

הצלחה בשלב המוסדי של הנפקת ישראכרט: הפועלים יקבל 1.6 מיליארד שקל - ויישאר עם קצת פחות מ-40% מהחברה ■ אלפרד אקירוב וג'ורג' חורש הזרימו הצעות ביותר ב-120 מיליון שקל - אך נותרו בחוץ ■ כל המוסדיים הגדולים הזרימו ביקושים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו
אריק פינטוצילום: אמיל סלמן
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים השלים אתמול (ד') בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת ישראכרט. הבנק מכר כ-58.3% מישראכרט תמורת 1.6 מיליארד שקל, לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל. כעת הפועלים יישאר עם החזקה של קצת פחות מ-40% מישראכרט - ובשבוע הבא ייערך השלב הציבורי של ההנפקה.

אתמול עלתה מניית הפועלים ב-3.4% והובילה את העליות במניות הבנקים. העלייה הגיעה בעקבות ביקוש גבוה של כ-2.5 מיליארד שקל שנרשם בשלב המוסדי של ההנפקה ראשונית (IPO) של חברת כרטיסי אשראי ישראכרט, שהוחזקה ב-98.2% על ידי הבנק.

אלפרד אקירובצילום: עופר וקנין

במסגרת השלב המוסדי נרשמו מאות הזמנות של משקיעים שונים, בהם לקוחות של בנק הפועלים, מקורבים לבנק וכן משקיעים פרטיים אמידים. רשימה זו כוללת בין השאר את אלפרד אקירוב, בעל שליטה בחברת הנדל"ן והמלונאות אלרוב המחזיק במניות לאומי והפועלים; וג'ורג' חורש, בעל השליטה בקבוצת הרכב, הנדל"ן והקמעונות יוניון. כל אחד מהם הזרים הזמנות של כ-120 מיליון שקל - אך שניהם נותרו מחוץ להנפקה בהפרש קטן על מחיר הסגירה. כמו כן, אלון גונן מחברת האינטרנט פלאס 00 הזרים הזמנה של כ-80 מיליון שקל.

הזמנות קטנות יותר בסך כמה עשרות מיליוני שקלים הגיעו ממשפחות אקרשטיין וקרסו, מחיים גייר ועוד. כמו כן, הגיעו הזמנות מגופים מוסדיים גדולים: חברות הביטוח הראל, הפניקס , מגדל, כלל , מנורה וכן מגופים כמו פסגות, ילין לפידות עמיתים.

ג'ורג' חורשצילום: לימור אדרי

דירקטוריון הפועלים התכנס אמש כדי להחליט מה יהיה היקף המניות שיימכרו. ההערכות המוקדמות היו שהפועלים ימכור לפחות 60% מישראכרט לפי שווי אפקטיבי של 2.65-2.45 מיליארד שקל. שווי זה הוא בניכוי הנחה של 2.5% עבור מי שהשתתף בשלב המוסדי. מדובר בשווי הנמוך מכ-3 מיליארד שקל שלפיו שאף מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו, להנפיק את ישראכרט.

זהו שווי המגלם לישראכרט מכפיל הון (יחס בין שווי השוק להון העצמי) של כ-1.2. זאת, אם לוקחים בחשבון כי הונה העצמי של ישראכרט נכון לסוף 2018 הסתכם ב-2.1 מיליארד שקל (בניכוי דיווידנד של 867 מיליון שקל שישראכרט חילקה בשבוע שעבר). יש להוסיף רווח של כ-80 מיליון שקל שהחברה יצרה ברבעון הראשון של 2019.

השווי שלפיו הונפקה ישראכרט נמוך ממכפיל הון של 1.37 (מותאם דיווידנד) שלפיו בנק לאומי מכר לפני כחודש את לאומי קארד (ששינתה את שמה למקס) לידי קרן ההשקעות אמריקאית ורבורג פינקוס.

את ההנפקה של ישראכרט הובילה פועלים אי.בי.אי חיתום והשתתפו בה לידר הנפקות, אפסילון, מנורה וברק קפיטל. יועצים וחתמים מטעם הפועלים ניסו להסביר למשקיעים פוטנציאליים כי להבדיל מלאומי קארד, יש לתמחר את ישראכרט כחברה תפעולית ולא מימונית. זאת, לטענתם, מכיוון שכ-70% מפעילותה מגיע מפעילות התפעול של הנפקת כרטיסי אשראי וסליקה של עסקות כרטיסי אשראי, בעוד שפעילות המימון של מתן אשראי צרכני ולעסקים קטנים מהווים רק כ-30% מהרווח שלה.

עם זאת, יש לציין כי דווקא מגזרי ההנפקה והסליקה מצויים בסיכון של ירידה ברווחים. זאת בשל ירידה בעמלה הצולבת - העמלה שסולק בעסקות בכרטיסי אשראי משלם למנפיק - וכן בשל החשש כי בנק הפועלים יחליש את ישראכרט ביום שלאחר ההפרדה בכל הקשור להנפקה של כרטיסי אשראי בנקאיים חדשים.

את בנק הפועלים ליוו עורכות הדין שיראל גוטמן-עמירה, איריס ציבולסקי חביליו, יערה שחורי בן הרוש ורעות ישראלשוילי מאגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. את ישראכרט ליוו עורכי הדין גור נאבל ובן גלבוע מגודלפרב זליגמן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב