שטרום חוזר בו? "לא צריך להיבהל אם מחיר האשראי הצרכני יעלה"

דרור שטרום, שעמד בראש הוועדה להגברת התחרות, אמר אתמול בכנס של בנק ישראל כי ככל שיהיה ביקוש גדול יותר לאשראי - כך הריבית הממוצעת תעלה ואין בזה פסול ■ בכנס גם דיבר דניאל זילברמן מוורבורג פינקוס, שסיפר כי הקרן תשקיע 800 מיליון שקל נוספים בלאומי קארד

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
דרור שטרום
דרור שטרוםצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הצליחה להביא אתמול (ג') לנוכחות מוגברת של מאות משתתפים בכנס השנתי של הפיקוח על הבנקים. אחד הדוברים בכנס היה דרור שטרום, לשעבר יו"ר הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאות. המלצות הוועדה נהפכו לחוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל וסעיפיו מיושמים בימים אלה.

מלבד הפרדת חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ומקס (לשעבר לאומי קארד) מהבנקים הפועלים ולאומי, בהתאמה, המטרה המוצהרת של ועדת שטרום היתה להגדיל את התחרות בתחום האשראי הצרכני ובתחום האשראי לעסקים קטנים - ולהביא לכך שצרכנים ועסקים הקטנים ייהנו מהורדת מחירי אשראי.

אתמול בכנס שטרום סיפק אמירה מפתיעה: "לא צריך להיבהל אם המרווח הפיננסי בתחום האשראי הצרכני יעלה. ייתכן שאנשים שלא קיבלו אשראי בעבר יקבלו. הדבר יהיה תלוי בביקושים. ככל שיהיה ביקוש גבוה יותר, הריבית הממוצעת תעלה - ואין בכך פסול".

האמירה הזאת מגיעה ערב עלייתו לאוויר של מאגר נתוני אשראי שאמור להגדיל את המידע על הלווים, אך גם להקשות על הלווים הבעייתיים יותר לקבל אשראי.

כעת שטרום מסביר כי ההסתכלות הנכונה יותר לגבי הרפורמה שהוא עמד בראשה היא בדיקה אם אכן חלה התרחבות בהיצע של האנשים שיהיו זכאים לקבל אשראי - ולא רק על ידי הסתכלות צרה של בחינת גובה הריבית במשק.

שטרום אף דיבר על כך שייתכן כי תהיה בעתיד ועדה נוספת שתעסוק בהגברת התחרות במגזר הפיננסים: "ההנחה שלי היא שנראה פרק המשך.

כשהתחרות תעלה על הפסים, יצוצו בעיות חדשות. אני רק מקווה שהוועדה הבאה שתעסוק בכך תתחיל לפעול לאחר שתתפתח תחרות אמיתית. אנחנו עדיין לא שם". שטרום הוסיף: "לא הייתי מצפה לירידה בריבית בטווח הקצר, מכיוון שאנחנו רק על סף התחרות. כשנהיה בתחרות אמיתית, גל ההתייעלות בבנקים יצטרך להיות משמעותי הרבה יותר מהיום".

דניאל זילברמןצילום: ללא קרדיט

"פיגור של עשור"

בכנס דיבר גם דניאל זילברמן, שותף בכיר ומנהל בקרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס, שרכשה את השליטה בלאומי קארד. "בשוק התשלומים הישראלי טמון פוטנציאל גדול, בעוד בשוק האשראי לעסקים קטנים אנו נמצאים בפיגור של עשור, כשהשוק הישראלי נשלט בידי מספר קטן של שחקנים והנתח של השוק החוץ־בנקאי נמוך מהותית לעומת ארה"ב", אמר זילברמן, המכהן כדירקטור בלאומי קארד.

"אנחנו מתכוונים להשקיע כ-800 מיליון שקל במקס, בעיקר בחדשנות ובאשראי, שיפרצו לישראל את הדלת אל עולם התשלומים. אבל כדי להצליח לשפר את המצב של ישראל בעולם התשלומים והאשראי נדרש סיוע מצד בנק ישראל". בכך רמז זילברמן שהמפקחת על הבנקים צריכה להעניק תמיכה גדולה יותר לחברות כרטיסי האשראי המופרדות, ונתן כדוגמה את הרגולטור ההודי, שמסייע לוורבורג פינקוס להביא חדשנות לשוק התשלומים בהודו.

"מקס וישראכרט יכולות לשפר את התחרות. אבל בינתיים הן סוג של סטארט־אפים. הן צריכות זמן לגדול כדי להפוך לשחקן משמעותי. כדי שזה יקרה הן זקוקות להגנות ינוקא".

בר, שמאז שנכנסה לתפקיד המפקחת ב-2015 מנסה בכל הזדמנות להוכיח שבנק ישראל דואג יותר לתחרות, הציגה נתונים של סקרים שבנק ישראל ערך ערב הבחירות ב-2015 ולאחר ההודעה על הבחירות ב-2018. מממצאי הסקר עולה כי בעוד 21% מקרב הציבור היו סבורים ב-2015 שנדרשת התערבות משמעותית במערכת הבנקאות ובענף כרטיסי אשראי, בסקר אחרון רק 6% מהציבור השיבו כך. "לפי הסקר נראה כי הציבור כבר אינו חושב שצריך להתערב באינטנסיביות במערכת הבנקאות. הציבור מבחין בשינוי שעשינו בשנים האחרונות", ציינה בר.

בדומה לשטרום, גם נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, התייחס לנושא ההתייעלות בבנקים - שבחמש השנים האחרונות הקטינו את כוח אדם שלהם ביותר מ-10%. הוא אמר כי "לא מן הנמנע שהגברת היעילות בבנקים, תוביל דווקא להגברת הריכוזיות, ולכן תפורש דווקא כירידה בתחרות. זאת, כיוון שחברות יעילות יותר יהיו בעלות נתח שוק גדול יותר. לכן, תפקידנו כרגולטורים לוודא שפירות ההתייעלות אכן מגולגלים מהבנקים לציבור הרחב".

מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, אמרה בכנס: "באתי כדי להוכיח שמערכת הבנקאות מתחדשת, מרזה ובעיקר מתחרה". בנוסף, הודיעה אשר טופילסקי כי בנק דיסקונט ישיק בקרוב חנות של API (ממשקי בנקאות פתוחה), שתאפשר לגופי פינטק להתנסות בארגז כלים ייעודי, כך שיוכלו לבצע פיילוט למוצרים שלהם, כדי לבחון שיתוף פעולה ושיתוף מידע עם הבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"