המשבר בקסטרו מעמיק: הרווח נחתך ב-75% והלקוחות נוטשים; המניה קרסה

קסטרו מתקשה למכור, ורשמה זינוק בימי המלאי ל-240 ימים ■ בשקלול הפרשה חשבונאית בגין רכישת הודיס, הקבוצה עברה להפסד חשבונאי עמוק של כ-59 מיליון שקל ■ הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) נחתך ב-20% ל-141 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
אופנה קמפיין קסטרו 2017
קמפיין של קסטרוצילום: שי יחזקאל
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת האופנה קסטרו , שבשליטת משפחת רוטר, צונחת במסחר בכ-12% בעקבות פרסום תוצאות גרועות לרבעון הרביעי ולשנת 2018 כולה. החברה עברה ברבעון הרביעי להפסד, הציגה ירידה של 7.7% במכירות בחנויות, והרעה כמעט בכל הפרמטרים. החברה רשמה קיטון במחזור הפעילות, חרף המיזוג עם הודיס. בעקבות התוצאות הגרועות החליטה קסטרו שלא לחלק דיווידנד.

ההאטה הקשה בקסטרו – שמפעילה 450 חנויות ונקודות מכירה – נבעה מחולשה אמיתית בפעילות. הפדיון בחנויות זהות בתחום ההלבשה – כלומר, כאלו שפעלו במתכונת מלאה הן ב-2018 והן ב-2017 – ירד ל-1.06 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.15 מיליארד שקל, נפילה של קרוב ל-8%. הירידה גבוהה פי ארבעה ביחס לירידה ממוצעת של 1.7% בענף, לפי נתוני RIS. בתחום אביזרי האופנה נרשמה ירידה של 2.5%.

בעקבות הירידה במכירות בחנויות, ההכנסותיה של קסטרו ירדו ב-2.3% לכ-1.74 מיליארד שקל, לעומת 1.78 מיליארד שקל ב-2017. ברבעון הרביעי של 2018 ירדו ההכנסות בכ-7% לכ-462 מיליון שקל, לעומת כ-493 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017. מהדו"ח עולה כי החברה מתקשה למכור, ורשמה זינוק בימי המלאי ל-240 לעומת 180 (ימי מלאי הם יחס פיננסי המלמד על מספר הימים שבו אמור להימכר מלאי הסחורה בחברה).

לא רק האונליין - הטעם משתנה

קסטרו מתמודדת עם התחרות העזה בענף האופנה, מעבר של לקוחות לרכישות באינטרנט והעדפה של ישראלים לבצע קניות בחופשות בחו"ל. בשונה מקבוצת פוקס, קסטרו מתקשה להתמודד עם המצב החדש בענף – ונראה שהמשבר בחברה מתעצם גם משינוי בטעמים האופנתיים של הציבור, שקונה פחות ברשתות הקבוצה. במטרה להתמודד עם המצב, קסטרו השלימה ב-2018 מיזוג עם הודיס, במחיר של דילול עמוק, אך נראה שהמיזוג לא מקזז את מלוא ההשפעות השליליות של המשבר.

החולשה של קסטרו משתקפת ברווחיות הגולמית, שירדה ברבעון הרביעי ל-56.8% לעומת 58.3% ברבעון המקביל ב-2017. הרווחיות הגולמית – שהיא פרמטר מרכזי להערכת ביצועיהן של חברות קמעונות - הסתכמה ב-2018 בכ-57.6% - נמוך ביחס למתחרות פוקס (59%) וגולף (62.6%). הירידה ברווחיות הגולמית נבעה בעיקר מהפחתות ערך מלאי בתחום פעילות ההלבשה, על רקע ההאטה בפעילות החנויות.

הירידה החדה ברווחיות הגולמית, הפילה את הרווח התפעולי של קסטרו ברבעון הרביעי לכ-2.4 מיליון שקל, לעומת כ-45 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017. הרווח התפעולי נפגע גם כתוצאה מפחת מואץ עקב סגירת חנויות, וגידול בהוצאות שכר עבודה עקב הגידול בשכר המינימום.

ב-2018 השלימה כאמור קסטרו מיזוג עם קבוצת הודיס, שכוללת את המותגים הודיס, קרולינה למקה, אורבניקה, טופטן ואקססוריז. מהדו"ח עולה כי מרבית הרשתות של הודיס ממשיכות להיות רווחיות – מה שמחזק את ההערכה כי מקור הצרות בקסטרו הוא הפעילות המסורתית שלה. רשת הודיס סיימה את 2018 ברווח של 860 אלף שקל, טופטן ברווח של 9.5 מיליון שקל וקרולינקה למקה ברווח של 16 מיליון שקל. לעומת זאת, אורבניקה (פאלו ריטייל) רשמה הפסד של 7.6 מיליון שקל, שמקורו כנראה בהרחבה המואצת של הרשת.

הושלם המיזוג עם הודיס

בעקבות השלמת המיזוג עם הודיס, קסטרו נאלצה לרשום בדו"חות 2018 הפרשה חד פעמית של כ-60 מיליון שקל כתוצאה מהפחתה של נכסים בלתי מוחשיים. ההפרשה פגעה בתוצאותיה השנתיות; ואולם, גם בנטרול ההפרשה הציגה החברה תוצאות חלשות מאוד, כפי שבאו לידי ביטוי בירידה חדה של 20% ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA), שהסתכם ב-2018 ב-141 מיליון שקל, לעומת 174 מיליון שקל ב-2017.

בשורה התחתונה, קבוצת קסטרו הפסידה ברבעון הרביעי של 2018 כ-7 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 33.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה. ב-2018 הסתכם הרווח הנקי המתואם (שמנטרל את ההפרשה החשבונאית בגין הודיס) בכ-11.4 מיליון שקל, לעומת 44 מיליון שקל ב-2017, כלומר נפילה של 75%. בשקלול ההפרשה החשבונאית בגין הודיס, הפסדיה של קסטרו הסתכמו ב-2018 בכ-58.6 מיליון שקל, לעומת רווח של 47.7 מיליון שקל ב-2017.

למרות השנה הקשה והביצועים החלשים, עלות שכרו של גבי רוטר מנכ"ל משותף בקסטרו, הסתכמה בכ-2.6 מיליון שקל, ועלות שכרה של אשתו, אתי רוטר (מנכ"לית משותפת) הסתכמה בסכום זהה. עלות שכרו של יוסי גביזון, בעל השליטה לשעבר בקבוצת הודיס וכיום בעל מניות בקסטרו, הסתכמה בכ-1.3 מיליון שקל. גביזון ממשיך לכהן כמנכ"ל הודיס גם לאחר המיזוג.

רוטר מסר: "לאחר השלמת המיזוג עם הודיס, נתמקד ב-2019 ביצירת סינרגיות ניהוליות ותפעוליות בין מותגי הקבוצה. כמו כן, במהלך השנה הבאה בכוונת הקבוצה להמשיך ולהשקיע בתחום הפעילות המקוונת של מותגי הקבוצה ונשיק שישה אתרי מכירה חדשים למותגים: קסטרו, קיקו, איב רושה, אורבניקה, קרולינה וטופ-טן. הפעילות המקוונת צפויה להוות אחד ממנועי הצמיחה של מותגי הקבוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"