מסתבך גם באוסטרליה: הפועלים פיצה מפרקי חברות ב-11 מיליון שקל

מפרקים של חברות שקרסו תבעו את הבנק בטענה שסייע באופן אקטיבי לבעלי החברות, משפחת ביטנר, להעלים מסים - והפועלים נדרש לשלם להם 3 מיליון דולר ■ בפשרה בתביעה נגזרת נקבע כי הביטוח של נושאי המשרה ישלם לבנק מיליון דולר ולתובעים ולעורך דינם 200 אלף דולר

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של בנק הפועלים
סניף של בנק הפועליםצילום: דודו בכר
אפרת נוימן
אפרת נוימן

נושאי משרה בבנק ה פועלים ישלמו (באמצעות הביטוח) 1.2 מיליון דולר (4.3 מיליון שקל), במסגרת פשרה בתביעה נגזרת שהוגשה נגדם בפרשה של העלמת מס באוסטרליה — כך עולה מהסכם פשרה שהוגש בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב. מתוך סכום זה, הבנק יקבל מיליון דולר התובע הנגזר ועורך דינו יקבלו 200 אלף דולר.

תביעה נגזרת מאפשרת לבעל מניות להיכנס בנעלי החברה, ולתבוע את המנהלים. הרקע לתביעה הוא הליכים משפטיים שמתנהלים באוסטרליה, שלפיהם הבנק העניק הלוואות גב אל גב (אופן פעולה מוכר המאפשר העלמת מס) לאחים אנדרו ומייקל בינטר, שהקימו תעשיית מיצים טבעיים באוסטרליה, וחשודים בהעלמות מס בהיקף גבוה. עוד עולה מהסכם כי הבנק כבר שילם כ-11 מיליון שקל בפשרה עם המפרקים באוסטרליה של חברות בבעלות המשפחה שקרסו.

יו"ר הפועלים עודד ערן והמנכ"ל אריק פינטוצילום: אמיל סלמן

באפריל 2017 הוגשה נגד הבנק בקשה לגילוי מסמכים לפני הגשת תביעה נגזרת בנוגע למעורבות לכאורה של הבנק. לבקשה, שהגיש רו"ח משה אהרוני, בעל מניות בבנק הפועלים, צורפו מסמכים משפטיים שהתקבלו מהרשויות באוסטרליה, שבעזרתם ביקש אהרוני להראות כי בבנק היו מודעים להשלכות של המעשים שלהם ולכוונת הלקוחות להעלים מסים. אהרוני ביקש לדעת מיהם העובדים ונושאי המשרה בבנקים החשודים במעורבות בפרשה, מהם החשדות הקיימים לגבי מעורבותו של כל אחד מהם, ומהם ההליכים המשפטיים והמשמעתיים שננקטו נגדם על ידי הבנקים.

עוד לפני שהבנק הגיש את תשובתו, הודיעו בספטמבר הצדדים לשופט מגן אלטוביה, שאליו עבר התיק, כי החליטו להעביר את המחלוקת לגישור בפני עו"ד רם כספי. את אהרוני מייצג עו"ד תומר ברם ואת הבנק מייצג עו"ד פיני רובין.

לאחר שהחל הגישור, הוחלט כי תוגש בקשה לאישור התביעה הנגזרת נגד כל נושאי המשרה שכיהנו בבנק הפועלים בין 1990 ל–2012. הטענות הן, בין השאר, כי אלה התרשלו, הפרו את חובת הזהירות שלהם וחרגו מסמכות בכך שסייעו לקבוצת החברות הזרות להתחמק מתשלום מס. ביום רביעי הגיש הבנק את תשובתו לדחיית בקשת האישור לצד הסכם הפשרה.

סכום הפשרה ישולם לבנק מבלי להודות בטענות. נכתב כי הסכום מהווה 40% מהנזק המקסימלי שיכול המבקש לטעון — שהוא הסכום ששילם הבנק לסילוק תביעת המפרקים שהוגשו לאחר שחברות מקבוצת בינטר נקלעו לפירוק. מכך עולה כי הבנק שילם למפרקים, מבלי להודות באחריות, 3 מיליון דולר (כ-11 מיליון שקל).

עוד נקבע בהסכם, שדורש עדיין את אישור בית המשפט, כי מתוך סכום הפשרה אהרוני יקבל 32 אלף דולר (כ-115 אלף שקל) ועורך דינו כ-172 אלף דולר (כ-600 אלף שקל). כלומר, התשלום נטו לבנק יהיה מיליון דולר.

סניף של בנק הפועלים בשוויץצילום: Valentin Flauraud / Bloomberg

מהעלמות המס הגדולות באוסטרליה

ב-2015 התקשורת האוסטרלית תיארה את הפרשה כאחת מפרשות העלמת המס הגדולות בהיסטוריה של המדינה. לפי טענות רשות המסים האוסטרלית, משפחת בינטר הפקידה בישראל ובשווייץ כספים שלא דווחו — בין השאר בבנק הפועלים ובבנק הפועלים שווייץ — ובתמורה העניקו הבנקים הישראליים לחברות בשליטת המשפחה הלוואות בהיקף דומה. רשויות המס באוסטרליה לא היו מודעות לפיקדונות המצויים בבנקים הישראליים.

לאחר שנים של דיונים בבתי משפט, חברות מהקבוצה נכנסו להליך פירוק. המפרקים שמונו נקטו הליכים משפטיים נגד המעורבים בתמיכת רשות המסים האוסטרלית. בין השאר, הוגשו בסוף 2015 תביעות נגד בנק הפועלים ונגד הפועלים שווייץ — שלפי הנטען סייעו באופן אקטיבי לבני משפחת בינטר להעלים מסים באוסטרליה. בספטמבר 2016, וככל הנראה זמן קצר לאחר מסירת כתב התביעה, ניתנה החלטה בתיק שלפיה תביעה זו תימחק — מבלי שנחשף ההסדר שאליו הגיעו הצדדים, שהיקפו נחשף כעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו