התיאבון של תשובה: רוצה לרכוש חלקים מרישיונות רועי, אופק ויהל

דלק קידוחים דיווחה על מימוש אופציה לרכישת כ-25% מהרישיון הימי רועי, בכפוף לאישור הממונה על ההגבלים ■ כמות הגז הפוטנציאלית ברועי היא 3.2 TCF - כך שהוא עשוי להיות תגלית הגז השלישית בגודלה בישראל ■ על רקע הריכוזיות המאפיינת את הענף, ספק רב אם העסקה תאושר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר
ערן אזרן
ערן אזרן

קבוצת דלק , שמחזיקה כבר היום כמעט בכלל תגליות הגז בישראל, מבקשת להרחיב את פעילותה בישראל בתחום הגז והנפט. דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, דיווחה הבוקר (ד') על מימוש אופציה לרכישת 24.99% מהרישיון הימי רועי, ובמקביל חתמה על הסכם לרכישת 25% מהרישיונות היבשתיים "אופק חדש" ו"יהל חדש".

רישיון רועי מוחזק כיום על ידי רציו (70%) חברת אדיסון האיטלקית שבבעלות EDF הצרפתית (20%), ו הזדמנות ישראלית (10%). האופציה שמימשה דלק ניתנה בעבר לאדיסון, אך הומחתה לאחר מכן לדלק קידוחים. האופציה עמדה ל-20% מהזכויות ברישיון, אך דלק רכשה עוד 4.99% מהזכויות של רציו.

מימוש האופציה כפוף בין היתר לאישור הממונה על ההגבלים (רשות התחרות). ספק רב אם הממונה יאשר את ביצוע העסקה, ברקע לשליטה של קבוצת דלק בתגליות הגז בישראל, והריכוזיות המאפיינת את הענף שהוא בפועל סוג של דואפול של נובל אנרג'י האמריקאית וקבוצת דלק.

בדו"חות דלק נכתב כי השותפות תוכל לממש את האופציה רק אם תתקבל החלטה לבצע קידוח ברועי. ואולם דלק מימשה האופציה חרף העובדה טרם התקבלה החלטת קידוח. לפי הערכות, דלק רכשה רק 24.99% מהזכויות ולא 25% כדי להימנע מאפשרות לקבלת שליטה – מה שיקשה עליה לקבל אישור הממונה על ההגבלים. ברציו סירבו לפרט מדוע נעשתה כך העסקה. דלק נכנסת לרישיון ללא עלות, כך שאם יוחלט על קידוח – בעלות מוערכת ב-60-80 מיליון דולר – דלק תישא בעלויות בהתאם לחלקה. באם תתקבל החלטת ההשקעה רשמית (FID), דלק תשלם 4 מיליון דולר לרציו.

קידוח גזצילום: אלבטרוס – צילומי

הסתברות גבוהה למציאת תגלית גז

רישיון רועי, שנושא את שם נכדו של גיאולוג רציו איתן אייזנברג, נמצא בגבול המים הכלכליים של ישראל ומצרים, כ-150 ק"מ מחופי אשקלון. בדו"ח המשאבים לרישיון רועי, נמצא כי כמות הגז הפוטנציאלית מגיעה ל-3.2 טריליון רגל מעוקבת (Tcf), במבנה גיאולוגי אחד ("פרוספקט").

האומדן הגבוה של הגז בפרוספקט מגיע ל-5 TCF, בעוד שהאומדן הנמוך הוא 1.9 TCF. הדו"ח קבע כי ההסתברות למציאת תגלית גז היא כ-36%, שיעור גבוה יחסית, הדומה להסתברות שהיתה בתמר. אם אכן יימצא גז, רועי עשוי להיהפך למאגר השלישי בגודלו בישראל, לאחר לווייתן (כ-17.6 Tcf) ותמר (כ-10.9 Tcf).

תוכניות העבודה המעודכנות לגבי רישיון רועי, כפי שאושרה על ידי הממונה על הנפט במשרד האנרגיה ופורסמה בשבוע שעבר, כוללת כמה שלבים: עד 15 ביוני מחויבות השותפות ברישיון לחתום על חוזה עם קבלן קידוחים והעברתו לממונה; עד 30 בספטמבר מחויבות השותפות לבצע קידוח ראשון ברישיון; ושלושה חודשים לאחר השלמת הקידוח הן מחויבות להגיש לממונה דו"ח מסכם של תוצאות הקידוח.

בדלק קידוחים ציינו כי פיתוח של תגליות עתידיות ברועי צפוי להיעשות במתואם ובמשולב עם פיתוח מקורות גז שעשויים להתגלות בצמידות לו מהצד המצרי. "מדובר במהלך שנועד בין היתר לאפשר מימוש פוטנציאל לתגליות נפט מסחריות באגן, זאת כדי לגוון את מרחב הפעילות הגיאולוגי של השותפות", נמסר.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: אוליבייה פיטוסי

במקביל, דלק קידוחים חתמה על הסכם לרכישת 25% מהרישיונות היבשתיים "אופק חדש" ו"יהל חדש". מדובר בשני רישיונות למטרות נפט, הממוקמים באזור השפלה (אופק) ודרומית לעכו (יהל). כיום מוחזקים הרישיונות על ידי S.O.A Energy, גלוב אקספלוריישן ו קפיטל פוינט . S.O.A Energy Israel היא חברה פרטית המוחזקת על ידי איש העסקים הערבי-ישראלי, סעיד סרסור, תושב בריטניה.

על פי ההסכם, דלק קידוחים תרכוש 25% מהזכויות ברישיון מחברת S.O.A. Energy Israel Ltd, שתשמש כמפעיל ברישיונות ומחזיקה כיום ב-70% מהזכויות בהם. עבור הזכויות הנמכרות תשלם דלק קידוחים ל-S.O.A כמיליון דולר, שישולמו בגין הוצאות העבר שהשקיעה החברה ברישיון.

בשטח הרישיון כבר נעשה קידוח אקספלורציה וכן נעשה ריכוז, עיבוד, ניתוח וסיכום של כלל הנתונים הגיאולוגיים, הגיאופיזיים וההנדסיים הקיימים ברישיונות. בהמשך צפויות השותפות ברישיונות להגיש לאישור הממונה על הנפט תוכנית לביצוע מבחן הפקה. ככל שיבוצעו מבחני הפקה ברישיון אופק חדש, השותפות תישא בעלויות המבחנים - עד סכום כולל שלא יעלה על 6.5 מיליון דולר.

לאחר השלמת העסקה, המחזיקות בזכויות ברישיונות יהיו דלק קידוחים (25%), S.O.A. Energy Israel Ltd, שתחזיק ב- 45%, גלוב אקספלוריישן (20%) וקפיטל פוינט (10%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר