מה אומרים החוזים העתידיים על בני גנץ - ומה על משה כחלון

שני יזמים הקימו אתר שבו אפשר לסחור באופציות על מנדטים של מפלגות ■ "הסקרים רודפים אחרינו; מי שקנה ליכוד לפני חודש הרוויח יפה"

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
היזמים של Darebiz
היזמים של Darebiz. מימין: אלון בר דוד, יובל נובק, ניר בן ישראל, נתנאל עוזריצילום: עופר וקנין
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

שני יזמים צעירים החליטו לשלב בין שוק ההון והמסחר בנכסים פיננסיים למערכת הבחירות בישראל. השניים, יוצאי חברות אלגו־טריידינג, הקימו אתר שבו אפשר לסחור בחוזים עתידיים (אופציות) על המנדטים של המפלגות. המסחר הוא אמנם בכסף אמיתי, אך האתר שבו הוא מתבצע זמין רק ל–200 סטודנטים מאוניברסיטת בר־אילן ומהמכללה האקדמית תל אביב־יפו. הסטודנטים — מהחוגים לכלכלה, חשבונאות ומינהל עסקים — נרשמו למשחק מראש כחלק מתוכנית הלימודים.

בנוסף לסקרים שמתפרסמים בכלי התקשורת, אפשר ללמוד לא מעט על ההתרחשויות במערכת הבחירות, מי עולה ומי יורד, במבט על המסחר בחוזים. הרעיון בכל שוק, החל בשוק הכרמל ועוד לשוק המניות, הוא שמחיר הנכס (או המוצר) נקבע לפי הביקוש וההיצע. מי שלא רוצה להפסיד, או מי שמתכנן להרוויח — יהיה מוכן לשלם כשהוא קונה (או לקבל כשהוא מוכר) בדיוק את המחיר הנכון לאותו רגע. כך זה גם עם האופציות על המנדטים. מי שקונה אופציה על המנדטים של ש"ס חושב כנראה שבימים הקרובים שווייה יעלה, ומי שמוכר אותן חושב שיקרה להיפך. כך, המחיר הנוכחי הוא מחיר השוק של המפלגה, או מצבה בציבור.

"אנחנו מגיעים מעולם הבינה המלאכותית ומלמידת מכונה, אומרים יובל נובק וניר בן ישראל, בעלי חברת Darebiz, שהקימו את המיזם (השותפים הנוספים הם נתנאל עוזרי
ואלון בר דוד). בעבר ניהלנו חברות בקבוצת "פינג'נום", והרעיון לשלב את חוכמת ההמונים עם שוק ההון קסם לנו". לדבריהם, אם היה מסחר אמיתי באופציות על מפלגות, ולא רק מסחר לסטודנטים, היה אפשר להרוויח מכך כסף — שכן יש מידע רב שמסתובב ואפשר לנצל אותו.

מצב המנדטים באתר משתנה כל הזמן. למשל, כשהתחילו לדבר על כך שבל"ד־רע"ם תיפסל בוועדת הבחירות, החוזה על מספר המנדטים שלה ירד ל–1.5–2, בהמשך הוא עלה בחזרה, אם כי הוא עדיין מתחת לאחוז החסימה. המחירים משתנים, כמובן, גם לפי הסקרים, אך פעמים רבות הסקר דווקא עוקב אחרי מה שקורה באתר. כך היה, למשל, עם רשימת כחול לבן, שירדה במסחר ל–30 מנדטים לפני שירדה בסקרים; וכך היה עם מפלגת זהות, בראשות משה פייגלין, שהחלה לעלות הרבה לפני שהסקרים הראו שהיא עוברת את אחוז החסימה. בן ישראל מעריך שתחזית האתר תהיה המדויקת מכל הסקרים: "בינתיים אנחנו רואים שהסקרים רודפים אחרינו".

הטבלאות אומרות כרגע כי הליכוד וכחול לבן עם 31.7–31.8 מנדטים כל אחת. הליכוד קרוב יותר לממוצע הסקרים שלו, 31 מנדטים; בהשוואה לממוצע של כחול לבן בסקרים, 30 מנדטים. כך, מבחינת הסטודנטים יש כמעט שוויון ביניהן.

צילום מסך אתר darebiz

מי שמתחת לממוצע הסקרים שלה היא מרצ — 5.4 מנדטים, לעומת 6 בסקרים; וזהות עם 4.5 מנדטים לעומת 4 בסקרים. מנגד, הימין החדש מעל לממוצע הסקרים שלה, וגם יהדות התורה. באתר גם ניתן לראות את המחירים ההיסטוריים של החוזים. כך, אפשר לראות את הגרף של העבודה, שהיתה סביב 6 מנדטים לפני שבועות אחדים, והתייצבה פחות או יותר על 8–9 מנדטים בשבועיים האחרונים.

איזה רווח יש לסטודנטים שנמצאים במקומות הראשונים?

בן ישראל: "לסטודנטים שנמצאים כרגע במקומות הראשונים יש רווח של יותר מ–50%. ראינו סוחרים שעשו לא מעט כסף על אסטרטגיות קצרות טווח כתוצאה מאירועים פוליטיים".

בני גנץצילום: רמי שלוש

איזה אירועים, למשל?

"היה אפשר לראות שאחרי ירי הטילים על תל אביב ביום חמישי, הליכוד עלו ב–3–4 מנדטים, 10%, ולמחרת השוק תיקן בחזרה. אנשים ניצלו את האירוע והרוויחו. יש גם כאלה שמחזיקים פוזיציות מהיום הראשון. למשל, אנשים שקנו ליכוד לפני חודש, היום יש להם רווח יפה".

מה קורה עם מי שלא יעבור את אחוז החסימה? למשל, התחזיות כרגע על אורלי לוי־אבקסיס ומשה כחלון.

"אם הם לא יעברו את אחוז החסימה מחיר הפקיעה שלהם יהיה אפס. לכן, מפלגות קטנות על גבול אחוז החסימה מייצרות הזדמנות גדולה לרווח או הפסד. ואכן, יש עליהן הרבה מסחר".

משה פייגליןצילום: אליהו הרשקוביץ

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה

סוחר בבורסת ניו יורק

נבואות הזעם מתגשמות – והפעם זו לא הטכנולוגיה שמכה בבורסות