יום סוער בבורסה: אג"ח אינטרנט זהב צללו ב-45%; ביקום נפלה ב-40%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

יום סוער בבורסה: אג"ח אינטרנט זהב צללו ב-45%

יום סוער בבורסת תל אביב ננעל בירידות. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.3%, ומדד ת"א 125 נחלש בכ-0.4%. מדד הגז והנפט נפל בכ-1.3%, ומדד ת"א בנקים עלה בכ-0.2% - בניגוד למגמה הכללית. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.12 מיליארד שקל.

מדד התקשורת והטכנולוגיה בלט בנפילה של 2.5%. מניית סלקום נפלה ב-8.7%, בזק צנחה בכ-7%, ו פרטנר ירדה בכ-5.8%. בשוק המט"ח, הדולר עלה ב-0.05%, ושערו היציג נקבע על 3.6 שקלים. היורו עלה ב-0.16% ושערו היציג נקבע על 4.09 שקלים.

פירמידת בזק רעדה היום בעקבות החלטת רשות ניירות בדבר הטיפול החשבונאי בדו"חות הקבוצה. החלטת הרשות צפויה לעצור את חלוקת הדיווידנדים בפירמידה הממונפת - והיא צפויה למנוע מחברות האחזקה לפרוע את מלוא חובותיהן למחזיקי האג"ח - כ-3 מיליארד שקל.

האג"ח של אינטרנט זהב, המחזיקה בשרשור בבזק, קרסו עד 44% - ונסחרות במחיר המגלם מחיקה של 75% מהחוב. האג"ח של בי-קום, בערך נקוב של 2.3 מיליארד שקל, צנחו ב-13% - למחיר המגלם מחיקה של עד 20%. גם האג"ח של בזק נפלו עד 1%.

מניית בי קום - החברה האם של בזק - נפלה ב-40%, אחר שכבר איבדה ב-12 החודשים האחרונים 75%. מניית אינטרנט זהב צנחה בכ-22.6%, לאחר שאיבדה בשנה האחרונה 87%. מניית בזק ירדה כאמור ב-7%, לאחר שכבר צנחה השנה בכ-40%. שוויה של בזק עומד כעת על 7.6 מיליארד שקל - הנמוך זה שבע שנים.

במקביל, גם קבוצת אי.די.בי עברה זעזוע - בעקבות האתגרים העסקיים של חברת התקשורת סלקום, הנמנית על הקבוצה. סדרות האג"ח של אי.די.בי פיתוח - חברת האחזקות העומדת בראש הפירמידה צנחו במסחר עד 7%, והתשואה זינקה לרמת "זבל" של עד 21%. האג"ח של דסק"ש, החברה האם של סלקום, צנחו בכ-3.3%, ועלו לתשואה לפדיון של 8.9%. סדרת אג"ח י' של סלקום צנחה ב-2.2%.

בשוק האג"ח הקונצרניות, מדדי תל בונד 20, 40 ו- 60 ירדו עד 0.06%. מדד תל בונד שקלי נפל ב-0.21%. האג"ח הממשלתיות השקליות נסחרו בנטייה לעליות שערים. אג"ח של ממשלת ישראל לפדיון ב-2028 עלתה ב-0.14%, והתשואה ירדה ל-1.96%. באג"ח הצמודות של ממשלת ישראל נרשמו עליות חדות - אג"ח צמודה של ממשלת ישראל לפדיון ב-2041 עלה בכ-0.37%, והתשואה עליה ירדה ל-1.24%.

מניית ספאנטק יורדת בעקבות סימני האטה בביקוש

גדעון קרסני, מנכ"ל ספאנטק שחזר לתפקידו ביוני 2017 לאחר מנוחה בגמלאות מתפקידו בחברה, ממשיך להוביל את יצרנית הבדים הלא-ארוגים לשיפור בתוצאות בפעילותה. זאת, לאחר שבתקופת היעדרו החברה סבלה מתחלופת מנכ"לים גבוהה, ירידה בהכנסות ואף התאפסות רווחיה שהובילו לקריסת המניה.

למרות השיפור העסקי, הודעת החברה בדו"חות כי מאז דצמבר 2018 מסתמנת מגמה של ירידה בביקושים מארה"ב, עם הצפי לקיטון במכירות ברבעון הראשון של 2019, מפילים את מניית החברה בכ-7% לשווי של 804 מיליון שקל.

לכתבה המלאה

התיאבון של תשובה: רוצה לרכוש חלקים מרישיונות רועי, אופק ויהל

קבוצת דלק , שמחזיקה כבר היום כמעט בכלל תגליות הגז בישראל, מבקשת להרחיב את פעילותה בישראל בתחום הגז והנפט. דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, דיווחה הבוקר (ד') על מימוש אופציה לרכישת 24.99% מהרישיון הימי רועי, ובמקביל חתמה על הסכם לרכישת 25% מהרישיונות היבשתיים "אופק חדש" ו"יהל חדש".

רישיון רועי מוחזק כיום על ידי רציו (70%) חברת אדיסון האיטלקית שבבעלות EDF הצרפתית (20%), ו הזדמנות ישראלית (10%). האופציה שמימשה דלק ניתנה בעבר לאדיסון, אך הומחתה לאחר מכן לדלק קידוחים. האופציה עמדה ל-20% מהזכויות ברישיון, אך דלק רכשה עוד 4.99% מהזכויות של רציו.

לכתבה המלאה

הצרות בסלקום מפילות את אי.די.בי: האג"ח צונחות - ועולות לתשואת "זבל" של 21%

הצרות של חברת התקשורת סלקום מגיעות גם לחברת האחזקות העומדת בראש הפירמידה - אי.די.בי פיתוח. סדרות האג"ח של אי.די.בי פיתוח צונחות במסחר בכ-6%, והתשואה מזנקת לרמת "זבל" של עד 21%.

סלקום נופלת ב-6% בהמשך לדו"חות החלשים והורדת אופק הדירוג. סדרת אג"ח י' של סלקום צונחת ב-2.6%. גם מניית החברה האם, דסק"ש, צונחת בכ-4.5%, והאג"ח שלה נופלות בשיעור דומה. סדרה י' של דסק"ש נסחרת בתשואה לפדיון של 9.2%, המגלמת חשש המחזיקים בנוגע ליכולותיה התזרימיות.

הבוקר הודיעה חברת הדירוג מעלות על עדכון תחזית הדירוג של סלקום ל"שלילית" בשל שחיקה בביצועים התפעוליים - כלומר, החברה עשויה לספוג בקרוב הורדת דירוג. דירוג האשראי הנוכחי של סלקום הינו ברמה של A פלוס – רמה הנחשבת בינונית-גבוהה בסולם הישראלי.

"ב-2018 חלה היחלשות נוספת בביצועים התפעוליים של סלקום, אשר השתקפה בירידה משמעותית ב-EBITDA- ובהכנסות. אנו צופים כי תיתכן שחיקה נוספת בביצועיה התפעוליים של החברה בשנים 2020-2019 , לנוכח הערכתנו כי תימשך התחרות האינטנסיבית בשוק התקשורת כולו", כתבו במעלות.

המסחר בבורסת תל אביב מתנהל היום (ד') בירידות - בדומה למגמה בעולם. מדד ת"א 35 יורד ב-0.4%, ומדד ת"א 125 נחלש בכ-0.55%. מדד הגז והנפט יורד בכ-1.2%, ומדד ת"א בנקים נחלש בכ-0.7%. בשוק המט"ח, הדולר עולה ב-0.1%, ונסחר לפי 3.6 שקלים. היורו עולה ב-0.1% ונסחר לפי 4.10 שקלים.

פירמידת בזק רועדת בעקבות החלטת הרשות אמש, שתקשה על חלוקת דיווידנדים. האג"ח של אינטרנט זהב, המחזיקה בשרשור בבזק, קורסות ב-43% - ונסחרות במחיר המגלם מחיקה של 75% מהחוב. האג"ח של בי קום, בערך נקוב של 2.3 מיליארד שקל, צונחות ב-13% - למחיר המגלם מחיקה של עד 20%. גם האג"ח של בזק נופלות כ-1.5%.

במקביל, מניית בי קום - החברה האם של בזק - נופלת ב-30%, אחר שכבר איבדה ב-12 החודשים האחרונים 75%. מניית אינטרנט זהב צונחת בכ-14%, לאחר שאיבדה בשנה האחרונה 87%. מניית בזק יורדת ב-6%, לאחר שכבר צנחה השנה בכ-40%. שווייה של בזק עומד כעת על 7.6 מיליארד שקל - הנמוך זה שבע שנים.

בשוק האג"ח הקונצרניות, מדדי תל בונד 20 , 40 ו- 60 יורדים עד 0.09%. מדד תל בונד שקלי נופל ב-0.25%. האג"ח הממשלתיות השקליות נסחרו בנטייה לעליות שערים. אג"ח של ממשלת ישראל לפדיון ב-2028 עולה ב-0.15%, והתשואה יורדת ל-1.96%. אג"ח צמודה של ממשלת ישראל לפדיון ב-2041 עולה בכ-0.37%, והתשואה עליה יורדת ל-1.27%.

טבע מוכרת את הקרקע של מפעל המשאפים בירושלים

חברת טבע משלימה את מכירת הנדל"ן של שני מפעליה הגדולים בירושלים. חברת הפארמה חתמה על הסכם עם חברת הנדל"ן ויתניה למכירת הקרקע שעליו ממוקם מפעל המשאפים שלה בירושלים תמורת 107 מיליון שקל.

המפעל משתרע על שטח של 27.7 דונם ברחוב המרפא בירושלים, וכולל מבנים בשטח של 14,700 מ"ר. זכויות הבנייה על הקרקע מסתכמות ב-70 אלף מ"ר. ויתניה תשלם 10% מהתמורה בכפוף לחתימה על הסכם חכירה מהוון עם רשות מקרקעי ישראל, ואת היתרה תשלם ביולי 2020.

לכתבה המלאה

האג"ח של אינטרנט זהב ובי-קום מתרסקות

פירמידת התקשורת הגדולה בישראל מתמוטטת בעקבות החלטת רשות ניירות ערך אמש (ג') בדבר הטיפול החשבונאי בדו"חות קבוצת בזק . החלטת הרשות צפויה לעצור את חלוקת הדיווידנדים בפירמידה הממונפת - והיא צפויה להקשות על חברות האחזקה לפרוע חובותיהן למחזיקי האג"ח - כ-3 מיליארד שקל.

האג"ח של אינטרנט זהב , המחזיקה בשרשור בבזק, קורסות ב-43% - ונסחרות במחיר המגלם מחיקה של 75% מהחוב. האג"ח של ביקום , בערך נקוב של 2.3 מיליארד שקל, צונחות ב-13% - למחיר המגלם מחיקה של עד 20%. גם האג"ח של בזק נופלות כ-1.5%.

לכתבה המלאה

מניית עזריאלי מטפסת לאחר הדו"חות: עלייה של 3.3% בפדיונות הקניונים

מניית עזריאלי מגיבה בחיוב לדו"חותיה הכספיים של החברה, שרשמה עלייה של 10% ברווחי 2018 בהשוואה לרווחי 2017. הכנסותיה התפעוליות נטו (NOI) זינקו ב-2018 בכ-10% לכ-1.52 מיליארד שקל.

ההכנסות התפעוליות נטו מנכסים שהיו בידי הקבוצה גם ב-2018 וגם ב-2017, טיפסו בכ-1% לעומת 2017. ה-FFO (רווח תפעולי תזרימי מפעילות שוטפת בניכוי השפעות חד-פעמיות) גדל בכ-23% והסתכם בכ-1.25 מיליארד שקל. החברה הודיעה על חלוקת דיווידנד של 560 מיליון שקל לבעלי מניותיה.

ה-FFO ללא תרומת הדיור המוגן גדל בכ-11% והסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל. הרווח הנקי מפעילות בניכוי השפעות חד-פעמיות קפץ בכ-10% והסתכם בכ-962 מיליון שקל.

פתיחה יציבה בבורסה; מניות בזק צוללות

המסחר בבורסה נפתח ביציבות, כשמדד ת"א 90 מטפס ב-0.3% ומדד הבנקים משיל כ-0.2% מערכו. מדד ת"א 35 נסחר ללא שינוי מהותי.

מניות קבוצת בזק מרכזות עניין רב יום לאחר החלטת רשות ני"ע לדחות את בקשתה של בזק להתייחס לפעילויות שלה ושל החברות הבנות שלה כיחידה אחת. מניית בזק נופלת בכ-6%, בי קומיוניקיישנס מתרסקת בכ-20%, ומניית אינטרנט זהב צוללת ב-14%.

מניית עזריאלי קבוצה מגיבה בעלייה של יותר מ-2% לפרסום דו"חותיה הכספיים.

>> לידיעה המלאה על ההחלטה הדרמטית של רשות ניירות ערך בעניין בזק, שתביא למחיקה של 2 מיליארד שקל

המגמה השלילית בעולם תגיע גם לתל אביב?

המסחר בתל אביב ייפתח הבוקר (ד') על רקע ירידות בעולם – המניות בפירמידית בזק יעמדו במוקד. אתמול הודיעה רשות ניירות ערך כי היא דוחה את בקשתה של בזק להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילויות שלה ושל החברות הבנות שלה yes ובזק בינלאומי כיחידה אחת מניבת מזומנים - ולא כשלוש יחידות נפרדות.

המשמעות: בזק תיאלץ לבצע בדו"חותיה לרבעון הרביעי מחיקה של כ-1.5 מיליארד שקל בגין ירידת ערך ההשקעה ב-yes, וכן תמחק כ-464 מיליון שקל בגין התייעלות לעובדים. גובה המחיקה יגיע לכ-2 מיליארד שקל ויחסום את יכולתה של בזק לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיה.

בכך למעשה מרעידה בזק את הפירמידה, והתוצאות יהיו משמעותיות לחברות בי-קום ו אינטרנט זהב . בבזק ניסו להימנע ממחיקת הענק באמצעות איחוד חשבונאי בין yes, בזק בינלאומי וקבוצת בזק. איחוד מעין זה, לפי החברה, יוביל לירידה שאינה מהותית בערכה של yes במאזנה של בזק.

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר במגמה שלילית, עקב החששות כי סין אינה מוכנה להיענות לדרישות ארה"ב במשא ומתן על הסכם הסחר. טוקיו נסחרת ללא שינוי ניכר; הונג קונג יורדת ב-0.5%; שנחאי נחלשת ב-1%; סינגפור מאבדת 0.7%; סיאול יורדת ב-1% וסידני מחלשת ב-0.3%.

בלומברג דיווח כי גורמים בצוות המשא ומתן האמריקאי לשיחות הסחר עם סין מודאגים מכך שסין נסוגה מכוונתה להיענות לדרישות ארה"ב, לאחר שהסכימה בעבר לשנות את מדיניות השמירה על קניין רוחני. במקביל, המשקיעים מצפים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתפורסם הערב. המשקיעים יחפשו סימנים להעלאות ריבית נוספות, כדי לדעת עד כמה נסוג הבנק ממדיניות העלאות הריבית עליה הכריז לפני יותר משנה.

אתמול, המסחר בתל אביב ננעל בירידות קלות. מדד ת"א 35 ירד ב-0.05%, מדד ת"א 125 איבד 0.04%, ומדד הבנקים עלה ב-1.1%. מחזור המסחר היה גבוה, אולי לנוכח שבוע המסחר שמסתיים מחר, והסתכם ב-1.2 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"