אברהם ביגר נבחר לדירקטור בפז - ויתמודד על ראשות הדירקטוריון

אנטרופי תמכה בבחירתו של ביגר, בזמן שבתו עובדת בה כמנהלת תחום מחקר מניות ■ הוא הועדף על פני שני המועמדים שהציעה ועדת האיתור של הדירקטוריון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אברהם ביגר
אברהם ביגרצילום: אייל טואג
אסא ששון
אסא ששון

אברהם ביגר, שהיה המועמד המועדף על בית ההשקעות פסגות ובית ההשקעות מיטב דש, נבחר לדירקטוריון חברת פז - כך דיווחה היום (ב') החברה. הוא יהיה הדירקטור העשירי בחברה, והוא יתמודד מול אליעזר שקדי על ראשות הדירקטוריון.

חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי תמכה בבחירתו של ביגר. ההמלצה של אנטרופי, שחלק לא מבוטל מהמוסדיים מקשיב לה, נתנה לביגר העדפה על פני שני המועמדים שהציעה ועדת האיתור של הדירקטוריון: דוד אבנר (68), לשעבר מנכ"ל חברת פרטנר; ואמנון דיק (67), לשעבר מנכ"ל החברות בזק, עלית אינטרנשיונל ויפאורה.

בתו של ביגר, יעל ביגר־גובלק, היא מנהלת תחום מחקר מניות באנטרופי, כך שנראה כי החברה שנוהגת לדרג את הממשל התאגידי בחברות, לקתה בניגוד עניינים חמור. אנטרופי אינה סבורה שההמלצה נגועה בניגוד עניינים, והיא מסרה בתגובה: "תפקיד ביגר־גובלק בחברה אינו נוגע להמלצות לאסיפות כלליות, וממילא לא נוגע להמלצה שניתנה".

הרקע להצבעה על מינוי דירקטור עשירי הוא רצונה של מיטב דש ביו"ר שישמש משקל נגד למנכ"ל הדומיננטי יונה פוגל; והערכתה שהדירקטורים הרשאים להתמודד על התפקיד אינם מסוגלים להיות כאלה. מבין תשעת הדירקטורים הקיימים, שניים רשאים להתמודד על תפקיד היו"ר: אריק שטיינברג, לשעבר יו"ר פסגות; ואליעזר שקדי, לשעבר מנכ"ל אל על. שטיינברג, היו"ר זמני, הודיע שאינו מתכוון להתמודד על הכהונה. כך, הדירקטור העשירי שייבחר ויבקש להתמודד לתפקיד, יעשה זאת מול שקדי.

ועדת האיתור הורכבה ממאירה גיט, פרופסור אפרים צדקה (שמזוהים עם מחנה פוגל בדירקטוריון) ועמיקם שפרן. הוועדה החליטה להתעלם מהרמיזות של מיטב דש, שרוצה לראות את ביגר בתפקיד היו"ר, והחליטה לא להמליץ עליו - בין היתר על רקע התחמקותו מהשאלה אם יוסיף לכהן כדירקטור אם לא ייבחר לכהונת היו"ר. הוועדה בחרה, כאמור, להמליץ על אבנר ודיק.

תחנת דלק פזצילום: דן קינן

עקב המלצת ועדת האיתור, החליטה פסגות להמליץ על ביגר כדירקטור העשירי. יו"רית פסגות, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, נחשבת מקורבת לרו"ח יצחק עזר, יו"ר פז הקודם, שהתפטר באוקטובר 2018.

אנטרופי הסבירה כי לנוכח העובדה שפז היא חברה ללא גרעין שליטה, יש משנה תוקף לאיזון ביחסי הכוחות בין יו"ר הדירקטוריון לבין המנכ"ל. אנטרופי אמנם מעריכה כי ועדת האיתור פעלה בצורה מקצועית וסדורה, אולם בהתאם למדיניות ההצבעה שלה, כשמשקיע מוסדי, שהוא בעל מניות משמעותי, בוחר להעמיד באופן אקטיבי מועמד מטעמו, היא נוטה לתמוך בו.

אנטרופי הדגישה כי היא מעודדת מעורבות של מוסדיים, לנוכח הצורך הגובר בהגברת אמון המשקיעים בדירקטוריון. היא תיארה את ביגר, ששימש בעבר מנכ"ל פז, כאדם בעל רקע מקצועי וניהולי ראוי, אולם היא מציינת כי נסיבות מינויו, שלא באמצעות ועדת המינויים של החברה, עלולות להקשות על הסינרגיה עם פוגל, ואולי אף ליצור חיכוכים בדירקטוריון.

חברת הייעוץ האמריקאית ISS הצטרפה גם היא לאנטרופי, והמליצה על ביגר. המלצת ISS עשויה להשפיע על המשקיעים הזרים של פז, כמו קרנות ונגרד (2.5%), איפקס (2.1%), ויזדום טרי (0.4%) ו-Norges Bank (כ–1.5%).

מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, ברק סורני, התייחס הערב לבחירתו של אברהם ביגר ואמר: "פסגות הציע את ביגר כחבר דירקטוריון מטעמו, לאור ניסיונו ארוך השנים כיו"ר, מנכ"ל ודירקטור בחברות המובילות בישראל. תפקידיו אלה מעידים על יכולותיו המקצועיות שיהוו תוספת משמעותית לדירקטוריון החברה. בנוסף, היכרותו עם חברת פז בה כיהן כמנכ"ל, יסייעו לו להיכנס לתפקיד באופן מהיר וחלק, לטובתה של חברת פז. נזכיר כי באוגוסט 2017 הציע פסגות את זאב וורמברנד לדירקטור בחברת בזק. וורמברנד נבחר ומכהן בדירקטוריון גם בימים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי