סופר-פארם בדרך לבורסה לפי שווי של כ-2 מיליארד שקל

בעל השליטה בחברה, ליאון קופלר, הסיר את סירובו - והחברה נערכת להנפקה. ייתכן שגם יוזרם הון לתוך סופר-פארם ■ הבנקים לאומי ודיסקונט צפויים למכור את אחזקותיהם בחברה ■ סופר-פארם מתמודדת עם סביבה עסקית מאתגרת יותר מזאת שנהנתה ממנה בעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של סופר פארם
סניף של סופר פארםצילום: אלעד גונן

סופר-פארם נערכת לקראת הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה בתל אביב. בעל השליטה בחברה, לאון קופלר, הסכים לאחר סירוב של שנים להוציא לפועל את ההנפקה - שאמורה להתבצע לפי הדו"חות השנתיים של החברה ל-2018.

במסגרת ההנפקה צפויים הבנקים לאומי ודיסקונט למכור את אחזקותיהם בחברה. לאומי פרטנרס מחזיקה ב-15% מסופר-פארם, ודיסקונט קפיטל מחזיקה ב-10% מהחברה. ההנפקה צפויה להתבצע לפי שווי של 2-1.7 מיליארד שקל, וייתכן שגם יוזרם הון לתוך סופר-פארם. לפי הערכות, מחזור המכירות של סופר-פארם ב-2018 הסתכם בכ-5 מיליארד שקל בישראל ועוד כ-800 מיליון זלוטי (כ-760 מיליון שקל) בפולין. הרווח התפעולי תזרימי (EBITDA) של החברה הוא כ-250 מיליון שקל.

פולין היא לא המדינה היחידה בה נעצרה התפתחותה של סופר-פארם. החברה קיבלה באחרונה החלטה לצאת מפעילותה בסין, שם הפעילה עשרה סניפים. בסוף 2018 החברה מכרה את הפעילות שלה בסין לשותף הסיני שלה, וזאת מאחר שלא היתה התקדמות בחוק הבריאות בבייג'ין, לפיו לא ניתן לנפק תרופות מרשם בבתי מרקחת אלא רק בבתי החולים. המצב המשפטי היה צפוי להשתנות וסופר-פארם חיכתה לכך זמן רב, אך משהבינה שזה לא הולך לקרות החליטה לצאת מהפעילות במדינה.

בעבר ניסו הבנקים למכור את אחזקותיהם למשקיעים זרים, ובהם קרן סי.ווי.סי הבינלאומית, אך העסקה לא יצאה לפועל. לקראת סוף השבוע תתקיים ישיבת דירקטוריון סופר-פארם, שבה אמורים הדירקטורים לאשר את ההנפקה.

סופר-פארם נמצאת כיום בסביבה עסקית מאתגרת יותר מזאת שנהנתה ממנה בעבר, הן מבחינת רגולציה והן מבחינת תחרות. שופרסל, שהשיקה את רשת הפארם BE (לשעבר ניו פארם), היא מתחרה עוצמתית ומקצועית יותר מקבוצת המשביר לצרכן שהחזיקה בניו פארם בעבר, ומשקיעה כספים רבים בהפיכת הרשת לשחקן מוביל בקטגוריה, גם במחיר של הפסדים בתקופה הראשונה.

בנוסף, מסך העמימות שהחזיקה בעבר בנוגע לרמת מחיריה לעומת המתחרים נשחק לאור חובות שהוטלו עליה לפרסום מחירים שונים. סופר-פארם מחויבת לפרסם ברשת האינטרנט את מחיריה (לפי חוק המזון), וכן נמנית בין הרשתות שמחויבות לפרסם בסניפים הפיזיים את מחיריהם של מוצרי טואלטיקה שונים בחו"ל - וזאת כדי שהצרכן יוכל להשוות אותם למחירים בישראל. סופר-פארם מתמודדת גם עם מגבלות שהטילה עליה הרשות לתחרות (לשעבר רשות ההגבלים), שמטרתן להקשות עליה לדרוש הסכמי בלעדיות מקניונים ומרכזי מסחר, כפי שנהגה לעשות.

בנוסף, מנכ"ל סופר-פארם, ניצן לביא, חוזר וטוען כי התחרות האמיתית של החברה מגיעה בכלל מקרב רשתות המזון, המוכרות פעמים רבות מוצרי טואלטיקה וניקיון במחירים אטרקטיביים יותר, ואף השיקו בחלקן מותגים פרטיים בתחום. גם מעבר לים החברה נתקלה בקשיים, כתוצאה מהחלטה של ממשלת פולין להגביל את ההתרחבות של רשתות פארם קיימות.

ליאון קופלר, הבעלים של סופר-פארם צילום: שוקה כהן

סופר-פארם, החוגגת השנה 40 שנה להיווסדה, אינה סובלת עדיין מדשדוש במכירות. היא עדיין נהנית מפרישה נרחבת בישראל של 243 סניפים במיקומים מועדפים, מותג פרטי ותיק ומצליח ולקוחות נאמנים לרשת. ואולם לא בטוח שזה יהיה המצב גם בהמשך. שופרסל, שעדיין לא מציגה יתרון מיתוגי ומוצרי מובהק על פני סופר-פארם, אולי תצטרך להשתמש ביכולות הסחר שלה כדי להילחם בסופר-פארם בגזרת המחיר. שופרסל, כמו סופר-פארם, מודעת לעובדה שהשמים הפתוחים הביאו לכך שיותר ישראלים קונים מוצרי טיפוח וקוסמטיקה בחו"ל בשל מחירם הנמוך יותר מעבר לים.

אפשרות נוספת היא שסופר-פארם ושופרסל יבחרו בסופו של דבר להתנהל כדואפול שמשמר את המחירים הגבוהים בענף ולא ירצו להיכנס למלחמות מחירים שיפגעו ברווחיות של שתיהן.

במחצית 2017 (לפני מכירת ניו פארם לקבוצת שופרסל) פירסם אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר סקירה שלפיה תחום רשתות הפארם הוא אחד התחומים הריכוזיים בישראל, דבר המתבטא ברווחיות הגבוהה של החברות הפועלות בתחום. כעת נצטרך לראות אם זה צפוי להשתנות בקרוב.

מסופר-פארם נמסר בתגובה: "סופר-פארם בוחנת את כל האפשרויות העסקיות, בהן גם הנפקה".

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב