ששינסקי על חשיפת TheMarker: "עבדתי שנים ללא תמורה מהמדינה; לא רואה בעיה לקבל כסף מתשובה"

הבוקר נחשף כי פרופ' איתן ששינסקי, שעמד בראש הוועדה לקביעת תמלוגי הגז למדינה, נשכר בתשלום כיועץ לקבוצת דלק, שבשליטת תשובה ■ ששינסקי: "אני לא משרת את האינטרסים של חברות הגז. זו היתה חוות דעת מקצועית"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן ששינסקי
איתן ששינסקיצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

"בוועדת ששינסקי עבדתי שנים ללא תשלום מהמדינה. הפעם קיבלתי מדלק תשלום עבור כתיבת חוות דעת. אני חושב שאני לא מנוע מכך. אני לא רואה בכך בעיה – לא מוסרית ולא מקצועית", כך אמר הבוקר פרופ' איתן ששינסקי, שעמד בראש הוועדה לקביעת תמלוגי הגז למדינה. דבריו נאמרו לתוכנית "סדר יום עם קרן נויבך", שבתאגיד השידור כאן.

הבוקר נחשף ב-TheMarker כי ששינסקי נשכר בתשלום כיועץ לקבוצת דלק , שבשליטת יצחק תשובה. ששינסקי העניק לקבוצה חוות דעת בתשלום שהוגשה לבית המשפט, שבה קבע כי היא זכאית לתמלוגים מוגדלים על חשבון בעלי יחידות ההשתתפות בדלק קידוחים, כבר עתה. ההערכות הן כי ששינסקי קיבל מדלק עשרות אלפי שקלים ואולי אף יותר עבור כתיבת חוות הדעת.

ששינסקי התייחס לפרסום ואמר: "לא עברתי לעבוד אצל תשובה. נתתי חוות דעת לדלק. הכותרת מגוחכת ועושה לי עוול. לא מבין איזה קווים עברתי, ואני חולק על כך מכל וכל. אני לא משרת את האינטרסים של חברות הגז. זו היתה חוות דעת מקצועית, ואני עומד מאחוריה ב-100%".

עד עתה, ששינסקי נהנה ממוניטין חיובי והערכה בציבור, ונחשב כגורם מאוזן בכל הנוגע לשוק הגז בישראל. הוא גם האיש שאחראי על חוק ששינסקי, שאמור להגדיל את נתח המדינה ממאגרי הגז עד לשיעור של 50%–60% מההכנסות. ב–2015 ייעץ ששינסקי לשר האנרגיה יובל שטייניץ בעת המשא ומתן עם חברות הגז בנוגע לניסוח "מתווה הגז".

באשר לשאלתה של נויבך, האם זה תקין שאדם שעבד בראש ועדה שקבעה מנגנון בין המדינה לבעלי ההון יכול בשלב מאוחר יותר לעבור ולעבוד אצל אחד מאותם בעלי הון, השיב ששינסקי: "אני לא חושב שהמילים 'עובד בשביל' הן מילים נאותות. התבקשתי לתת חוות דעת לגבי הפרשנות של חוק ששינסקי. אני חושב שאני מוסמך לתת את הפרשנות הזאת.

"ועדת ששינסקי עסקה בשאלת התמלוגים למדינה, ההכנסות של המדינה, ממאגרי הגז – ובעיקרם תמר. כאן מדובר בחילוקי דעות בין דלק לבין השותפים שלה, ולכן אין כאן שום מעבר קווים. המדינה לא מעורבת כאן בשום צורה ואופן. לא ניתן לפסול אותי ולא לומר שאני עובד בשביל הטייקונים".

בשלב זה נויבך ציטטה את דבריו של איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker , שכתב הבוקר, ביחס להעסקתו של ששינסקי אצל דלק: "זו לא סתם 'דלת מסתובבת' - זו סכין מסתובבת בלב אמון הציבור. אם יו"רים של ועדות כלכליות ידלגו לצד התאגידים שבהם הועדה שלהם מטפלת - מי יאמין בהן? מי ישמור על האינטרס הציבורי? מי יאמין שהתאגידים הגדולים לא שולטים בכולם, ותמיד כולם עובדים או יעבדו אצלם?".

ששינסקי השיב: "אני חושב שזו לא שאלה נכונה. השאלה היא מה מצפים מכלכלנים כמוני לומר בנושא קונקרטי. כאן עלה נושא מקצועי. אני חושב שהייתי עושה עוול למקצוע ולאמינות שלנו ככלכלנים, כאנשי אקדמיה, אם לא הייתי נותן חוות דעת, שאני מוכן לעמוד מאחוריה מבחינת האמת שלי. להיפך, אני חושב שאנחנו צריכים לעשות את זה. אותו דבר היה גם ב'מתווה הגז' או במקרים אחרים - אני צריך להיות נאמן לעקרונות שלי".

כך המשיכה השיחה בין השניים:

נויבך: עמדת בראש ועדה שאמורה היתה להטיב עם האינטרסים של הציבור. כאן אתה משרת אינטרס של בעל הון.

ששינסקי: "הוויכוח הוא כאן בין השותף הכללי (קבוצת דלק, ע"א) בשותפות תמר, לבין שותפים פרטיים אחרים (מחזיקי יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, ע"א). המדינה והציבור לא מעורבים כאן בשום פנים ואופן".

לא היה נכון שאחרי שפנו אליך מתשובה, היית אומר שלא יהיה נכון שאני, האדם שעיצב את כל תפישת התמלוגים, אתן חוות דעת לאחד מהצדדים.

"האם האדם המוסמך ביותר לתת פרשנות על היטל ששינסקי צריך להימנע מלומר את דבריו אם יצא שהוא מצדד (בעמדה של תשובה, ע"א)? כשיש חילוקי דעות בין אנשים פרטיים לגבי פרשנות החוק שהמלצתי עליו – האם את חושבת שאני מנוע מלתת את חוות הדעת הזאת?"

האם זה אומר שבעתיד לא תוכל לשבת בוועדה הקשורה לגז הטבעי?

"אני לא רואה משהו שימנע זאת ממני. אם תהיה שאלה של פרשנות. אני לא רואה שאני מנוע".

"רשות המסים אחראית על גביית ההיטל"

באחרונה הוטחה בששינסקי ביקורת על כך שהשותפות בתמר עוד לא התחילו לשלם את ההיטל שקבע להן, חרף העובדה שהמאגר כבר הניב רווחים עצומים של קרוב ל–20 מיליארד שקל. דחיית התשלום נובעת מהקלות שקבע ששינסקי במשטר המס לתמר. על כך אמר ששינסקי: "רשות המסים היא האחראית לגביית ההיטל, והיא אף הקימה אגף מיוחד לכך. היא האחראית לכך שלא יעשו מניפולציות לא ראויות או דחיות. אני סומך על רשות המסים. זה גוף מקצועי עם אנשים מקצועיים. אנחנו ניסינו לסתום את כל האפשרויות למניפולציות. האם סגרנו באופן הרמטי את כל האפשרויות? אני לא יכול לומר.

"כשנכנסו לדיון, חלקה של המדינה היה בערך 25% מרווחי הגז. לאחר החוק שלנו, עד לסיום המאגר, הוא יהיה בערך 60%. זאת היתה הקונספציה. המשקיעים שהשקיעו מיליארדים בחיפושים בהקמה ובתפעול צריכים לקבל תשואה נאותה על הסיכונים. וההיטל הוא על רווחי היתר. רווחי היתר משקפים שהחברות קיבלו את המאגר ללא תשלום. זה עומד בעינו. זו הצדקה כלכלית ומוסרית".

אחרי שקבענו תמלוגים כל כך גבוהים למדינה, האם למדינה יש אינטרס שמחיר הגז יהיה גבוה?

"אני לא יכול לבחון את המניעים של אנשים באוצר לגבות הכנסות לא ראויות. הדבר העיקרי שצריך להיות הוא תחרות. השוק הוא הגורם שמבטיח בצורה הטובה ביותר שיהיה מחיר ראוי. בעקבות מתווה הגז, דלק צריכה למכור את חלקה בתמר. נכנסה חברת אנרג'יאן לכריש ותנין. כבר עכשיו חוזי הגז הם ברמת מחיר נמוכה יותר. אלו ההתפתחויות שהציבור צריך לעמוד עליהן. התחרות היא שתבטיח שרמת המחירים תהיה נמוכה, ולא פקיד כזה או אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה