מהפך בבורסה: אחרי המפולת, מניית בזק עלתה ב-0.8%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

הבורסה בת"א סגרה בעליות

המסחר בבורסה בת"א נסגר בעליות של 0.7%. המגמה בבורסה במהלך היום היתה חיובית, בגלל העליות בבורסות המזרח הרחוק, וגם בהשפעת פתיחת המסחר החיובית בוול סטריט.

הסיפור הגדול של היום היה מניות בזק . מניית החברה המשיכה את הצניחה של הימים האחרונים, נפלה כבר 5.5% והגיעה למחיר של 3.07 שקל, שפל של חמש שנים, אבל אז המגמה השתנתה. עם סיום המסחר, המניה רשמה עליה של 0.8%, עם מחזור ענק של יותר מ-200 מיליון שקל.

מניית בי קום , בעלת השליטה בבזק, טיפסה ב-1% גם היא ומניית אינטרנט זהב , שולטת בבי קום, נפלה ב-18%, לאחר שכבר איבדה יותר מרבע משווייה. בתוך כך, חברות הביטוח טיפסו בשל שינוי מקל בהנחיות ההיוון, דבר שישחרר עבורן מאות מיליוני שקלים.

הדולר היציג נקבע על 3.67 שקל לדולר, עליה של 0.3%, ואילו היורו היציג: 4.19, כמעט ללא שינוי. בשוק האג"ח נרשמו עליות באג"ח הממשלתיות והקונצרניות, כולל באיגרות החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות. מדד תל בונד גלובל טיפס ב-0.5%.

היפוך מגמה במסחר המניה של בזק

היפוך מגמה במסחר במניית בזק - ממפולת של 5.5% באמצע יום המסחר, הגיעו קונים חזקים והמניה החלה לעלות לעבר האפס. בדקות אלו היא עולה ב-0.5% לשווי של 9 מיליארד שקל, לאחר שכבר חצתה את השווי של 8.5 מיליארד שקל כלפי מטה. גם מניית בעלת השליטה בה, בי-קום, מתקנת כלפי מעלה - אם כי היא עדיין בירידות. מניית אינטרנט זהב השולטת בבי-קום עדיין בצניחה חופשית של 20%, שכן נראה שאפסו הסיכויים שהיא תוכל להחזיר את חובותיה.

נמשכות העליות בבורסה, מניות הביטוח מזנקות

הזינוק במניות הביטוח בבורסה היום נובע מהחלטת ועדת קמיניץ לבטל את המלצות ועדת וינוגרד ולהשיב את ריבית ההיוון ל-3%, באופן שיאפשר לחברות הביטוח לשלם פיצויים מופחתים לנפגעי תאונות דרכים.

דבר זה משחרר להן כמיליארד שקל, ומזניק את המניות שלהן למעלה. כך איילון מזנקת ב-5%, הפניקס מטפסת 2.3%, איידיאו ביטוח עולה 2% ו מנורה , הראל, מגדל וכלל מוסיפות יותר מ-1%.

התעשייה האווירית מוותרת על ניסיונה לרכוש את אירונאוטיקס

הודעתה של אירונאוטיקס בדבר מכירתה הצפויה לרפאל ואביחי סטולרו הותירה את התעשייה האווירית מאחור. קשה להסביר למי שהציע כ-600 מליון שקל עבור חברה (גובה ההצעה של התעשייה האווירית עבור אירונאוטיקס), מדוע המתחרה שלו מוכן להציע 850 מליון שקל עבור אותה סחורה – יותר מ30% יותר. העובדה שההצעה הסופית של רפא"ל עבור אירונאוטיקס היתה כפולה מהצעתה הקודמת של רפאל על אותה חברה בחודש אפריל האחרון – הוסיפה לתסכול. רכישת אירונאוטיקס היתה יכולה להוות משמעותי עבור תעשייה האווירית. היא הייתה יכולה לשדרג ולהגדיל את תחום הרחפנים של תע"א, שמבוסס בעיקר על רחפנים גדולים - וזאת תוך הוספת רחפנים קטנים יותר של אירונאוטיקס, בעת בה תחום של רחפנים קטנים צומח.

לכתבה המלאה

ביזור שליטה או איבוד שליטה?

פז , שופרסל , בנק דיסקונט ו בנק הפועלים , הפכו באחרונה לחברות ללא גרעין שליטה, והן אינן היחידות. ייתכן שבשנים הקרובות נראה גם את חלק מחברות הביטוח נפרדות מבעלי השליטה בהן, וכך גם חברות גדולות נוספות.

נראה כי שוק ההון הישראלי ניצב בפני עידן חדש — ביזור גרעיני השליטה ומעבר לחברות ציבוריות ללא בעל שליטה, כאשר מגמה זו זוכה ל"דחיפה" מצד הרגולטור באמצעות מהלכים שונים כגון חוק הריכוזיות ובחינת מתן הקלות מיסוי. בעוד שאין תשובה ברורה לשאלת עדיפות ביזור השליטה על פני קיומו של בעל שליטה, ניתן בהחלט לומר שדיני התאגידים בישראל אינם מוכנים לעידן החדש שמתגבש לנגד עינינו.

לכתבה המלאה

רווחי הבנקים ממשכנתאות צמחו ב-23% בינואר-ספטמבר 2018

פעילות המשכנתאות האירה לבנקים פנים ב-2018, דבר שבא לידי ביטוי בכך שהרווח המצרפי של חמשת הבנקים הגדולים מפעילות זאת הסתכם בינואר-ספטמבר 2018 ב-1.2 מיליארד שקל - צמיחה של 23% לעומת התקופה המקבילה. הרווחים ממפעילות המשכנתאות הם כ-10% מסך הרווחים של הבנקים. מזרחי טפחות ייחודי בכך שפעילות המשכנתאות שלו אחראית לכ-40% מסך הרווח.

מלבד הבינלאומי , בכל שאר הבנקים נרשם שיפור ברווחים מפעילות זאת. השיפור נבע מגידול בהיקפי הפעילות וכן בשל עלייה במרווח הפיננסי שנרשמה בשנים האחרונות. לצד הגידול בהכנסות, ההוצאות התפעוליות וההוצאות להפסדי אשראי לא עלו ונשארו ברמות נמוכות.

לכתבה המלאה

לשופרסל יש הרבה השקעות — ובעלי השליטה רעבים לדיווידנדים

מניית שופרסל עלתה ב-207% ושוויה גדל ב–4 מיליארד שקל מאז יוני 2015, החודש שבו חברת מגה מקבוצת אלון רבוע כחול הגישה בקשה לבית המשפט להציג מתווה להסדר הבראה — ולמעשה ביקשה את הגנת בית המשפט מנושיה.

אין זה מקרי ששופרסל ספגה הפסד תפעולי של 0.1% מהמחזור ברבעון שקדם לקריסתה הרשמית של מגה, ואילו ברבעון השלישי של 2018 הציגה שופרסל רווחיות תפעולית של 3.0% במגזר הקמעונות. המצוקה הפיננסית שאליה נקלעה מגה הקלה על שופרסל לשפר את רווחיותה במרכזי הערים, שבהם נהנתה מגה מיתרון בזכות מיקומי הסניפים. שופרסל, שהפעילה את הסניפים במרכזי הערים ברווחיות תפעולית של 0% ב–2014, השנה המלאה לפני קריסתה של מגה, נהנתה ב–2017 מרווחיות תפעולית של 4.4% בסניפים במרכזי הערים, ובמספרים מוחלטים הרווח התפעולי גדל בסניפים השכונתיים מ–0 ל–104 מיליון שקל ב–2017 .

לכתבה המלאה

מכמעט פשיטת רגל לשווי של 900 מיליון שקל

עשר שנים עברו מאז שהפירמידה העסקית שבראשות חברת צור שמיר, שבשליטת בני הדודים מוקי ודורון שנידמן, נקלעה למשבר נזילות כבד. בזמן המשבר רבצו מעל צור שמיר חובות בחברות ציבוריות שונות של הקבוצה, שהיקפם הגיע לכ–3 מיליארד שקל. החובות האלה הביאו לכך שאיגרות החוב של חברות קבוצת צור שמיר צללו לתשואות זבל של עד 80%, מניית צור שמיר איבדה 90% משווייה, והחברה צללה לשווי שוק של 70 מיליון שקל בינואר 2009.

מאז, בעזרת שורה של מהלכים פיננסיים — שכללו מכירה של חברת הביטוח הבינלאומית אינטאץ' (Intouch) ברווח לפני מס של 300 מיליון שקל; נטילת הלוואה מ בנק הפועלים ; עסקת בעלי עניין שבה נמכרה החברה הבת אדגר לחברה הבת ביטוח ישיר השקעות פיננסיות (דיפי); וקיצוץ בהוצאות במטה ומימושי נדל"ן — משפחת שנידמן הצליחה לייצב את הקבוצה, ולפרוע את מלוא חובותיה.

לכתבה המלאה

ההסדר באפריקה נכשל - אבל עורכי הדין והיועצים כבר לקחו 15 מיליון שקל

איך מוכרים חברה ללא מנכ"ל, שבעל השליטה בה, לב לבייב, מסתתר ברוסיה, ובעלי האג"ח מפחדים להשתלט עליה? על השאלה יידרשו לענות בחודשים הקרובים מחזיקי האג"ח של אפריקה , שמעוניינים להציל חוב אבוד של 3 מיליארד שקל. מאז מאי 2016, מנהלים ללא הצלחה מחזיקי אג"ח את ההסדר באפריקה. עלויות ההסדר הסתכמו עד עתה ב–60 מיליון שקל. במקום שכספים אלה יתחלקו בין הנושים — 15 מיליון שקל מהם נשרו מקופת אפריקה לעורכי הדין, הנאמנים, המומחים והיועצים.

מי הנהנים מהתארכות ההליך? משרד עורכי הדין וקסלר ברגמן, שמייצג את החברה; משרד עורכי הדין גיא גיסין, המייצג את הנאמן; חברת הרמטיק המייגת שתי סדרות כ"ו ו־כ"ז; משרד עורכי הדין של אופיר נאור ורנן גרשט, המייצג את סדרה כ"ח; שרון זאורבך מחברת MNS, היועץ הכלכלי של החברה; ניר אפשטיין ואמיר צ'צ'יק מחברת אפשטיין קפיטל, בנק ההשקעות שהוביל את המכרז; ועמנואל אבנר, שמונה בידי בית המשפט כמומחה כלכלי.

לכתבה המלאה

מפולת בקבוצת בזק

מניית בזק ממשיכה להישחק בבורסה, והיא נופלת כבר ב-4.5% לשווי שוק נמוך של 8.6 מיליארד שקל - שווי שבו היא לא היתה שנים רבות. מניית בי-קום , בעלת השליטה בבזק, צונחת 12.5%, ואילו אינטרנט זהב , בעלת השליטה בבי-קום, קורסת ב-25%.

החשש של המשקיעים הוא מקריסת שתי החברות שמחזיקות את בזק, כך ששתיהן לא יוכלו להחזיר את חובותיהן - ולכן גם איגרות החוב שלהן צונחות.

עליות בפתיחת המסחר, בזק ממשיכה ליפול

עליות בפתיחת המסחר בבורסה בעקבות העליות בבורסות אסיה הבוקר. מדדי המניות המובילים עולים ב-0.5%-0.7%. רובן הגדול של המניות הכלולות במדד ת"א 125 , שמאגד את 125 החברות הגדולות בבורסה, עולות.

מניות קבוצת בזק ממשיכות ליפול – בזק עצמה צונחת עוד 2.6% ובי-קום מאבדת 9%.

איגרות החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות, שנסחרות תחת מדד התל בונד גלובל , פותחות את המסחר בעליות קלות לאחר כמה ימים של ירידות חדות.

הדולר עולה ב-0.2% ונסחר בשער של 3.66 שקל לדולר, והיורו חוצה את קו ה-4.2 שקל ליורו.

העיניים נשואות לבזק: האם תיחלץ מהמשבר?

השבוע השני של 2019 בבורסות העולם היה רגוע יותר מהראשון - שהתחיל בירידות חדות ונמשך בעליות חדות. בסך הכל, התמונה של פתיחת השנה חיובית ומהווה תיקון מסוים לחודש האחרון והנוראי של 2018. אתמול (ב') ירדו השווקים בכל העולם ירידות קלות, אך הבוקר כבר התחיל בעליות בבורסות אסיה, עם זינוק של 1.5% בהונג קונג.

בתל אביב יופנו הרבה עיניים למניית בזק - שצנחה אתמול ב-4.5% במחזור ענק. בזק נשחקת מאז שהתחילה חקירת בעל השליטה בה לשעבר, שאול אלוביץ', אך בשבועות האחרונים המפולת בה התחזקה. השאלה שעולה כעת היא כיצד החברה תיחלץ מהמשבר שבו היא מצויה – עם מותג מידרדר, ללא בעל שליטה ותחת תחרות גוברת.

כמו כן, במרכז העניין של הפעילים בבורסה מגזר חברות הנדל"ן האמריקאיות שגייסו כאן עשרות מיליארדי שקלים, שחלקם לא יוחזרו. בימים האחרונים במוקד החברות אול-ייר וספנסר, שהאג"חים שלהן נפלו בשל איבוד האמון של השוק בדיווחיהן.

ה דולר נסחר הבוקר בשער 3.65 שקל לדולר וה יורו עולה קלות לשער של 4.19 שקל ליורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?