"התנהלות אגרסיבית של מחזיקי האג"ח": בועז גלעד התפטר מדירקטוריון ברוקלנד

גלעד נימק את ההתפטרות בדרישתם של מחזיקי האג"ח "למנות מנהל מטעמם בתוך שעות בלי שניתנה ההזדמנות להבין כיצד ניתן לעבוד ביחד" ■ ברוקלנד חייבת כ-150 מיליון שקל למחזיקי האג"ח בישראל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בועז גלעד
בועז גלעדצילום: ללא קרדיט
ערן אזרן
ערן אזרן

שלושה חודשים בלבד לאחר שהחלו בהליך של הסדר חוב בישראל, מרבית חברי ההנהלה והדירקטוריון של חברת הנדל"ן המסובכת ברוקלנד אפריל נטשו את הספינה הטובעת. יו"ר ובעלי ברוקלנד, בועז גלעד, הודיע אתמול על התפטרותו מדירקטוריון חברת הנדל"ן, ואליו הצטרפה גם סמנכ"לית הכספים, נועה מתתיהו פורן.

יומיים לפני התפטרות ההנהלה, אלון רסקי פרש מדירקטוריון ברוקלנד, לאחר שרו"ח מרק ליכטין פרש בתחילת דצמבר. בנובמבר התפטר מבקר הפנים, משה כהן. מבין שבעת חברי הדירקטוריון של ברוקלנד — רק שניים נשארו בתפקיד: הדח"ץ רו"ח אביב רופל והדח"צית מילנה שניצר רטפן. רופל, שהוא מרצה במכללה האקדמית עמק יזרעאל, מכהן גם כדירקטור בחברות הנדל"ן האמריקאיות דה לסר והרץ פרופרטיז.

"בועז מתנער מהחברה וסמנכ"לית הכספים אתו", אמר אתמול אחד ממחזיקי האג"ח, שברוקלנד חייבת להם כ–150 מיליון שקל. "אחרי שמחזיקי האג"ח מינו מנהל מיוחד, בועז הבין שמחשקים אותו. דה פקטו, הוא ויתר על החברה. מה שיקרה הוא שהמנהל המיוחד יתפוס חזקה על הנכסים, ויממש אותם אחד אחד, כפי שנעשה באורבנקורפ. ככה הוא יביא כסף הביתה".

הדמיה פרויקטים ברוקלנדצילום: ללא קרדיט

גלעד — שסירב להתייחס להתפטרות אתמול — נימק את ההתפטרות מתפקיד היו"ר, בין היתר, בדרישתם של מחזיקי האג"ח "למנות מנהל מטעמם בתוך שעות, בלי שניתנה ההזדמנות להבין כיצד ניתן לעבוד יחד ואם יש יכולת ליצור תוכנית פעולה משותפת".

עוד הסביר גלעד כי ההתפטרות נובעת מ"ניהול משא ומתן עם משקיעים ומלווים בלי להתייעץ עמו ובלי ליידע אותו, באופן שגרם לדעתו לנזקים כבדים. ההתנהלות בהקשר זה אגרסיבית ואין מאחוריה כוונה להבריא את החברה. היא לא מאפשרת ליו"ר החברה למלא את תפקידו בחברה נאמנה", נמסר בדיווח לבורסה, בשמו של גלעד.

ברוקלנד היא חברה פרטית ישראלית־אמריקאית, העוסקת בתחום הנדל"ן היזמי ברובע ברוקלין בניו יורק. לפני כחודשיים החלה החברה בהליך של הסדר חוב על רקע בעיות נזילות קשות. בעיות הנזילות נבעו מהתמשכות בבנייה של פרויקטים, שהביאה לעצירה של שחרור ההון מידי הגופים המממנים, לעיכובים במסירת הדירות ולגידול בעלויות הבנייה. כתוצאה מכך, הקבלנים הפסיקו להגיע לאתרים, הבעלים הזרים כסף ועל חלק מההלוואות החברה החלה לשלם ריביות פיגורים.

אתמול הודיעה הנהלת הבורסה על הפסקת המסחר באג"ח של ברוקלנד בעקבות אי פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2018 והאירועים האחרונים בחברה. לפני ההודעה, אג"ח מסדרה ב' נסחרו במחיר של 28 אגורות ליחידה, ביחס למחיר פארי של 101 אגורות, ובתשואה לפדיון של 173%. אג"ח מסדרה א' נסחרו במחיר של 15 אגורות בלבד. המחירים מגלמים את הערכת השוק לתספורת עמוקה.

בשבוע שעבר אישר דירקטוריון ברוקלנד מינוי מנהל מיוחד מטעם מחזיקי האג"ח, שיקבל זכות חתימה לצדו של גלעד. גלעד התנגד למינוי, שפירושו אובדן שליטה על פעילות החברה.

הדרישה למנות מנהל מיוחד — אותה הגדירו בשוק כ"השתלטות ידידותית" — נבעה מחשש המחזיקים שהחובות האישיים הגדולים של גלעד יפגעו באופן ניהולה של ברוקלנד, כך שגלעד עשוי להעדיף את האינטרס הפרטי על אלה של מחזיקי האג"ח.

החלטת הדירקטוריון להיעתר לבקשת מחזיקי האג"ח ולמנות מנהל מיוחד התקבלה בעקבות איום להעמיד את החוב לפירעון מיידי. המנהל המיוחד שימונה מטעם המחזיקים הוא רונאל בן דב, שגר בניו יורק ועוסק בתחום הנדל"ן. בן דב עבד בעבר בצמוד ליצחק תשובה באלעד גרופ, שבה כיהן כמשנה למנכ"ל. בעבר כיהן בן דב גם כסמנכ"ל הכספים ומשנה למנכ"ל בקבוצת דלק.

בן דב סירב אתמול להתייחס לפעולות שיבצע בברוקלנד ואמר כי "המינוי לא אושר באופן סופי". עם זאת, הוא ציין שהופתע מההתפטרות של גלעד. גם בסביבת בעלי האג"ח אמרו כי הופתעו מההתפטרות, וציינו שרק אתמול הוא ישב עם הנציגות כדי לסכם את העבודה המשותפת עם המנהל החדש. לבן דב נקבע שכר על בסיס הצלחה, כנגזרת לכסף שיצליח להשיב למחזיקי האג"ח — עמלה בשיעור של 7.5%–25% מהכסף שישיב.

"ההתפטרות של בועז — הפסד לכל הצדדים"

על רקע האירועים בברוקלנד, אביב רופל, שמכהן כדח"ץ, אמר אתמול: "ההתפטרות של בועז היא הפסד לכל הצדדים. גם למחזיקי האג"ח, גם לחברה עצמה וגם לבעלים. אם היה ניהול משותף היה אפשר להשיג יותר לכולם. אין לי מושג מה קרה. קיבלתי אימייל, שבו בועז הודיע שהוא מתפטר. ניסיתי לדבר אתו, אבל הבנתי שהוא עלה על מטוס בדרך חזרה לניו יורק. אני מחכה לעדכונים. אני לא יודע מה היה בשיחה, ומה המשמעות".

בעצם כמעט כל חברי דירקטוריון וההנהלה של ברוקלנד התפטרו.

"כרגע רק הד"חצים נותרו בחברה, אבל אני מניח שגם הפעילות שלהם תתייתר, אם הנאמן ימנה מנהל מיוחד מטעם בית משפט. אני מנסה לסייע ככל יכולתי לכל מי שצריך כדי לעשות את מיטב הדברים, אבל אני חושב שהמהלך הזה מסיים גם את תפקיד הד"חצים".

איך הגעת לדירקטוריון ברוקלנד?

"הייתי דירקטור בדה לסר. בועז ואסי (אסף פיטוסי, שותפו לשעבר של גלעד; ע"א) קראו לי לראיון ברמת החייל בתל אביב. הם ראיינו אותי בבית קפה, ואחרי שבוע הודיעו לי שאני מקובל עליהם".

מה דעתך על הביצועים של החברה מאז המינוי שלך?

"הדו"חות של 2015 ושל 2016 הצביעו על תוצאות יפות, ועל רווח גולמי מקובל ואף יותר מהמקובל. עד ספטמבר 2017 הייתי אופטימי בקשר לחברה, אבל אז הדברים השתנו. התחילו להגיע סימנים למצב כלכלי לא סביר, ואז גם הדירקטוריון נכנס לעומק לדברים. החל מנובמבר 2017 התחלנו להבין שתחזיות לחוד ומציאות לחוד.

"ביוני 2018 הגענו למסקנה שהמצב לא טוב. החלטנו למנות מומחה מטעם הדירקטוריון שיעשה בדיקות. הבנו שתחזית תזרים המזומנים של החברה השתנתה קשות ושהחברה נתונה כבר במצב שיקשה עליה להחזיר את התחייבויות שלה. בספטמבר 2018 הודענו על הסדר חוב".

איך קורה שכמה שבועות לאחר שבועז מספר למוסדיים בארץ שהמצב בשליטה — החברה מודיעה פתאום על הסדר חוב?

"תשאל את בועז, אני לא יודע. אני הבחנתי כבר בנובמבר 2017, כשישבנו על הדו"חות הכספיים של ספטמבר, שהמצב השתנה. ראינו האטה בפעילות, ותחזיות שלא מגשימות את עצמן. התחלנו לשאול שאלות ולהבין מה קורה. באוגוסט 2018 קיבלנו תחזית שונה ממה שהיתה עד אז, ואז הבנו שהדברים אינם כמו שצפינו".

מה קרה שהחברה פתאום לא הצליחה לסיים פרויקטים ולא קיבלה היתרי אכלוס?

"היתה האטה כלכלית בשוק בארה"ב. פתאום היתה עלויות נוספות כי מאחרים בפרויקטים, מחירי מכירה שיורדים וריביות חונקות. זה סיפור של כישלון כלכלי, שהידרדר במהירות — תוך שניים וחצי רבעונים החברה הגיעה למצב שהיא כיום".

השותפים עזבו

בשנתיים האחרונות שלושה מארבעת המייסדים של ברוקלנד פרשו; הראשון היה חברו הקרוב של גלעד, אסף פיטוסי, שותפו של גלעד בחברת ברוקלנד; האחרים היו דוד גולדברגר, לשעבר מפקד טייסת בחיל האוויר, ואייל יגב — שניהם הבעלים של חברת אפריל. לדעת רופל, המשבר בברוקלנד לא נבע מעזיבת השותפים.

לדבריו, "אני לא יודע אם היה סכסוך בין בועז לאסי לגבי סיום התפקיד שלו. עצם זה שבועז האמין בחברה והחליט לקחת את חלק השותפים (בועז רכש את חלקו של אסי, ע"א) נתן הרגשה שהחברה הולכת להצליח. לגבי הסכסוך מול אפריל (גולדברגר ויגב ,ע"א), לא נכנסתי לעומק הדברים ביניהם".

זה לא הטריד אותך שהיזמים והבעלים לא מסתדרים ועוזבים?

"אני לא יודע אם לקרוא לזה הבעלים עוזבים. הבנתי שבועז רצה למצוא משקיעים נוספים, שייכנסו אתו ביחד. היו בדיקות נאותות שביצע משקיע פוטנציאלי. בעסקים יש מקרים ששותפים נפרדים. אני לא חושב שמצבה הכלכלי של החברה נובע מהיחסים בין השותפים".

אתה חושב שדירקטוריון ברוקלנד מילא את תפקידו?

"התחזיות הכלכליות והתזרימיות שהוצגו בפני רואי החשבון והדירקטורים, לא תאמו את המציאות. כל רבעון התחזיות הלכו וקדרו. לאחר שהבנו שביצועים שונים מהתחזיות משהוצגו לנו, דרשנו מהחברה להציג תזרים ברמה של פרויקט־פרויקט. ניתחנו את זה לעומק. אני חושב שעשינו את המיטב שיכולנו".

איך אתה מעריך את היכולת של מחזיקי האג"ח להיפרע מהנכסים שנשארו?

"אני חושב שאין להם בעיה לקבל שליש מסך האג"ח. לגבי שני השלישים הנותרים, חשבתי שניהול משותף (של גלעד ונציג מחזיקי האג"ח, ע"א) יועיל לכולם. כרגע, אני לא יכול להעריך את יכולת הפירעון; אני לא מכיר את המנהל המיוחד ולא יודע מה התוכניות שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?