כיל ספגה מפלה מול המדינה - ותפריש עוד 27 מיליון דולר

החברה הגיעה להסכמות עם המדינה בנוגע לגובה התשלומים שעליה להשלים, כתוצאה מתמלוגי חסר ששילמה בעבר על מכירות מוצרים על בסיס ברום ומגנזיום ■ סכום ההפרשות שביצעה כיל מתחילת המחלוקת יגיע ל-274 מיליון דולר

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעלי ים המלח
מפעלי ים המלחצילום: Bloomberg
יורם גביזון
יורם גביזון

כיל תבצע הפרשה של 27 מיליון דולר בדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2018 ותסיים בכך מחלוקת ממושכת עם המדינה. המחלוקת נוגעת לשאלות אם על כיל לשלם תמלוגים לא רק על המשאבים שהיא מפיקה מים המלח, אלא גם על מוצרי ההמשך שהיא מייצרת מהם, כמו מעכבי בעירה על בסיס ברום או מגנזיום; ומה גובה התמלוגים שתשלם.

הפרשה החלה ב-2007 כאשר ירון זליכה, אז החשב הכללי, טען שכיל שילמה תמלוגי חסר בסך מאות מיליוני שקלים. המחלוקת הועברה לבוררות שהחלה ב-2011, במסגרתה תבעה המדינה 265 מיליון דולר על תשלומי חסר של כיל ב-2009-2000. הבוררים פסקו ב-2014 שעל כיל לשלם תמלוגים גם על מכירת מוצרי המשך שמיוצרים על ידי החברה בישראל ובחו"ל על בסיס המשאבים שהיא מפיקה בים המלח.

גובה התמלוגים שעל כיל להשלים נדון בשלב השני של הבוררות, שנערך בין ספטמבר 2016 לינואר 2017. כחלק משלב זה הגישה המדינה באוקטובר 2017 תחשיב שלפיו על כיל לשלם 120 מיליון דולר לפני ריבית והצמדה בגין תמלוגי החסר ב-2014-2000. כיל הגישה חוות דעת נגדית והבוררים פסקו שוב נגדה, והנחו את שני הצדדים להידברות.

לדברי כיל, ההידברות הסתיימה בהסכמות על שורה של מחלוקות. נקבע כי החברה תגדיל את ההפרשות שביצעה עד כה ב-27 מיליון דולר - כך שסך ההפרשות הכולל שביצעה מתחילת הפרשה יגיע ל-274 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב