"לו שריג ידע איך אליהו יתנהל - הוא לא היה נותן לו היתר שליטה במגדל"

בשיא הטלטלה בשווקים התפטר אתמול עודד שריד, יו"ר מגדל ■ שריג במכתב ההתפטרות: "שינויים שקיוויתי שיחולו במגדל ביטוח ובהתנהלותה, לרבות בניית אסטרטגיה חדשה, לא קרו בשל מבנה הבעלות של מגדל ביטוח ובשל הממשל התאגידי הנגזר ממנו"

אסא ששון
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד שריג, יו"ר מגדל
עודד שריג, יו"ר מגדלצילום: עופר וקנין
אסא ששון
ערן אזרן

דרמה בקבוצת מגדל שבשליטת שלמה אליהו. יו"ר הדירקטוריון, פרופ' עודד שריג, הודיע היום (ב') על התפטרותו מהתפקיד. ההתפטרות תיכנס לתוקף עם מינויו של דירקטור ויו"ר חדש לחברה. מגדל ביטוח נמצאת בשליטת מגדל אחזקות, שנסחרת בבורסה לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל. מגדל אחזקות הגיבה בירידה של 6.5% היום.

סימנים לחוסר שביעות הרצון של שלמה אליהו משריג אינם עניין חדש. השיא הגיע לפני כחודש וחצי, כשאליהו החליט להקים "מטבחון" במגדל, שיכלול אותו ואת הדח"צים אברהם ביגר ורונית בודו. מטרת המטבחון, כפי שאליהו הגדיר אותה, היתה לעקוב באופן צמוד אחר פעילות הנהלת החברה. המהלך סיפק רמז כי אליהו אינו מרוצה מהתנהלות שריג.

לאחר הקמת המטבחון עלתה דרישה שאליהו יפרקו. שיא הסיפור היה כשהממונה על שוק ההון והביטוח, ד"ר משה ברקת, זימן אליו את אליהו לשיחת הבהרה, במהלכה התבטא הדח"צ ביגר נגד אליהו, ואף אמר כי אילו היה המנכ"ל, הוא היה מתפטר מתפקידו - שכן לדבריו אופן ההתנהלות של אליהו לא מאפשר לעבוד. לאחר השיחה החליט אליהו לפרק את המטבחון.

בכיר בחברה אמר ל–TheMarker: "שריג קיווה כי לאחר שקיבל סטירת לחי מהממונה, אליהו ישנה את אופן ההתנהלות שלו, אבל זה לא קרה. שריג ראה כיצד ההתנהלות של אליהו פוגעת הן בשירות לחוסכים והן בתשואה - ולכן הבין שהוא כבר לא יכול יותר לתרום לחברה, והחליט להתפטר".

במכתב ששלח הסביר שריג כי ההתפטרות היא, בין היתר, על רקע האחריות שהוא רואה כמוטלת עליו, ועל רקע העובדה ששינויים שקיווה שיחולו במגדל ביטוח ובהתנהלותה לא קרו "בשל מבנה הבעלות של מגדל ביטוח ובשל הממשל התאגידי הנגזר ממנו". השינויים שעליהם מדבר שריג היו בניית אסטרטגיה חדשה, איוש תפקידי מפתח במגדל ביטוח וייעול עבודת החברה.

שלמה אליהוצילום: אייל טואג

עוד נימק שריג את ההתפטרות, בדיווח לבורסה, בכך ש"מגדל ביטוח פועלת על פי שיקולים קצרי טווח, ללא תוכנית פעולה מוגדרת ובשגרת העבודה הקודמת". בדיווח נכתב כי "לאור זאת, ציין יו"ר הדירקטוריון כי אינו יכול לפעול לטובת מגדל ולקוחותיה כנדרש, ומשכך הוגשה התפטרותו".

"בישראל לא יהיה ליהמן ברדרס"

הדברים הקשים של שריג על כך שאופן ההתנהלות של אליהו פוגע במבוטחים, גרמו לנשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד, לצאת להגנת אליהו: "בישראל לא תיפול חברת ביטוח ולא יהיה ליהמן ברדרס. לגברת כהן מחדרה אין מה לחשוש לכספיה וחסכונותיה. ענף הביטוח בישראל עבר משברים רבים בהצלחה, בין היתר בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000 עם הלאמת קרנות הפנסיה והמשבר הכלכלי ב-2008 - ושמרנו על יציבות.

"להערכתי, כספי החוסכים במגדל נמצאים בידיים טובות. טוב שבמדינת ישראל יהיו כמה מודלים של בעלות של חברות ביטוח. בעלים מעורבים, כמו במגדל ואיילון; ושליטה של המוסדיים, כמו בהפניקס וכלל״.

שריג, שהיה בעבר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון עד אוגוסט 2013, מונה ליו"ר מגדל ביטוח בפברואר 2018. שריג מצוי בקשרי עבודה וחברות עם אליהו, ואף שימש יועץ בהנפקת האג"ח של החברה. בעבר היה שריג יו"ר מגדל אחזקות (החברה האם) במשך שבעה חודשים בלבד, כשכהונתו הסתיימה בספטמבר 2015.

כשכיהן בתפקיד הממונה על הביטוח הוא הכשיר את ההשתלטות של אליהו על מגדל ביטוח. ב-2014, לאחר שנודע כי ענת לוין עוזבת את תפקידה כמנכ"לית מגדל אחזקות ויו"ר מגדל ביטוח, סיכם אליהו עם שריג שימונה למנכ"ל או יו"ר מגדל. "אם שריג היה רואה כיום כיצד אליהו מתנהל במגדל, ספק רב אם הוא היה נותן לו את היתר השליטה במגדל", אמר ל-TheMarker מקור במגדל.

אליהו ישוב לתפקיד יו"ר הדירקטוריון?

עזיבתו של שריג את תפקיד היו"ר למעשה מאפשרת לאליהו לשוב לתפקיד היו"ר, אם יקבל את אישור רשות שוק ההון לכך, מסרו ברשות. "הרשות עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות במגדל, ומתנהלת מולה כדי להבטיח את התנהלותה התקינה. הרשות תעמוד על כך שבראשות הדירקטוריון במגדל יעמוד אדם מקצועי שידאג לממשל תאגידי תקין", ציינו ברשות.

לנוכח הביקורת הקשה שמוטחת באליהו באחרונה קשה לראות כיצד ימצא את עצמו בתפקיד יו"ר מגדל. אי-מתן אישור למינוי אליהו כיו"ר מגדל משמעותה נטרול השליטה בפועל של אליהו במגדל. למעשה, מדובר במקרה דומה לזה שקרה ללוי רחמני, בעל השליטה בחברת איילון, שהפיקוח על הביטוח מנע ממנו להיות יו"ר, ובכך למעשה צימצם מאוד את יכולת ההשפעה שלו באיילון - עד שבסוף התפטר מכל תפקידיו בחברה באוגוסט השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר