אושר בקריאה ראשונה: שינוי בחוק שיגדיל מימון לחברות אשראי

החוק אושר לאחר דיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת ■ הוא מיועד לסייע לישראכארט ולאומי קארד, וגם לחברות אשראי נוספות בשוק להגדיל את אפשרויות המימון הזולות שלהן, ואת חלקן בשוק ההון

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האחים שאול ודורי נאוי. להגדיל את ההון העצמי
האחים שאול ודורי נאויצילום: אסף נאוי
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

לאחר דיון סוער שהתקיים אתמול (ג') בוועדת הכספים בכנסת, אושר בקריאה ראשונה שינוי ב"חוק נאוי" — שאמור להגדיל את נגישותן של חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד וחברות אשראי נוספות, כמו מימון ישיר, אחים נאוי ופנינסולה, למקורות מימון מוזלים בשוק ההון.

אם החוק יאושר גם בקריאה שנייה ושלישית, יוכלו החברות האלה להגדיל את נוכחותן בשוק ההון, ולגייס באמצעות מכשירי חוב ציבוריים שונים עד 20 מיליארד שקל. זאת לעומת המצב כיום, שמאפשר להן לבצע גיוסים כאלה של עד 5 מיליארד שקל. במקביל, הן יוכלו גם לגייס חוב פרטי שהוא יקר יותר. הדבר אמור לספק לחברות חמצן לארבע השנים הקרובות. מדובר בסכומים שאמורים להספיק לחברות כדי לתחזק את תיק האשראי הקיים ואף להגדילו — לצורכי הנזילות השוטפים ומיחזורי חוב שוטפים.

במסגרת הקריאה הראשונה, הוארכה לבקשת יו"ר ועדת כספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) החרגת הגמ"חים מחיוב ברישיון בנק ומהחוק לצמצום השימוש במזומן עד לסיום הליך חקיקת חוק הגמ"חים.

שינוי חוק נאוי הוא משמעותי לישראכרט ולאומי קארד, מכיוון שלאחר ההפרדה מבנקי האם, הפועלים ולאומי, הם לא יספקו לחברות האשראי מקורות מימון במחירים כמעט אפסיים, כפי שהם עושים כיום. זאת, להבדיל מחברת כאל, שתמשיך ליהנות ממקורות מימון בנקאיים מוזלים לפחות עד תחילת 2021. כך, ביום שלאחר ההפרדה ההבדל העיקרי בכל הקשור למקורות המימון בין כאל, ישראכרט ולאומי קארד יתבטא בניהול הנכסים והתחייבויות לטווח ארוך.

עד היום, בגלל הנגישות למקורות הבנקאיים, כל החברות נהנו מכך שהבנקים סיפקו להן מימון לטווח ארוך בעלות של טווח קצר. לעומת זאת, בעתיד יהיו לחברות המופרדות אפיקי מימון נוספים מלבד בנקי האם שלהן לשעבר, אך לכאל עדיין יהיה יתרון. זאת מכיוון שדיסקונט ממשיך להיות בנק האם של החברה, וגם בימים מאתגרים יותר בשווקים הוא לא יסגור לה את המימון. כתוצאה מכך, כאל תוכל לייצר מרווחי אשראי גבוהים יותר מהחברות המופרדות, שלא תהיה להן את הפריווילגיה הזאת, והן יצטרכו להתאים את המקורות שלהן לשימושים מבחינת מח"מ של החוב.

לפי הערכות בענף כרטיסי האשראי, עלות מקורות המימון לטווח ארוך של לאומי קארד וישראכרט תהיה יקרה מזו של כאל בכ–1%–1.5% בשנה על כל תיק אשראי שעליו צריך להאריך את המקורות. היקף התיק הנוכחי של לאומי קארד הוא 5.6 מיליארד שקל ושל ישראכרט הוא 2.7 מיליארד שקל.

מכיוון שחברות כרטיסי האשראי המופרדות ימשיכו להיות מפוקחות על ידי בנק ישראל, לא היתה לבנק התנגדות להגדלת האשראי שהן יוכלו לגייס משוק ההון. בעוד לגבי חברות האשראי החוץ־בנקאי, שאינן מפוקחות בידי בנק ישראל, הביע הבנק את הסתייגותו וחששותיו לפגיעה ביציבות פיננסית. לכן, דרש בנק ישראל שהסכום יוגדל ל–10 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט